Zapalenie dziąseł – domowe sposoby na złagodzenie dolegliwości

Estradaanton/getty images

Zapalenie dziąseł to dolegliwość, w przebiegu której dochodzi do rozwoju stanu zapalnego w obrębie tkanki okołozębowej. Jego przyczyną jest najczęściej brak higieny jamy ustnej, ale czynnikiem sprawczym mogą być również niedobory w diecie. Domowe sposoby na zapalenie dziąseł mogą złagodzić objawy, choć nierzadko konieczna jest wizyta u stomatologa.

Charakterystycznym objawem problemów z dziąsłami jest ich obrzęk i krwawienie podczas szczotkowania. Pacjenci odczuwają również ból i borykają się z nieprzyjemnym zapachem z ust, a zaniedbania prowadzą do rozchwiania zębów i ich wypadania. Leczenie domowe zapalenia dziąseł opiera się głównie na szczególnej dbałości o higienę. Należy dokładnie myć zęby, stosować płyny do płukania ust oraz nici dentystyczne.

Czym jest zapalenie dziąseł?

Zapalenie dziąseł jest infekcją spowodowaną namnażaniem się patogenów w tkance okołozębowej. Czynnikiem sprawczym schorzenia jest płytka nazębna powstała z kamienia i resztek pożywienia, stanowiąca doskonałe podłoże do rozwoju bakterii. Stan zapalny predysponuje do powstania paradontozy, która sprzyja rozchwianiu i utracie zębów.

Przyczyny zapalenia dziąseł

Najczęstszą przyczyną stanów zapalnych dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz złe nawyki żywieniowe. Prowadzą one do osadzania się kamienia na zębach i okolicznych tkankach, a w efekcie płytkę nazębną pełną drobnoustrojów. Brak dbałości o higienę jamy ustnej na tym etapie będzie skutkował poważną chorobą przyzębia.

Stan zapalny dziąseł nierzadko bywa konsekwencją stylu życia. Osadom na zębach sprzyja palenie tytoniu, picie napojów barwiących oraz zażywanie niektórych leków. Problem ten dotyka także osób z obniżoną odpornością, ponieważ ich organizmy nie potrafią bronić się przed patogenami. Przy zapaleniu dziąseł domowe sposoby mogą złagodzić dolegliwości, ale tylko w początkowym stadium choroby. Zaawansowane wymaga intensywnego leczenia stomatologicznego.

Objawy zapalenia dziąseł

Charakterystycznym objawem zapalenia dziąseł jest ich obrzęk i ból. Powoduje to dyskomfort zarówno podczas mycia zębów, jak i spożywania posiłków. Krwawią one ponadto przy szczotkowaniu, a efektem tego jest nieprzyjemny zapach z ust. Szyjki mogą się odsłaniać, co powoduje rozchwianie się zębów i ich wypadanie, więc pacjent nie może normalnie przeżuwać pokarmów. Problem sprawia też spożywanie zbyt zimnego lub nadto gorącego jedzenia, ponieważ dziąsła są wrażliwe na zmiany temperatur.

W tkankach okołozębowych pacjenta gromadzi się treść zapalna, która powoduje powstawanie zgorzeli. Niestety przy ropnym zapaleniu dziąseł domowe sposoby leczenia są nieskuteczne. Rozległe zakażenia wymagają antybiotykoterapii.

Leczenie zapalenia dziąseł domowymi sposobami

Kluczowa w leczeniu stanów zapalnych dziąseł jest szczególna higiena jamy ustnej. Zęby należy dokładnie szczotkować po każdym posiłku. Można używać past przeznaczonych do pielęgnacji zębów nadwrażliwych, ale nie powinno się przerywać szczotkowania w momencie, gdy dziąsła lekko krwawią. Nieusunięte pozostałości będą stanowiły podłoże do ponownego rozwoju bakterii, dlatego trzeba je wyeliminować.

Domowym sposobem na zapalenie dziąseł są płukanki antyseptyczne, które nie tylko odkażają, ale i zapobiegają osadzaniu się bakterii na powierzchni dziąseł. Kupuje się je w aptekach lub drogeriach. Mają w składzie chlorowodorek chlorheksydyny. Niektóre mikstury można zrobić samodzielnie. Popularnością cieszą się następujące płukanki:

  • z wody utlenionej – do przygotowania roztworu potrzeba 1 małej łyżeczki 3% nadtlenku wodoru i szklanki przegotowanej wody. Jamę ustną płucze się 3 razy dziennie (nie częściej);
  • na bazie surowców roślinnych np. z korą dębową lub łagodzącym rumiankiem, które można kupić w postaci herbatek ekspresowych do zaparzania;
  • z soli morskiej – 1 łyżeczkę soli należy rozpuścić w szklance ciepłej, przegotowanej wody;
  • z kurkumy – niepozorna żółta przyprawa ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Jest też silnym przeciwutleniaczem. Żeby złagodzić ból dziąseł, wystarczy wetrzeć kurkumę w bolące miejsce lub rozpuścić 1 łyżeczkę w szklance wody.

Zaletą płukanek jest nie tylko łatwość przygotowania, ale i bezpieczeństwo stosowania. To ważne zwłaszcza przy zapaleniu dziąseł w ciąży.

Ważne jest również używanie nici dentystycznych. Warto czyścić nimi zęby po każdym posiłku, bo docierają w miejsca niedostępne dla zwykłej szczoteczki.

Jeśli dolegliwości nie ustaną, a uporczywe objawy nasilą się, konieczna będzie wizyta u stomatologa. Leczenie chorób dziąseł i przyzębia jest długotrwałe. Jego podstawa to zmiana codziennych nawyków.

Bibliografia:

1. W. Krajewski, Podstawy profilaktyki stomatologicznej, wyd. 2, Wydawnictwo Med Tour Press International, Warszawa 2019.

Zobacz film: Rumianek - dlaczego warto go pić?

źródło: Getty Images

Data aktualizacji: 24.07.2020,
Opublikowano: 25.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej