Zaburzenia równowagi – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Fot: Zinkevych / gettyimages.com

Zaburzenia równowagi to dolegliwość powodująca problem z koordynacją ruchów, odczucie niestabilności w przestrzeni (np. wirowania, kołysania), silne zawroty głowy. Może ona być zjawiskiem fizjologicznym lub objawem niegroźnych schorzeń. Często jednak bywa symptomem poważnych chorób.

Zaburzenia równowagi są naturalnym zjawiskiem, które czasem towarzyszy gwałtownym zmianom pozycji ciała czy szybkim ruchom głowy. Wówczas przemija ono po krótkiej chwili i nie stanowi powodu do obaw o zdrowie. Niepokój powinny wzbudzać zaburzenia równowagi pojawiające się bez wyraźnych zewnętrznych przyczyn, zwłaszcza wówczas, gdy dolegliwości tej towarzyszą inne symptomy, np. ból głowy, nudności, wymioty, drętwienie kończyn, osłabienie mięśni nóg, szum w uszach. Z takimi objawami zgłasza się do lekarza około 20–30% dorosłych pacjentów (zaburzenia równowagi u dzieci zdarzają się stosunkowo rzadko), najczęściej kobiety i osoby w podeszłym wieku. Wczesne rozpoznanie przyczyny problemu zwiększa szansę chorego na wyleczenie.

Przyczyny zaburzeń równowagi

Przyczyny zaburzeń równowagi i zawrotów głowy są różnorodne. Około 50% przypadków zgłaszanych przez pacjentów stanowią choroby narządów odpowiedzialnych za zachowanie równowagi. Składają się na niego: układ przedsionkowy (błędnik, nerw przedsionkowy, jądra przedsionkowe w pniu mózgu), narząd wzroku oraz receptory czucia głębokiego umiejscowione w stawach, ścięgnach, mięśniach, więzadłach i torebkach stawowych. Receptory pozwalają na ocenę (bez użycia wzroku), w jakim położeniu znajdują się i jak obciążone są poszczególne części ciała. Informacje z tych ośrodków integrowane są w mózgu, który po analizie przesyła odpowiednie impulsy do mięśni szkieletowych oraz mięśni oka, by zapewnić stabilizację wzroku i równowagi niezależnie od pozycji ciała. Zaburzenia równowagi mogą być spowodowane dysfunkcją każdego elementu tego układu. Do najczęstszych należą dolegliwości ucha wewnętrznego:

  • choroba Meniere’a,
  • skutki urazów,
  • uszkodzenie toksyczne (np. przez leki),
  • choroba lokomocyjna.

Częstym powodem zaburzeń równowagi są schorzenia neurologiczne, takie jak guz mózgu, stwardnienie rozsiane, padaczka czy migrena. Poważny problemem – zwłaszcza w przypadku starszych osób – stanowią choroby naczyń mózgu lub móżdżku (odgrywa on istotną rolę w procesie regulacji napięcia mięśniowego i koordynacji ruchów). Zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów są spowodowane niedotlenieniem, będącym efektem miażdżycy. Mogą być też objawem udaru mózgu.

Zaburzenia równowagi mogą zostać wywołane przez procesy i choroby ogólnoustrojowe, takie jak:

  • niedociśnienie tętnicze,
  • hipoglikemia (niski poziom cukru),
  • menopauza,
  • niedokrwistość.

U około 15% chorych podłożem zaburzeń równowagi są schorzenia psychiczne, m.in. nerwica i depresja.

Problemy z koordynacja ruchów, zawroty głowy i zaburzenia równowagi mogą nastąpić także na skutek zatrucia – po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu albo wdychaniu toksycznych gazów (np. spalin).

Zaburzenia równowagi – diagnostyka

W związku z faktem, że zaburzenia równowagi mogą być spowodowane przez szereg różnych przyczyn, leczenie tej dolegliwości musi zostać poprzedzone dokładną diagnozą. Chory powinien spotkać się nie tylko z lekarzem pierwszego kontaktu, ale także z laryngologiem, okulistą, neurologiem.

Podstawę diagnostyki stanowi wywiad lekarski, który służy ustaleniu częstości, intensywności i czasu trwania objawów: utraty równowagi, zawrotów głowy, szumów usznych, mroczków przed oczami, nudności, wymiotów. Istotną dla specjalisty informacją będzie także to, jakie symptomy pacjent odczuwa w bezruchu i po zamknięciu oczu. Lekarz musi ustalić, jakie leki przyjmuje chory, na jakie cierpi schorzenia, w jakich warunkach przebywa na co dzień – takie czynniki również mogą stymulować powstawanie zaburzeń równowagi.

Badania, na jakie często kieruje się osobę cierpiącą na zaburzenia równowagi, to:

  • pomiar ciśnienia tętniczego,
  • próba Romberga (ocena równowagi),
  • próby błędnikowe,
  • audiometria (badanie słuchu),
  • elektronystagmografia (ENG – zapis potencjałów elektrycznych w czasie oczopląsu) i videonystagmografia (VNG),
  • badanie radiologiczne (RTG) kości skroniowych i kręgosłupa szyjnego,
  • rezonans magnetyczny (MRI),
  • badanie elektroencefalograficzne (EEG),
  • badanie dopplerowskie przepływu krwi przez tętnice zaopatrujące mózg.

Badania te pozwalają na rozpoznanie chorób układu nerwowego i innych schorzeń, które mogą stanowić przyczynę zawrotów głowy.

Leczenie zawrotów głowy i zaburzeń równowagi

Sposób leczenia zaburzeń równowagi uzależniony jest od ich przyczyny. W przypadku określenia konkretnego rozpoznania, należy wdrożyć terapię choroby podstawowej.

Zaburzenia równowagi i zawroty głowy leczy się objawowo, co pozwala na złagodzenie lub usunięcie uciążliwych symptomów choroby. Pacjentowi podaje się preparaty redukujące zawroty głowy, przeciwwymiotne i uspokajające. Istotnym elementem terapii bywa rehabilitacja ruchowa, która pozwala na poprawę siły mięśniowej, koordynacji ruchów i czucia głębokiego.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak działa układ nerwowy

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Opublikowano: 09.08.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej