Wysokie ciśnienie rozkurczowe – jak rozpoznać i jak je obniżyć?

Fot: Katrina Wittkamp / gettyimages.com

Wysokie ciśnienie rozkurczowe jest równie istotne w rozpoznaniu nadciśnienia tętniczego jak wysokie ciśnienie skurczowe. Zbyt wysokie, może dawać objawy w postaci bólu i zawrotów głowy. Szczególnie niebezpieczne jest u kobiet w ciąży.

Ciśnienie rozkurczowe to niższa z dwóch liczb uzyskiwanych podczas pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Wysokie ciśnienia rozkurczowe i skurczowe mogą wskazywać na nadciśnienie tętnicze, które niesie poważne skutki dla organizmu. Objawiać się może np. bólami i zawrotami głowy.

Jak zmierzyć ciśnienie rozkurczowe?

Podstawą dobrego pomiaru ciśnienia tętniczego są odpowiednie warunki pomiaru, w tym spokój i właściwie dobrany mankiet pomiarowy. Chcąc zmierzyć ciśnienie tętnicze, należy pozostać w spoczynku przez kilka minut. Dotyczy to zarówno braku jakiejkolwiek aktywności fizycznej, jak i spokoju psychicznego. Stres i zdenerwowanie nie są wskazane podczas wykonywania pomiaru. Mankiet powinien obejmować cały obwód ramienia na mniej więcej 3 cm nad zgięciem łokciowym. Ważne, by ręka, na której dokonuje się pomiaru, była podparta. To, na której ręce mierzy się ciśnienie, również jest istotne. Podczas pierwszego pomiaru mierzy się ciśnienie na obu rękach. Na tej, na której ciśnienie jest wyższe, powinno się wykonywać już kolejne pomiary. Jeśli wyniki są takie same, do regularnych pomiarów ciśnienia wybieramy rękę niedominującą.

Interpretacja wyniku jest najprostsza w przypadku ciśnieniomierza elektronicznego. Wyświetla on bowiem pomiar na ekranie. Zazwyczaj widnieją tam 3 podstawowe liczby. Jedna oznacza puls, czyli częstotliwość skurczu serca. A dwie liczby wskazujące na pomiar ciśnienia określają ciśnienie skurczowe (wyższe) i rozkurczowe (niższe). Biorą się one stąd, że serce wyrzuca krew do dużych naczyń tętniczych. Na szczycie skurczu siła, z jaką krew napiera na ściany tętnic, jest najwyższa. Określa się to ciśnieniem skurczowym. W rozkurczu siła ta maleje. Jest to wartość ciśnienia rozkurczowego.

Co sprzyja nadciśnieniu? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Czy nadciśnienie dotyczy tylko osób dorosłych? Źródło: Agencja TVN.

Wysokie ciśnienie rozkurczowe – rozpoznanie

Na rozpoznanie wysokiego bądź niskiego ciśnienia nakładają się dwie wartości – ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Nie jest tak, że któryś z pomiarów jest ważniejszy. Jeśli wynik ciśnienia rozkurczowego jest wysoki, a ciśnienia skurczowego prawidłowy, wynik interpretuje się całościowo względem wyższego wyniku. Ciśnienie optymalne to takie, kiedy ciśnienie skurczowe wynosi <120 mmHg, a ciśnienie rozkurczowe – mniej niż 80 mmHg. Wysokie ciśnienie, ale jeszcze prawidłowe, rozpoznaje się przy ciśnieniu skurczowym 130–139 mmHg lub ciśnieniu rozkurczowym 85–89 mmHg. Nadciśnienie tętnicze rozpoznawane jest, gdy ciśnienie skurczowe wynosi co najmniej 140 mmHg lub ciśnienie rozkurczowe – 90 mmHg.

Przyczyny wysokiego ciśnienia rozkurczowego

Przyczyny wysokiego ciśnienia są wspólne dla ciśnienia rozkurczowego i skurczowego. Izolowane nadciśnienie skurczowe zdarza się np. u osób starszych przy zwiększonej sztywności aorty bądź w stanach współistniejących ze zwiększonym rzutem serca (niedokrwistość, gorączka, nadczynność tarczycy).

Wysokie ciśnienia rozkurczowe i skurczowe mogą wynikać z:

  • stresu,
  • braku aktywności fizycznej,
  • dużej ilości spożywanej soli,
  • używek, takich jak papierosy, alkohol czy narkotyki,
  • przyjmowanych leków,
  • chorób nerek,
  • chorób tarczycy.

Wpływ na wysokie ciśnienie rozkurczowe może mieć ponadto wiele innych chorób. Bardzo często obserwuje się wysokie ciśnienie tętnicze bez uchwytnej przyczyny, czyli tzw. nadciśnienie idiopatyczne.

Jak obniżyć wysokie ciśnienie rozkurczowe?

Jeśli pomiar ciśnienia wskazuje na wysokie ciśnienie rozkurczowe, należy przede wszystkim zmienić styl życia – zastosować dietę opartą na zasadach zdrowego żywienia, wyeliminować z niej sól, wprowadzić nawyk picia odpowiednich ilości wody. Wbrew powszechnej opinii nie jest konieczna całkowita rezygnacja z kawy. Należy ją jednak ograniczyć do 3 filiżanek dziennie. Nie są to ilości kofeiny, które mogłyby istotnie podwyższać ciśnienie tętnicze. Mowa tu jednak o osobach regularnie spożywających kawę. Ci, którzy piją ją okazjonalnie, mogą już po 1 filiżance mocnej kawy odczuć jej pobudzający wpływ na układ krążenia. Istotna jest również redukcja masy ciała, ponieważ otyłość jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Nadciśnienie tętnicze jest groźną chorobą, ponieważ nie daje objawów klinicznych, siejąc spustoszenie w organizmie. Dlatego ważna jest też odpowiednia farmakoterapia, by zapobiec skutkom sercowo-naczyniowym nadciśnienia.

Jak działa układ krążenia? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 20.02.2020,
Opublikowano: 09.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Cris 05.08.2019r.

Nie mogę korzystać z zabiegu kriokomory bo mam podwyższone ciśnienie rozkurczowe 134/93. Gdy mierzę w domu swoim aparatem przed i po zabiegu mam 130/80. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej