Zapalenie najądrza - przyczyny, objawy i leczenie, powikłania. Co to OZN - ostre zapalenie najądrza?

Fot: twinsterphoto / stock.adobe.com

Zapalenie najądrza, czyli przylegającego do tylnej powierzchni jądra narządu, najczęściej jest konsekwencją infekcji dróg moczowych. Objawia się bólem jąder oraz zaczerwienieniem moszny. Leczenie polega na podaniu antybiotyków.

Zapalenie najądrza w większości przypadków przebiega jednostronnie, rzadko choroba atakuje oba narządy. Schorzenie to jest zaliczane do zespołu objawów określanych mianem "ostrej moszny" (OZN - ostre zapalenie najądrza). Zapalenie najądrza w przeważającej ilości przypadków wywołuje mocz przedostający się do nasieniowodów.

Czym są najądrza i jaka pełnią funkcję

Najądrza są narządami o parzystej strukturze. Znajdują się tuż za jądrami w mosznie. Składają się z głowy, trzonu i ogona. W najądrzach magazynowane są plemniki oraz produkowana jest substancja umożliwiająca ich dojrzewanie. Tu również swój początek mają nasieniowody, którymi plemniki wydostają się z jąder.

Zapalenie najądrza - przyczyny

Głównym czynnikiem najczęściej powodującym zapalenie najądrza jest cofanie się moczu z cewki moczowej do nasieniowodów. Zmiana drogi odpływu powoduje jego zaleganie, co w konsekwencji prowadzi do zakażenia dróg moczowych bakteriami przenoszonymi drogą płciową: E-coli, pałeczkami okrężnicy, Neisserria gonorrhoeae, dwoinką rzeżączki (Neisserria gonorrhoeae) lub Chlamydia trachomatis.

Czynniki zwiększające ryzyko zapalenia najądrza

Istnieje szereg sytuacji oraz schorzeń, które zwiększają ryzyko wystąpienia stanu zapalnego w najądrzu, należą do nich:

  • podeszły wiek,
  • zabiegi przeprowadzane drogą przezcewkową,
  • niewłaściwie leczona cukrzyca,
  • obniżenie odporności,
  • leczenie immunosupresyjne,
  • umieszczony na stałe cewnik w cewce moczowej,
  • łagodny rozrost stercza (prostaty),
  • zwężenie cewki moczowej,
  • rak prostaty,
  • nieprawidłowo leczony wodniak jądra.

Zapalenie najądrzy - objawy

Zapalenie najądrza charakteryzuje się następującymi symptomami:

  • obrzęk, ból i stwardnienie jądra lub jąder,
  • ból promieniujący do pachwin i podbrzusza,
  • ból w kroczu i okolicach odbytu,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • dreszcze, wzmożona potliwość,
  • męczliwość,
  • zaczerwieniona i naprężona skóra moszny,
  • zapalenie cewki moczowej,
  • ból i pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • częste parcie na mocz.

W przypadku nie podjęcia natychmiastowego leczenia może dojść do zintensyfikowania objawów. Wówczas mówi się o OZN - ostrym zapaleniu najądrza.

Co to jest zespół ostrej moszny i ostre zapalenie najądrza (OZN)? Powikłania zapalenia najądrza

Zespół ostrej moszny  to grupa objawów, które utrzymują się dłużej niż 6 tygodni. Oprócz typowych symptomów zapalenia najądrza w przypadku OZN pojawiają się również takie, jak:
  • widoczne gołym okiem powiększenie jądra,
  • skąpomocz,
  • bardzo wysoka gorączka,
  • wydzielina z cewki moczowej,
  • silne pieczenie podczas oddawania moczu,
  • wodniak jądra.

Ostre i przewlekłe zapalenie najądrza jest wynikiem zbyt późno podjętego leczenia lub jego całkowitego zaniechania i bardzo często prowadzi do powikłań, takich jak:

  • zawał tkanek i martwica jądra,
  • zanik jądra,
  • guz jądra,
  • przewlekły ból jąder (orchialgia),
  • powracające ostre zapalenie najądrza i przewlekłe zapalenie najądrza,
  • bezpłodność,
  • powstanie przeciwciał przeciwplemnikowych,
  • zrośnięcie nasieniowodów.

Powikłania zapalenia najądrza często występują u mężczyzn w podeszłym wieku, którzy mają problemy urologiczne.

Zapalenie najądrza - diagnoza i leczenie

Zapalenie najądrzy to choroba, w której bardzo istotne jest jak najszybsze zastosowanie leczenia farmakologicznego. Wówczas rokowania są dobre i istnieją duże szanse na całkowite wyleczenie oraz uniknięcie komplikacji. Terapia trwa około dwóch tygodni i w tym czasie wskazany jest odpoczynek oraz stosowanie prezerwatyw podczas stosunków seksualnych. Bardzo ważne również jest, by leczeniu poddać partnera seksualnego, nawet wówczas, gdy nie wystąpiły u niego/u niej żadne objawy.

Rozpoznanie zapalenia najądrza wymaga przeprowadzenia badania palpacyjnego, wywiadu z pacjentem oraz wykonaniu badań laboratoryjnych, takich jak: morfologia krwi, posiewowe badanie moczu, pobranie wymazu z cewki moczowej oraz USG. W doborze preparatu powinny zostać uwzględnione takie czynniki, jak: wiek, stan zdrowia i aktywność seksualna mężczyzny.

Leczenie zapalenia najądrza polega na podaniu antybiotyku oraz leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Domowym sposobem na łagodzenie dolegliwości są zimne okłady stosowane na jądra oraz uniesienie worka mosznowego, które likwiduje zastój chłonki, co niweluje ból i opuchliznę.

Jeżeli doszło do ostrego zapalenia najądrza, które doprowadziło do powikłań w postaci ropnia najądrza, martwicy tkanek lub innych groźnych schorzeń konieczne jest leczenie operacyjne, polegające na usunięciu najądrza lub całego jądra (orchidektomia).

Zobacz film: Jak przebiega erekcja? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 03.01.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej