Zajady to częsta przypadłość, która może pojawić się niezależnie od wieku. Za ich rozwój odpowiedzialne są przede wszystkim bakterie i grzyby, który naturalnie bytują w obrębie kącików ust. Jak sobie poradzić z zajadami?
Bakterie i grzyby lubią ciepło oraz wilgoć. Mimo że takie korzystne dla nich warunki panują w obrębie ust, to sama ich obecność nie prowadzi do rozwoju zajadów. Zatem, skąd się biorą? Pojawienie się bolesnej zmiany to najczęściej konsekwencja niedoborów witamin z grupy B oraz żelaza. Powstawaniu zajadów sprzyja także alergia na nikiel oraz noszenie aparatu ortodontycznego.
Zajady – jak skutecznie je leczyć?
Zajady najczęściej tworzą się w kącikach ust. W pierwszej kolejności skóra zaczyna pękać. Po kilki dniach tworzą się bolesne nadżerki. Ich rozdrapanie może sprawić, że po zagojeniu się zmiany na skórze zostanie blizna. Mimo że zajady nie są groźną przypadłością i w przeciwieństwie do opryszczki nie można ich przenieść na inną część ciała, to lepiej ich nie lekceważyć.
Aby pozbyć się zajadów w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się diecie. Z czego zrezygnować? Przede wszystkim ze słodyczy. Zawarty w nich cukier jest doskonałą pożywką dla bakterii. Wystrzegać trzeba się także alkoholu, owoców (zwarte w nich kwasy mogą jeszcze bardziej podrażniać skórę) oraz kiszonek.
Osoby, które często mają zajady powinny zadbać o to, aby w ich diecie nie zabrakło witamin z grupy B. Znajdziemy je m.in. w zielonych warzywach czy strączkach. Warto pamiętać także o produktach mlecznych. A jak radzić sobie z zajadami, które już się pojawiły? Jakie kremy stosować? Czy i jaka suplementacja jest wskazana? Tego wszystkiego dowiecie się z filmu:
Jak sobie poradzić ze spierzchniętymi ustami?
Obok zajadów jednym z częstszych problemów jest pierzchnięcie ust. Skąd się bierze? Powodów może być kilka. Wysuszona i popękana skóra ust najczęściej spowodowana jest niedoborem witamin z grupy B, a także niewłaściwym nawodnieniem organizmu. Czasem spierzchnięte usta świadczą o zaburzeniach hormonalnych. Co jeszcze może przyczynić się do nadmiernego wysuszenia skóry ust i jak sobie poradzić z tym problemem? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w filmie: