Zaburzenia lipidowe – z czego wynikają i jak sobie z nimi poradzić?

Fot. designer491 / Getty Images

Zaburzenia lipidowe wiążą się z zaburzeniami poziomu cholesterolu w organizmie. Nie muszą dotyczyć wyłącznie tzw. złego cholesterolu, czyli LDL. W zaburzeniach lipidowych dużą rolę odgrywa również całkowity poziom stężenia cholesterolu we krwi.

Zaburzenia lipidowe należy eliminować przede wszystkim poprzez zmianę stylu życia. Leczenie farmakologiczne w tym przypadku wdraża się jedynie w sytuacji, gdy wprowadzenie zdrowych nawyków dotyczących diety, aktywności fizycznej oraz używek nie przynosi oczekiwanego efektu.

Zaburzenia lipidowe – co to jest?

Zaburzenia gospodarki lipidowej wiążą się z poziomem cholesterolu i triglicerydów w ludzkim organizmie. Obydwa te związki to lipidy, których niewielka część krąży po organizmie w stanie wolnym, a większa część zamknięta jest w specjalnych strukturach. Lipidy w ludzkim organizmie przenoszone są w:

  • lipoproteinach LDL (tzw. zły cholesterol),
  • lipoproteinach HDL (tzw. dobry cholesterol),
  • chylomikronach.

Zaburzenie gospodarki lipidowej występuje w sytuacji, gdy poziom lipidów i lipoprotein przekroczy którąś z ustalonych norm. Zjawisko to określa się mianem dyslipidemii. W zależności od tego, która z norm została przekroczona, wskazuje się na:

Rodzaje zaburzeń gospodarki lipidowej

Zaburzona gospodarka lipidowa może wynikać z kilku przyczyn. Główną jest oczywiście zaburzenie poziomu lipidów i lipoprotein, w zależności jednak od tego, czy zaburzony jest całkowity cholesterol, czy LDL, mówi się o innych odmianach dyslipidemii.

  • Hipercholesterolemia występuje, gdy przekroczony został zarówno poziom cholesterolu całkowitego (powyżej 190 mg/dl), jak i cholesterolu LDL (powyżej 115 mg/dl). Często towarzyszy niedoczynności tarczycy, zespołowi nerczycowemu, przewlekłej chorobie nerek (hipercholesterolemia wtórna). W przypadku zaburzeń lipidowych pierwotnych duże znaczenie mają czynniki dziedziczne.
  • Dyslipidemia aterogenna (hipertriglicerydemia) występuje, gdy za wysoki jest poziom trójglicerydów w osoczu (powyżej 150 mg/dl), a za niski poziom dobrego cholesterolu HDL (poniżej 40 mg/dl). To typowe zaburzenia lipidowe w cukrzycy oraz przy zespole metabolicznym, towarzyszą one także otyłości. Ten typ zaburzenia lipidowego w wielu przypadkach prowadzi do miażdżycy, na co wskazuje epitet aterogenna (z gr. „miażdżyca”). Dislipidemia aterogenna charakteryzuje się obecnością małych gęstych lipoprotein o niskiej gęstości (LDL). Z tego powodu zwana jest także triadą lipidową.
  • Chylomikronemia to zaburzenie lipidowe związane ze zbyt wysokim poziomem chylomikronów transportujących trójglicerydy i cholesterol z jelita do tkanki tłuszczowej. To zaburzenie lipidowe często występuje u osób z cukrzycą typu I. Narażone na chylomikronemię są także osoby otyłe i nadużywające alkoholu.

Polecamy: Jak skutecznie obniżyć poziom cholesterolu?

Jakie produkty jeść, by zadbać o dobry poziom cholesterolu? Zobaczcie na filmie poniżej, co powinno znaleźć się w diecie osób ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu:

Zobacz film: Jakie produkty jeść, by zadbać o dobry poziom cholesterolu? Źródło: 36,6

Zaburzenia lipidowe – objawy

Zaburzona gospodarka lipidowa bardzo często nie daje szczególnych objawów. Z reguły pojawiają się objawy charakterystyczne dla towarzyszących jej chorób (niedoczynność tarczycy, cukrzyca, zespół metaboliczny). W przypadku hipercholesterolemii rodzinnej u chorych mogą się natomiast pojawiać pewne specyficzne problemy zdrowotne, m.in. żółtaki w okolicy powiek lub ścięgien stawowych. W przypadku chylomikronemii pierwotnej mogą z kolei wystąpić silne, napadowe bóle brzucha. Może także dojść do ostrego zapalenia trzustki.

Zaburzenia lipidowe – dieta jako lekarstwo

Zaburzenia gospodarki lipidowej mają ogromny wpływ na zwiększenie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Wielu chorym grozi m.in. miażdżyca (przede wszystkim mowa o pacjentach z dyslipidemią aterogenną). Z tego też powodu w walce z zaburzeniami gospodarki lipidowej zaleca się zmiany dotyczące diety. Chodzi przede wszystkim o obniżenie poziomu cholesterolu w organizmie, a to z kolei wymaga ograniczenia spożywania tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans i włączenia do diety zdrowych, nienasyconych tłuszczów. Dieta wymaga przede wszystkim rezygnacji ze smażenia na głębokim tłuszczu i zastąpienia smażonych potraw daniami pieczonymi bez dodatku tłuszczu, gotowanymi (także na parze). Lekarze zwracają uwagę, że walka z zaburzeniami lipidowymi nie oznacza eliminacji tłuszczów, lecz wdrożenie do diety zdrowej ich wersji (ryby, orzechy, pestki, awokado).

Bardzo duże znaczenie ma także regularna, choć umiarkowana aktywność fizyczna oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. Wysiłek fizyczny sprzyja obniżaniu poziomu triglicerydów i podnoszeniu poziomu HDL („dobry cholesterol”). Ważne jest również porzucenie nałogów i rezygnacja z substancji uzależniających. Redukcja masy ciała ma prowadzić do zmniejszenia stężenia LDL i triglicerydów.

W przypadku wielu pacjentów, szczególnie jeśli zaburzenia lipidowe są już daleko posunięte, koniecznie okazuje się włączenie leczenia farmakologicznego. W leczeniu zaburzeń gospodarki lipidowej sięga się m.in. po:

  • statyny,
  • żywice jonowymienne,
  • ezetymib (lek ograniczający wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego),
  • inhibitory PCSK9 (prowadzące do obniżenia cholesterolu we frakcji LDL).
Data aktualizacji: 17.04.2019,
Opublikowano: 17.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej