Do rozwoju miażdżycy oraz większego ryzyka wystąpienia udaru przyczynia się stan zapalny w organizmie, który może być spowodowany zaburzeniami snu. Dowodzą tego amerykańcy naukowcy.
Choroby serca
U osób, które śpią bardzo krótko lub mają problemy ze spaniem, znaczeni podnosi się ciśnienie tętnicze, co sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego. Co więcej, zła jakość przyczynia się do wzrostu liczby białek C-reaktywnych. Te z kolei przyczyniają się do częstszego występowania chorób układu sercowo-naczyniowego. W konsekwencji u osób niewyspanych częściej dochodzi do zawałów serca i udarów mózgu.
Badania amerykańskich naukowców
Zespół badawczy z University of California pod kierownictwem dr Matthew Walker’a wyjaśnił zależność pomiędzy zaburzeniami snu a zwiększonym ryzykiem chorób serca.
Naukowcy mierzyli zaburzenia snu techniką polisomnografii oraz przy użyciu prostego detektora ruchu noszonego na nadgarstku w czasie nocy. Oprócz tego badacze określili poziom białych krwinek odpowiedzialnych za prowadzenie stanów zapalnych: neutrofilii i monocytów.
Wyniki obserwacji
Amerykańscy naukowcy zauważyli, że zaburzony sen powodował wzrost neutrofilii oraz wyższe stężenie wapnia w tętnicy wieńcowej. A jest to oznaka zmian miażdżycowych.
Poprawa jakości snu może być skutecznym sposobem na obniżenie stanu zapalnego w organizmie, a tym samym zmniejszenia ryzyka wystąpienia miażdżycy – deklaruj dr Walker.
Zobacz film: Czym jest udar?
źródło: Dzień dobry TVN
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 12.06.2020,
Opublikowano: 12.06.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?