Zajady – jakie są przyczyny ich powstawania? Co na zajady? Leczenie, maści, domowe sposoby

Fot: Lydie stock / fotolia.com

Zajady to stan zapalny pojawiający się w kącikach ust – początkowo jako niewielkie zaczerwienienie, które z czasem przekształca się w bolesne nadżerki. Przyczyn pojawiania się zajadów na ustach jest wiele – najczęściej są to różnego rodzaju infekcje.

Zajady na ustach bywają czasem mylone z opryszczką wargową. Owrzodzenia charakterystyczne dla obydwu dolegliwości są podobne, jednak przyczyny ich powstawania inne. Opryszczka wywoływana jest przez wirusy. Zajady u dzieci i osób dorosłych pojawiają się zaś na skutek niewłaściwej higieny, nieodpowiedniej diety, działania grzybów lub bakterii. Ich leczenie opiera się na stosowaniu odpowiednich preparatów zewnętrznych (np. maść na zajady) i eliminowaniu przyczyn dolegliwości (np. suplementacji witamin). W większości przypadków do wyleczenia zmian wystarczają domowe sposoby na zajady. Czasem zdarza się jednak, że stan zapalny wywołany przez zajady jest na tyle silny, że konieczna jest interwencja lekarza.

Zajady – przyczyny powstawania i objawy

Zajady (nazywane również kątowym zapaleniem ust) to stan zapalny skóry, zlokalizowany jedynie w kącikach ust. Pierwszym objawem choroby jest pojawienie się zaczerwienienia i pęknięcie skóry. Następnie w miejscach, gdzie nastąpiło przerwanie ciągłości skóry, pojawiają się pęcherzyki z płynem surowiczym. Po kilku dniach pękają one, tworząc nadżerkę – bolesną ranę, z której bez przerwy sączy się płyn surowiczy i krew. Zajady, które nie są leczone, tworzą strupy, mogące być przyczyną powstawania blizn.

Do przyczyn powstawania zajadów zalicza się następujące czynniki:

  • niedobór witamin z grupy B i żelaza;
  • antybiotykoterapia;
  • cukrzyca;
  • obniżona odporność (np. w przebiegu anemii lub HIV);
  • infekcje grzybicze i bakteryjne;
  • podrażnienia błony śluzowej ust (np. przy aparacie ortodontycznym);
  • nadmierna ekspozycja ust na słońce;
  • przesuszenie skóry warg;
  • nieodpowiednia higiena jamy ustnej (zębów, dziąseł, języka);
  • terapia przeciwtrądzikowa z wykorzystaniem izotretynoiny.

Zajady u dzieci – przyczyny powstawania

U niemowląt i dzieci zajady pojawiają się najczęściej na skutek wkładania do ust brudnych przedmiotów. Przy pojawieniu się zajadów u małego dziecka, zawsze należy skonsultować problem z pediatrą – u postaw dolegliwości mogą leżeć także inne, poważniejsze przyczyny, na przykład anemia.

Zajady – jak leczyć? Domowe sposoby na zajady

Bardzo ważne, aby leczenie zajadów rozpocząć jak najszybciej – najlepiej od razu po wystąpieniu pierwszych objawów. Do najpopularniejszych domowych metod na wyleczenie tej dolegliwości zalicza się:

  • Uzupełnienie niedoboru witamin z grupy B – do codziennej diety warto włączyć produkty, które są w nie bogate: fasolę, groch, zielone warzywa liściaste, mięso.
  • Uzupełnienie niedoboru witaminy C – do jadłospisu należy włączyć cytrusy, paprykę oraz owoce leśne.
  • Okład z witaminy B2 – miejscowo można nakładać na zajady maść przyrządzoną z jednej rozkruszonej tabletki B2 i odrobiny tłustego kremu.
  • Okład z drożdży – na zajady warto przykładać także okłady z drożdży, zawierających witaminy z grupy B. Aby je przygotować, wystarczy wymieszać odrobinę świeżych drożdży z ciepłą wodą – do uzyskania konsystencji gęstego kremu.
  • Sok z aloesu – produkt ten pozwala powstrzymać namnażanie się bakterii, działa kojąco i regenerująco na skórę. Gotowym sokiem z aloesu można przemywać skórę, na której pojawiły się zajady. Można korzystać również z liści aloesu – wystarczy je zblendować na papkę i przyłożyć do zmienionej skóry.
  • Miód – działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie się zajadów. Okład z czystego miodu należy najlepiej pozostawiać na skórze na całą noc.
  • Olejek z drzewa herbacianego – zapobiega namnażaniu się bakterii, działa przeciwbólowo. Należy nakładać go bezpośrednio na zajady.
  • Oliwa z oliwek – nakładana na zajady, pozwala natłuścić i ukoić skórę, a także dostarczyć jej witamin A, D, E i K.

Wszystkie z domowych metod mogą być bez obaw stosowane na zajady w ciąży. Przed skorzystaniem z aptecznych sposobów, kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji, powinny skorzystać z porady lekarza.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Apteczny sposób na zajady

Aby przyspieszyć gojenie się zajadów, domowe sposoby można uzupełnić o produkty z apteki. Leki i suplementy, po które warto sięgnąć to:

  • Witamina B2 – w postaci tabletek do stosowania wewnętrznego lub w postaci maści na zajady;
  • Maść o działaniu bakteriostatycznym, ściągającym i przeciwzapalnym (np. maść cynkowa);
  • Maść z antybiotykami;
  • Maść o działaniu grzybobójczym (np. maść z klotrimazolem);
  • Maść z witaminą A.

Jeżeli pomimo stosowania powyższych sposobów, zajady nie znikają lub uporczywie nawracają, konieczne będzie zasięgnięcie porady lekarza. W takich wypadkach przyczyną dolegliwości może być silna anemia lub grzyb odporny na działanie popularnych metod i preparatów. Jednoznaczne stwierdzenie przyczyny zajadów może wymagać wykonania szczegółowego badania krwi.

Data aktualizacji: 04.12.2018,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej