Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Metoda McKenziego to innowacyjna technika walki z bólem kręgosłupa i schorzeniami, np. z rwą kulszową, dyskopatią, zwyrodnieniem kręgów czy zapaleniem nerwów korzeniowych. Opracował ją fizjoterapeuta pochodzący z Nowej Zelandii – Robin McKenzie.

Zobacz także:

Reumatyzm – powszechne objawy choroby. Jak je rozpoznać?

Rwa kulszowa – przyczyny. Czy można jej uniknąć?

Koronawirus. Jak wygląda fizjoterapia i powrót do zdrowia chorych na COVID-19?

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa objawia się nieoczekiwanym piekącym bólem w plecach, który pojawia się poprzez nagły ruch, np. pochylenie się lub potknięcie. Jest odczuwana najczęściej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, który przesuwa się w dół wzdłuż bioder, ud i łydek aż do stopy. Przy próbie najmniejszego ruchu nabiera na sile. Bardzo często pojawia się w nocy. Główną przyczyną rwy kulszowej jest ucisk na nerw kulszowy, który jest wynikiem zwyrodnienia w kręgosłupie lub wypadnięcia krążka międzykręgowego. Zdarza się również, że schorzenie pojawia się na skutek nieprawidłowej budowy miednicy lub skrzywień kręgosłupa. Jest też często dolegliwością u kobiet będących w zaawansowanej ciąży, ponieważ ich kręgosłup jest niewłaściwie obciążony z powodu przesunięcia się środka ciężkości. Zdarza się, że rwa kulszowa prowadzi do trwałego uszkodzenia nerwu. Objawami pogorszenia się stanu zdrowia, z którymi natychmiast należy udać się do lekarza jest zaburzenie czucia, osłabienie nóg oraz nietrzymanie lub zatrzymanie moczu. Do niedawna sądzono, że nie można wyleczyć rwy kulszowej, aczkolwiek aktualnie istnieje skuteczna technika walki z tą dolegliwością: metoda McKenziego.

Co to jest metoda McKenziego?

W trakcie swojej wieloletniej praktyki zawodowej Robin McKenzie zauważył, że konwencjonalne leczenie dolegliwości pleców nie przynoszą zamierzonych skutków. W przypadku zdiagnozowania u pacjenta problemów z kręgosłupem. pierwszymi zaleceniami lekarzy są: leki przeciwzapalne, fizykoterapia, masaże i zestawy ćwiczeń, które okazują się nieskuteczne. Pacjent poddawany takim sposobom leczenia jest bierny, co potęguje jego bezradność i zależność od fizjoterapeuty. McKenzie opatentował metodę leczenia, która uaktywnia pacjenta i uczy go samodzielnego działania w razie nawrotów bólu.

Metoda McKenziego – pierwszy krok to właściwe rozpoznanie

Metoda McKenziego jest innowacyjna pod względem rozpoznawania choroby, ponieważ diagnostyka schorzeń jest bardzo szczegółowa. Najczęstszymi sposobami, aby zidentyfikować źródło bólu są badania obrazowe, czyli rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. Są to drogie metody, na które trzeba długo czekać, jeśli chce się skorzystać z badań finansowanych z NFZ. Często zmiany w narządach ruchu wykryte podczas tych badań są tzw. nieme klinicznie, czyli można je zobaczyć również u zdrowych osób. Czasem pacjent odczuwający ból może mieć całkowicie prawidłowe wyniki. McKenzie określił technikę diagnozowania przy pomocy specjalnych protokołów diagnostycznych i bez użycia narzędzi obrazowania. Stworzył kilka rodzajów sposobów, które są odrębne dla każdego odcinka kręgosłupa i kończyn. W diagnozie metodą McKenziego najpierw zbiera się szczegółowy wywiad chorobowy, dzięki któremu można precyzyjnie określić, jakie są objawy bólowe oraz jaka jest ich zmienność w ciągu doby. Następnie bada się znajomość wzorców bólowych oraz ich zmian w odpowiedzi na czynności testujące – dzięki czemu określa się szczególną topografię bólu i miejsc nim dotkniętych. Diagnostyka trwa ok. 1,5 do 2 godzin. Wymaga dużo czasu oraz staranności fizjoterapeuty.

Taki sposób diagnozowania pozwala na wcześniejsze rozpoznanie schorzeń niż w przypadku metod obrazowania. Zaletą metody McKenziego jest również możliwość różnicowania bólów pochodzących z kręgosłupa od bólów promieniujących z innych źródeł, np. narządów rodnych. Jeśli ból pochodzi od pleców, to fizjoterapeuta w trakcie badania jest w stanie wywołać oraz zmienić zachowanie objawów, natomiast jeśli przyczyna leży w innym narządzie to podczas testowania pacjent nie będzie odczuwać żadnych zmian.

Po rozpoznaniu – czas na ustalenie właściwego leczenia

McKenzie w swojej autorskiej metodzie stworzył system klasyfikacji bólów kręgosłupa. Dla każdego z rodzajów bólowych określił odrębny sposób leczenia, którego podstawową zasadą jest usunięcie przyczyn. Międzynarodowy Instytut McKenziego twierdzi, że w 90% przypadków bólów kręgosłupa przyczyną jest uszkodzony, czyli krążek międzykręgowy. W związku z każdym ruchem lub zmianą pozycji ciała elementy uszkodzonego dysku, znajdujące się w jego środku przemieszczają się, powodując ból. Metoda McKenziego pozwala ustalić kierunek ruchu uszkodzonych tkanek, dzięki czemu możliwe jest zaplanowanie leczenia polegającego na wykonywaniu samodzielnych ruchów, mających na celu przywrócenie uszkodzonych tkanek we właściwe miejsce. Terapeuta początkowo uczy tych czynności pacjenta, aby ten potrafił je wykonywać samemu bez pomocy innych osób. Nauka obejmuje również unikanie ruchów, które mogą zaostrzać stan zapalny, a zarazem powoduje nawrót dolegliwości. Chory zaczyna rozumieć mechanizm pojawiania się bólu i potrafi samodzielnie go unikać.

Zobacz film i dowiedz się więcej o rwie kulszowej:

Zobacz film: Co trzeba wiedzieć o rwie kulszowej? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 20.01.2021,
Opublikowano: 22.01.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy – jak wygląda rehabilitacja, przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgozmyk są niezbędne w przywracaniu prawidłowej mechaniki kręgosłupa i eliminacji dokuczliwych objawów bólowych. Ich głównym celem jest repozycja przesuniętych kręgów oraz poprawa kondycji powięzi przykręgosłupowej. Ćwiczenia należy wykonywać tylko na zlecenie lekarza.

Czytaj więcej
Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?

Pole magnetyczne jest szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w rehabilitacji. Zabiegi z jego użyciem przyspieszają gojenie się ran, a także łagodzą stan zapalny i ból skupiony np. w obrębie układu kostnego. Jak działa pole magnetyczne?

Czytaj więcej
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?

Ścieżka Kneippa to leczniczy spacer w wodzie o zmiennej temperaturze. Istnieje wiele wskazań do stosowania tej bardzo bezpiecznej i skutecznej metody. Pomocna jest m.in. w przypadku zaburzeń krążenia dolnych kończyn, migrenowych bólów głowy, problemów z przemianą materii i przy obniżonej odporności.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej