Wulwodynia – przyczyny, objawy i leczenie przewlekłego bólu sromu

Fot: Anetlanda / gettyimages.com

Wulwodynia (ang. vulvodynia) to schorzenie znane już od starożytności, opisane w literaturze medycznej po raz pierwszy pod koniec XIX wieku. Jednak dopiero w ostatnich latach skoncentrowano się na tym problemie. Wulwodynia objawia się przetrwałym bólem sromu, który utrudnia pacjentce codzienne życie.

Uważa się, że przetrwały ból w wulwodynii jest najbardziej zaniedbanym problemem ginekologicznym u kobiet w Polsce. Leczenie wulwodynii powinno być wieloczynnikowe i angażować kilku specjalistów. Niestety farmakoterapia zwykle nie jest skuteczna.

Co to za schorzenie? Zobaczcie, co mówią eksperci:

Zobacz film: Wulwodynia - co to za schorzenie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co to jest wulwodynia?

Schorzenie polegające na długotrwałym bólu w okolicy sromu to wulwodynia. Dotyczy zwykle najmłodszych kobiet – do 25 roku życia, chociaż może pojawić się w każdym wieku.

Wyróżnia się kilka głównych rodzajów wulwodynii:

  • wulwodynię właściwą – uogólnioną,
  • wulwodynię częściową,
  • wulwodynię mieszaną.

Odmianami wulwodynii częściowej są m.in. hemiwulwodynia oraz klitrodynia, obejmująca tylko łechtaczkę.

Wulwodynia współwystępuje często ze schorzeniami, takimi jak: nawrotowe objawy dyzuryczne (pieczenie, częstomocz), wywołane wzmożonym napięciem cewki moczowej, zespół nadreaktywnego pęcherza moczowego, zespół bolesnego pęcherza oraz zespół jelita drażliwego.

Wulwodynia – przyczyny

Rozpoznanie choroby stawia się po wykluczeniu innych przyczyn mogących powodować dolegliwości. Podłoże wulwodynii stanowi przewlekły ból mięśniowo-powięziowy, który powstaje najprawdopodobniej w wyniku ciągłego napięcia, życia w stresie oraz tym samym zwiększonej aktywności układu współczulnego. Najbardziej widoczny jest on w zakresie największego mięśnia okolicy, który jest składową przepony miednicy – dźwigacza odbytu.

Do zachorowania na wulwodynię predysponowane są kobiety o osobowości skłonnej do perfekcjonizmu, wrażliwe, zadaniowe, aktywne zawodowo, tzw. kobiety sukcesu. Takie osoby nie potrafią zwykle w odpowiedni sposób odpoczywać, kumulują napięcia w ciele, co przekłada się na powstanie schorzenia. Ciężka sytuacja zdrowotna, prywatna lub zawodowa, a także nadużycia seksualne w przeszłości to kolejne czynniki ryzyka rozwoju choroby.

U niektórych kobiet przyczyną choroby mogą być nawracające infekcje opryszczkowe oraz przyczyny immunologiczne.

Warto wiedzieć: Nawracające infekcje pochwy – przyczyny, objawy i leczenie

Wulwodynia – objawy

Klasyczne objawy wulwodynii to: ból, uczucie dyskomfortu, pieczenia, świądu, nadwrażliwości wejścia do pochwy, napięcia, kłucia, ściskania, miażdżenia oraz suchości zlokalizowanej w okolicy krocza, sromu, cewki moczowej i odbytu. Dolegliwości muszą trwać co najmniej 3 miesiące, by lekarz mógł postawić rozpoznanie. Zdarza się, że wulwodynii towarzyszą inne czynniki chorobowe, lecz występujące objawy nie mają zdiagnozowanej przyczyny organicznej lub zapalnej.

Dolegliwości bólowe w wulwodynii występują spontanicznie, bez wpływu znanych czynników lub też w odpowiedzi na dotyk, ucisk ubrania, stosunek seksualny lub nawet podczas siedzenia i w takim przypadku jest to wulwodynia prowokowana. Objawy mogą występować stale lub pojawiać się i znikać. Ból w wulwodynii ma charakter funkcjonalny, chociaż ma również wiele cech charakterystycznych dla bólu neuropatycznego, czyli zwiększonej wrażliwości na bodźce, które u osób zdrowych nie wywołują żadnych dolegliwości.

Po dłuższym czasie trwania choroby do całości obrazu dołączają się objawy psychiczne związane z obecnością przewlekłego bólu: epizody depresyjne, wycofanie z życia społecznego, rodzinnego oraz zawodowego.

Jak wulwodynia wpływa na stan psychiczny kobiety? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak wulwodynia wpływa na stan psychiczny kobiety? Źródło: Dzień Dobry TVN

Wulwodynia – leczenie

Ze względu na wieloczynnikowość choroby postępowanie lecznicze w wulwodynii powinno być kompleksowe i prowadzone przez kilku specjalistów. Diagnostykę przeprowadza zazwyczaj ginekolog, który wykluczy inne przyczyny dolegliwości. Przede wszystkim konieczne jest uśmierzanie odczuwanego przez pacjentkę bólu. Postępowanie wulwodynii mające działanie uśmierzające dolegliwości zależy od indywidualnego przypadku. Lekarz nieradzący sobie z problemem kieruje pacjentkę do innego specjalisty.

Oprócz leczenia przeciwbólowego konieczne jest zastosowanie terapii mięśniowo-powięziowej (manualnej) oraz psychoterapii poznawczo-behawioralnej, dodatkowo można stosować również fizykoterapię. Skuteczność takiego postępowania jest wysoka, szacuje się, że wynosi aż do 80%. Kobietom, które cierpią na przewlekły ból sromu z powodu schorzeń immunologicznych lub nawracających infekcji, zaleca się gabapentynę oraz amitryptylinę.

Bardzo rzadkim postępowaniem jest zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu przedsionka pochwy (westibulektomia). Takie leczenie może okazać się nieskuteczne i dodatkowo przynieść powikłania w postaci zastoinowych torbieli gruczołów przedsionkowych.

Leki w wulwodynii podawane ogólnie lub miejscowo nie są zwykle skuteczne, między innymi ze względu na skutki uboczne oraz konieczność ciągłego podwyższania dawek.

Bibliografia:

1. Baszak-Radomańska E. Wulwodynia — stan wiedzy na 2017 rok, Varia Medica 2017 tom 1, nr 1, s. 106–111

Data aktualizacji: 13.03.2023,
Opublikowano: 13.03.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej