Zaburzenia adaptacyjne u dorosłych i dzieci - przyczyny, objawy, leczenie

Fot: Coloures-Pic / stock.adobe.com

Zaburzenia adaptacyjne to stan subiektywnego dyskomfortu psychicznego i napięcia emocjonalnego (często powiązanego z objawami somatycznymi), jaki pojawia się w obliczu silnie stresującego wydarzenia lub konieczności przystosowania się do znaczącej zmiany życiowej.

Większość ludzi ma pewne trudności przystosowawcze, znalazłszy się w nieznanych okolicznościach, stanąwszy przed nowym wyzwaniem lub w obliczu poważnej straty. Ostra reakcja na ciężki stres jest wówczas czymś zupełnie naturalnym i zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku godzin lub dni. O zaburzeniach adaptacyjnych można mówić, jeśli objawy utrzymują się dłużej, wpływając na jakość życia doświadczającej ich osoby. W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 zaburzenia adaptacyjne zostały oznaczone symbolem F43.2 w kategorii "Reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne". W definicji tej jednostki chorobowej podkreśla się, że opisana reakcja na ostry lub przewlekły stres uniemożliwia efektywne działanie i funkcjonowanie w sytuacjach społecznych. Zaburzeń adaptacyjnych nie należy mylić z depresją ani innymi schorzeniami psychicznymi, jednak nie wolno ich lekceważyć jako przypadłości, która znacznie utrudnia życiową aktywność.

Jakie sytuacje wywołują zaburzenia adaptacyjne?

Ważną rolę w kształtowaniu się objawów zaburzeń adaptacyjnych odgrywają indywidualne predyspozycje jednostki - jej wrażliwość, temperament, zdolność adaptacji do zmian, przeszłe doświadczenia, sytuacja rodzinna. Najistotniejszą przyczyną jest jednak zawsze wystąpienie czynnika stresowego. Zaburzenia adaptacyjne mogą stanowić bezpośrednią konsekwencję nieznanej, trudnej, czy wręcz traumatycznej, sytuacji, takiej jak:

  • śmierć bliskiej osoby,
  • rozwód lub separacja,
  • utrata pracy,
  • ciężka choroba,
  • pożar, wypadek samochodowy,
  • ciąża.
Stresorem mogą być także nowe życiowe okoliczności , w których jednostka musi się odnaleźć. Należą do nich:
  • emigracja,
  • pójście do szkoły,
  • przejście na emeryturę,
  • rodzicielstwo,
  • osierocenie,
  • długotrwała rozłąka z bliskimi.

Charakterystyka zaburzeń adaptacyjnych

Obraz zaburzeń adaptacyjnych może składać się u poszczególnych osób z różnych objawów o odmiennym nasileniu. Mogą one rozwinąć się już po kilku dniach od wystąpienia stresującej sytuacji, ale bywa, że ujawniają się dopiero po paru miesiącach. W poszczególnych przypadkach inny jest także okres występowania symptomów chorobowych.

Zobacz także: Zaburzenia lękowe u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Charakterystycznymi objawami zaburzeń adaptacyjnych są: permanentny niepokój, psychiczne napięcie połączone z uczuciem pustki, przygnębienie. Głęboki smutek chorego przechodzi niekiedy w stan emocjonalnego zobojętnienia. Większość osób ma skłonność do zamartwiania się, dramatyzowania, nieustannego rozpamiętywania sytuacji, która stała się przyczyną ich cierpienia. U niektórych chorych obserwuje się także podwyższony poziom agresji, drażliwość, wybuchowość, jaka nie zdarzała się we wcześniejszym, "zdrowym" okresie ich życia.

Zaburzenia adaptacyjne wpływają na codzienne funkcjonowanie dotkniętych nimi osób. Ograniczają ich umiejętność radzenia sobie z obowiązkami, wchodzenia w interakcje z ludźmi, obniżają wydolność fizyczną i psychiczną. Chory czuje się zwykle bezradny, niepewny najbliższej przyszłości i niezdolny do jej zaplanowania. Depresyjny nastrój wywołuje u niego liczne objawy somatyczne - spadek apetytu, bezsenność lub nagłe napady paniki.

Objawy zaburzeń adaptacyjnych są niekiedy wynikiem ciągłego narażenia na stresor, co zachodzi na przykład u rodzin z problemem alkoholowym czy z powodu mobbingu w miejscu pracy. W takich sytuacjach nie należy oczekiwać, że chory zaadaptuje się do nowych, trudnych okolicznościach. Trzeba podjąć działania, które wyeliminują z jego życia przyczynę dysfunkcji.

Zaburzenia adaptacyjne u dzieci i młodzieży

Dzieci i młodzież reagują na trudne wyzwania życiowe w nieco inny sposób niż osoby dorosłe. Zaburzenia adaptacyjne u dzieci w starszym wieku zazwyczaj objawiają się wzrostem agresji i skłonności dyssocjalnych. W sytuacji silnego stresu młodzi ludzie mogą zachowywać się prowokacyjnie, wdawać w awantury, bójki, wagarować, dokonywać rozbojów, kradzieży. U młodszych dzieci obserwuje się przejawy regresji, czyli powrotu do zachowań charakterystycznych dla wcześniejszych faz rozwoju. Należą do nich m.in.: ssanie kciuka, nocne moczenie, dziecinny sposób mówienia.

Jak leczyć zaburzenia adaptacyjne?

Zaburzenia adaptacyjne często mijają samoistnie. Dotknięta nimi osoba uczy się żyć w nowych okolicznościach i z czasem przestaje doświadczać przykrych objawów związanych ze zmianą, w obliczu której się znalazła. Przy nasilonych symptomach zaburzeń nie warto jednak czekać na ten moment, zwłaszcza gdy reakcja na stres utrzymuje się dłużej niż kilka miesięcy. Szybka interwencja terapeuty pomaga choremu uniknąć przykrych konsekwencji, będących wynikiem jego psychicznej dysfunkcji.

Zobacz także: Cele, założenia i praca terapeuty w nurcie psychoterapeutycznym

Leczenie zaburzeń adaptacyjnych opiera się głównie na terapii poznawczo-behawioralnej. Pomocna bywa terapia zespołowa z udziałem osób z doświadczeniami podobnymi do tych, z którymi boryka się chory. Psychoterapię wspiera się nierzadko farmakoterapią, by uwolnić pacjenta od uciążliwych objawów, dezorganizujących jego codzienne życie. Stabilizacja nastroju pomaga mu stopniowo zaakceptować trudną sytuację, w jakiej się znalazł.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 11.12.2017,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej