Wytyczne dla poszczególnych zakresów i rodzajów świadczeń medycznych
Andriy Onufriyenko/getty images
Ministerstwo Zdrowia zebrało i opublikowało szczegółowe wytyczne. Resort udostępnił 22 odrębne zbiory aktualnych zaleceń. dotyczą one między innymi stomatologii, położnych i pielęgniarek, pediatrii i wielu innych specjalizacji medycznych.
Szczegółowe wytyczne
Wytyczne zostały opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia w postaci elektronicznych dokumentów do pobrania. Zalecenia dotyczą m.in.:
Wytyczne opublikowane przez resort zdrowia są realizacją postulatu Polskiej Federacji Szpitali. PFSz kilka dni wcześniej zwrócił się do Głównego Inspektoratu Sanitarnego z uwagą, że przestrzeni publicznej pojawia się wiele sprzecznych informacji i wytycznych dotyczących poszczególnych specjalizacji lekarskich. Federacja w swoim postulacie zwróciła uwagę, że dyrektorzy szpitali, którzy ponoszą odpowiedzialność za całokształt działalności placówki napotykają na rekomendacje i wytyczne, które często są ze sobą niespójne, ale również są sprzeczne z zaleceniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Stąd potrzeba ich odgórnego usystematyzowania.
Wnioskujemy o ujednolicenie zaleceń i wytycznych dla poszczególnych specjalizacji lekarskich na poziomie Głównej Inspekcji Sanitarnej, tak aby stały się one wykładnią dla dyrektorów podmiotów leczniczych oraz dla Narodowego Funduszu Zdrowia" - czytamy w postulacie.
Zobacz film: Leczenie online. Medycyna przyszłości?
źródło: Dzień dobry TVN
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 13.05.2020,
Opublikowano: 13.05.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?