Wzdęcia w ciąży: co robić, gdy się pojawią? Dieta, ruch, zioła i leki na wzdęcia w ciąży

Fot: sianstock / fotolia.com

Wzdęcia w ciąży mają podłoże w zmianach hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety po zagnieżdżeniu zapłodnionej komórki jajowej. Odpowiedzialny za wzdęcia w ciąży jest progesteron. Oprócz tego wzdęcia powstają m.in. na skutek zbyt szybkiego jedzenia lub spożywania produktów wzdymających.

Wzdęcia u ciężarnych pojawiają się na początku ciąży i mogą utrzymywać się przez pierwszy trymestr, a nawet przez całą ciążę. Wzdęcia to efekt gromadzenia w jelitach nadmiaru gazów. Objawy wzdęć to ból brzucha, bulgotanie w brzuchu, czasem ucisk i dyskomfort oraz powiększenie obwodu brzucha.

Wzdęcia w ciąży: przyczyny gromadzenia gazów w jelitach u ciężarnych

W ciąży wzdęcia mogą występować u kobiet, które wcześniej nie doświadczyły tego zjawiska. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego u ciężarnych wywołane są zwiększoną produkcją progesteronu. To hormon m.in. pozwalający na utrzymanie ciąży. Praca układu pokarmowego jest wolniejsza, przez co częściej może dochodzić do fermentacji zalegającego pokarmu i wydzielania przy tym dużych ilości gazów.

Spowolnienie trawienia i perystaltyki jelit w połączeniu z ciężkostrawną dietą ubogą w błonnik skutkują nie tylko wzdęciami, ale także zaparciami. Czynniki sprzyjające wzdęciom w ciąży to:

  • jedzenie tłustych potraw,
  • duże spożycie mięsa,
  • jedzenie roślin strączkowych i kapustnych – brukselki, kapusty, kalafiora, brokułów, grochu, fasoli, ciecierzycy, bobu czy soczewicy oraz soi,
  • picie napojów gazowanych,
  • jedzenie dużych ilości słodyczy,
  • spożywanie posiłków w pośpiechu – podczas szybkiego jedzenia pokarm nie jest wystarczająco przeżuwany i przez to staje się trudniejszy do strawienia, w związku z czym może zalegać w układzie pokarmowym i fermentować, wytwarzając duże ilości gazów, szybkie jedzenie sprzyja wzdęciom w ciąży również dlatego, że do żołądka dostaje się powietrze,
  • stres,
  • nietolerancje pokarmowe – nie należy mylić nietolerancji z alergią pokarmową (w alergii reakcja organizmu jest niemal natychmiastowa, nietolerancja objawia się dużo wolniej i jej symptomy są łagodniejsze), wzdęcia po mleku występują u kobiet nietolerujących laktozy, czyli cukru zawartego w mleku krowim i jego przetworach, wzdęcia po owocach mogą być objawem nietolerancji fruktozy, czyli cukru w owocach, mogą też wystąpić wzdęcia po zjedzeniu np. białego pieczywa czy produktów z pszenicy i jest to oznaka nietolerancji glutenu.

Przyczyną wzdęć mogą być choroby układu pokarmowego, takie jak zaburzenia pracy wątroby, trzustki czy jelit, a szczególnie jelita grubego. Wzdęcia, biegunki i zaparcia z towarzyszącą zgagą, nudnościami i wymiotami oraz kwaśnym odbijaniem się często występują w zespole jelita drażliwego.

Wzdęcia w ciąży powstają czasem także dlatego, że kobieta zażywa za mało ruchu.

Wzdęcia w ciąży – co robić, by ich uniknąć? Dieta, ruch, sposób jedzenia

Skutecznym sposobem na wzdęcia w ciąży jest ich zapobieganie. Aby gazy nie gromadziły się w jelitach, należy:

  • jeść lekkostrawne posiłki,
  • jeść częściej mniejsze porcje,
  • przeżuwać powoli i dokładnie każdy kęs,
  • jeść bez pośpiechu,
  • ograniczyć spożycie roślin strączkowych i kapustnych,
  • jeść produkty bogate w błonnik pokarmowy i nawadniać przy tym organizm (należy wypić nie mniej niż 2 litry wody dziennie),
  • wykluczyć z jadłospisu napoje gazowane,
  • wykluczyć z menu produkty, których organizm nie jest w stanie strawić, np. zawierające laktozę, fruktozę czy gluten – w zależności od nietolerancji pokarmowej,
  • unikać żucia gumy,
  • ograniczyć lub unikać produktów wzdymających – cebuli, czosnku, pora, chrzanu, rzodkiewki czy rzepy.

Zobacz także: Co na wzdęcia - domowe sposoby, zioła, dieta na wzdęcia

Wzdęcia w ciąży mogą nie być tak nasilone, jeśli ciężarna jest aktywna fizycznie. Dostosowany do możliwości ciężarnej wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na prace układu pokarmowego, zapobiegając zaparciom i wzdęciom, a także na samopoczucie kobiety i pomaga przygotować ciało do porodu.

Domowe sposoby na wzdęcia w ciąży

Co robić, gdy wzdęcia w ciąży są częste i bolesne, a profilaktyka nie skutkuje? Należy sięgnąć po zioła. Można zażywać je w formie naparów, herbatek, niektóre również jako dodatek do potraw. Na wzdęcia w ciąży pomagają:

W aptece można kupić preparaty ziołowe pomagające na wzdęcia w ciąży. Przed ich zażyciem należy upewnić się, że nie zawierają one alkoholu ani ziół zakazanych w ciąży, m.in. mięty polnej, piołunu, krwawnika pospolity czy żeń-szenia, aloesu i lubczyku.

Zobacz także: Wzdęcia brzucha i gazy – domowe, szybkie i skuteczne sposoby

Leki na wzdęcia w ciąży – dozwolone czy nie?

Jeśli zawiodą domowe sposoby na wzdęcia w ciąży, należy poradzić się lekarza, co zrobić w takiej sytuacji. Stosowanie jakichkolwiek leków i suplementów diety powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem. Specjalista doradzi, które leki można zażywać bezpiecznie.

Skuteczność w walce ze wzdęciami w ciąży wykazują m.in. produkty zawierające substancję o nazwie symetykon. Należy się jednak upewnić, że nie mają one w składzie substancji przeciwwskazanych dla kobiet w ciąży. Leki na wzdęcia występują w formie kapsułek, tabletek, zawiesiny oraz kropli.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej