Zaburzenia równowagi i zawroty głowy – czym są spowodowane i jak się objawiają?

Fot: V_Sot / gettyimages.com

Zaburzenia równowagi i zawroty głowy mogą wystąpić u osoby zdrowej przy gwałtownej zmianie pozycji, np. z leżącej do stojącej. Nawracające mogą świadczyć o niebezpiecznych chorobach wymagających leczenia. Niepokojącymi objawami współwystępującymi z zaburzeniami równowagi mogą być: nudności, wymioty, szumy w uszach, mroczki przed oczami.

Zaburzenia równowagi mogą świadczyć o poważnych i niebezpiecznych dla życia chorobach, dlatego nie należy ich lekceważyć. Często towarzyszą im zawroty głowy. Przyczynami zaburzeń równowagi mogą być schorzenia układu nerwowego oraz narządu słuchu.

Zaburzenia równowagi – czym są?

Zaburzenia równowagi są określane jako uczucie niestabilności oraz nieprawidłowego położenia w przestrzeni. Mogą przyjmować postać wirowania otoczenia lub własnego ciała względem otoczenia, uczucia kołysania, chwiania się oraz unoszenia. Zaburzeniom równowagi w większości przypadków towarzyszą zawroty głowy. Układ równowagi złożony jest z kilku zmysłów: narządu wzroku, układu błędnikowego (inaczej przedsionkowego) oraz zmysłu czucia głębokiego. Ten ostatni umożliwia człowiekowi określenie położenia kończyn, nawet w ciemnościach. Zaburzenia równowagi i zawroty głowy pojawiają się często przy gwałtownej zmianie pozycji leżącej lub siedzącej do stojącej. Zaburzenia równowagi mogą również wynikać z małej ostrości wzroku, co obserwuje się najczęściej u osób w starszym wieku. Niekiedy jednak są objawem poważnych chorób wymagających zastosowania specjalistycznego leczenia.

Jaka działa układ nerwowy? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Zaburzenia równowagi a błędnik

Jednymi z najczęstszych chorób wywołujących zaburzenia równowagi i zawroty głowy są schorzenia i uszkodzenia błędnika, czyli układu przedsionkowego. Układ ten odpowiada za zmysł równowagi oraz za orientację w terenie. Charakterystycznymi objawami są: nagłe, silne i krótkotrwałe zawroty głowy, uczucie wirowania i kołysania, a także znoszenia na bok. Do tej grupy schorzeń zalicza się m.in. chorobę lokomocyjną, stan zapalny błędnika, zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego. Zapalenie błędnika może się rozwinąć w następstwie przebytych infekcji bakteryjnych oraz chorób o podłożu wirusowym, takich jak: świnka, odra, różyczka. Za zaburzenia równowagi z towarzyszącymi zawrotami głowy mogą odpowiadać również inne choroby, np.:

  • Choroby układu nerwowego. Zalicza się do nich: padaczkę, stwardnienie rozsiane, nerwice, depresję, zespoły lękowe, choroby naczyniowe mózgu (np. zawał lub krwotok pnia mózgu bądź móżdżku, przemijające ataki niedokrwienne). Zaburzenia równowagi i zawroty głowy mogą wskazywać również na guzy mózgu, które objawiają się również silnymi bólami głowy, wymiotami i zaburzeniami pamięci.
  • Zaburzenia ogólnoustrojowe. Wśród nich wymienia się: nadciśnienie tętnicze, spadek poziomu cukru (hipoglikemia), menopauzę, podciśnienie tętnicze.

Zaburzenia równowagi u dzieci są rzadsze niż u osób dorosłych. W większości przypadków występują u kobiet oraz u osób w starszym wieku. Przyczyną zaburzeń równowagi u dziecka są często uszkodzenia lub choroby błędnika.

Zaburzenia równowagi – objawy

Objawami zaburzeń równowagi są: uczucie bujania, wirowania „wokół świata” oraz znoszenia na bok. W niektórych przypadkach oprócz zawrotów głowy towarzyszą im również inne symptomy, m.in.: nudności, wymioty, szum w uszach, ogólne osłabienie. Zaburzenia równowagi spowodowane niskim ciśnieniem krwi mogą objawiać się: bladością twarzy, mroczkami przed oczami, przyspieszonym tętnem, uczuciem zmęczenia, problemami z koncentracją, nocnymi potami oraz zimnymi dłońmi i stopami. Zaburzenia równowagi i zawroty głowy mogą również współwystępować z anemią, wówczas innymi typowymi objawami są: ogólne osłabienie organizmu, bladość powłok skórnych, kołatanie serca, nadmierna senność. W przypadku, gdy zaburzenia równowagi wynikają z zapalenia móżdżku u osoby chorej pojawiają się również: zaburzenia chodu i koordynacji ruchowej, niezborność ruchów, spadek napięcia mięśniowego.

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi – jak postępować? Diagnostyka

Zaburzenia równowagi mogą być jednymi z objawów różnych poważnych chorób. W przypadku często pojawiających się, nawracających bólów i zawrotów głowy, trudności w chodzeniu, utrzymaniu równowagi należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza w celu postawienia diagnozy i wdrożenia ewentualnego leczenia. Sposób postępowania jest zależny od przyczyny, czyli choroby wywołującej zaburzenia równowagi i zawroty głowy. W trakcie wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad lekarski. Powinien ustalić inne objawy współwystępujące z zaburzeniami równowagi (np. szum w uszach, wymioty), częstość ich nawracania oraz czas trwania. Ważny jest również pomiar ciśnienia krwi, który pozwoli wykluczyć niskie ciśnienie lub nadciśnienie. Przy podejrzewaniu zaburzeń błędnikowych konieczna jest konsultacja z laryngologiem, natomiast neurologicznych – z neurologiem. U niektórych pacjentów wykonuje się rezonans magnetyczny i tomografię komputerową, które pozwalają stwierdzić uszkodzenia mózgu. U osób z objawami padaczki przeprowadza się badanie EEG (elektroencefalograficzne).

Jak pozbyć się bólu głowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Ból głowy - jaki lek zadziała najszybciej? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję.

Data aktualizacji: 11.07.2018,
Opublikowano: 11.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej