Zaburzenia świadomości ilościowe i jakościowe. Przyczyny i leczenie

Fot. PeopleImages / Getty Images

Zaburzenia świadomości dzieli się na ilościowe i jakościowe. Jakościowe polegają na wyraźnej zmianie zachowania i kontaktowania bez utraty przytomności. Ilościowe zaburzenia świadomości oznaczają głębokość upośledzenia przytomności chorego.

Świadomość jest zjawiskiem wynikającym z działania dwóch istotnych struktur ośrodkowego układu nerwowego, a mianowicie układu siatkowatego w pniu mózgu i kory mózgu. Inne, częściej używane określenie dla świadomości, to przytomność, choć z medycznego punktu widzenia nie są to równoznaczne określenia. Jednak to, co zwraca uwagę w przypadku pojawienia się zaburzeń świadomości, to właśnie utrata przytomności. Aby człowiek był przytomny, konieczne jest odpowiednie zaopatrzenie mózgu w krew, glukozę i inne substancje odżywcze. Tym samym układy oddechowy, krążenia czy nerwowy muszą działać bez zarzutów. Jeśli dochodzi do jakiegoś zaburzenia, występują zaburzenia świadomości, które dzieli się na jakościowe i ilościowe. Lekkie zaburzenia świadomości to omdlenie. Ciężkie zaburzenie świadomości to śpiączka.

Zaburzenia świadomości – rozpoznanie i podział

Pomiędzy niegroźnym omdleniem a skrajnie niebezpiecznym stanem zaburzenia świadomości, jakim jest śpiączka, istnieje wiele stadiów pośrednich, kiedy reakcja na bodźce zewnętrzne jest zaburzona. Celem oceny głębokości zaburzeń świadomości wykonuje się badanie neurologiczne. Stosuje się również pewne skale dla określenia zaburzeń świadomości, jak np. skala Glasgow. Lekarz ocenia wtedy reakcję na bodziec bólowy, reakcję słowną i otwieranie oczu. Za wszystko przyznaje punkty (maksymalnie 10). Dzięki temu może ocenić głębokość zaburzeń świadomości.

Zaburzenia świadomości dzieli się na jakościowe i ilościowe. Zaburzenia ilościowe określa stopień nasilenia następujących stanów:

  • osoba przytomna;
  • osoba patologicznie senna (cały czas przysypia, jednak daje się ją wybudzić lekkimi bodźcami zewnętrznymi);
  • stan przedśpiączkowy (trudno jest osobę dobudzić nawet silnymi bodźcami zewnętrznymi),
  • śpiączka.

Jakościowe zaburzenia świadomości nie określają głębokości. Przy zachowanej świadomości chory wykazuje zaburzenia. Może majaczyć albo np. być splątany.

Przyczyny zaburzeń świadomości

Zaburzenia świadomości mogą mieć bardzo różne przyczyny. Ze względu na dość szeroki przekrój możliwości należy ocenić prawdopodobieństwo różnych przyczyn względem stanu chorego. Inne przyczyny wywołują chwilową utratę przytomności lub lekkie zasłabnięcie, a inne są w stanie doprowadzić do głębokiej śpiączki.

Do łagodnych przyczyn zaburzeń świadomości należą:

  • nagłe wstanie z długotrwałej pozycji siedzącej do stojącej – prawidłowo układ krążenia powinien zareagować w taki sposób, że dzięki układowi wegetatywnemu serce przyspiesza, a naczynia krwionośne się obkurczają. Niekiedy jednak może dojść do zaburzenia tego procesu, szczególnie gdy pojawiają się stres, nadmierne emocje, zbyt wysoka temperatura otoczenia, odwodnienie. Wtedy uaktywnia się układ przywspółczulny, naczynia rozszerzają się. Tym samym dochodzi do nieprawidłowego przepływu przez mózg i omdlenia. Określa się to zaburzeniem wazowagalnym;
  • odwodnienie – sprzyja zmniejszonej perfuzji mózgu przez spadek objętości krwi krążącej;
  • omdlenie odruchowe – charakterystyczne dla nastolatków. Pojawia się przy długotrwałej pozycji stojącej. Osoba nie pracuje mięśniami nóg, czyli nie korzysta z naturalnej pompy mięśniowej dla krwi z dolnych części ciała do góry;
  • zespół nadwrażliwych zatok szyjnych – zatoki szyjne w ścianach tętnic szyjnych reagują nieadekwatnie na wzrost ciśnienia tętniczego. Prowadzi to do spadku ciśnienia, spowolnienia akcji serca i spadku przepływu krwi przez mózg;
  • choroby serca;
  • wady serca, jak np. zwężenie zastawki aorty.
  • śpiączka – jako najcięższe ilościowe zaburzenie świadomości – jest dużo poważniejszym stanem, ponieważ już sama w sobie stanowi zagrożenie życia. Najczęstszymi przyczynami śpiączki są ciężka choroba bądź uraz ośrodkowego układu nerwowego. Inną grupę zaburzeń świadomości o charakterze śpiączki stanowią choroby metaboliczne, jak np. cukrzyca. Śpiączka może rozwinąć się zarówno na skutek zbyt niskiego poziomu cukru we krwi (hipoglikemia), jak i zbyt wysokiego (hiperglikemia).

Do innych przyczyn mogących doprowadzić do zaburzeń świadomości o różnym stopniu nasilenia zaliczają się:

  • niedotlenienie,
  • przegrzanie organizmu,
  • zbyt niska temperatura ciała,
  • alkohol,
  • środki psychoaktywne.

Leczenie zaburzeń świadomości

Wszystkie zaburzenia świadomości, począwszy od pozornie niegroźnych omdleń, po cięższe zaburzenia, muszą być koniecznie skonsultowane z lekarzem, najlepiej neurologiem. Do osób z rozpoznaną przyczyną omdleń, np. omdlenia odruchowe u młodzieży, nie trzeba za każdym razem wzywać pogotowia ratunkowego, chyba że stan utraty przytomności się przedłuża lub pojawiają się inne objawy niepokojące, których dana osoba nie prezentowała wcześniej. Pierwsza pomoc polega na umieszczeniu pacjenta w bezpiecznym miejscu, uniesieniu mu nóg, sprawdzeniu tętna i oddechu. Dopiero kiedy osoba całkowicie odzyska przytomność, można podać jej płyny i np. coś słodkiego do zjedzenia. W innym wypadku można doprowadzić do zachłyśnięcia się.

W przypadku nieznanej przyczyny utraty przytomności, przy obecnym oddechu i tętnie (wystarczy sprawdzić oddech), układa się chorego w pozycji bocznej bezpiecznej i wzywa się pogotowie ratunkowe. W razie zaniku oddechu konieczne jest podjęcie dodatkowych czynności ratowniczych, w tym resuscytacji.

Diagnostyka zaburzeń świadomości obejmuje szukanie potencjalnych przyczyn tego stanu. Zarówno jakościowe, jak i ilościowe zaburzenia świadomości wymagają wielospecjalistycznego badania. Leczenie polega przede wszystkim na zwalczaniu przyczyn.

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy omdleniu/zasłabnięciu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 10.04.2018,
Opublikowano: 11.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej