Wstrząs hipowolemiczny może zagrozić życiu

Fot: Tof Locoste / stock.adobe.com

W trakcie wstrząsu hipowolemicznego dochodzi do nagłego obniżenia ciśnienia, a w konsekwencji - postępującego niedotlenienia narządów. Serce nie jest w stanie efektywnie pompować krwi. Jeżeli poszkodowany nie uzyska natychmiastowej pomocy medycznej, wstrząs może zakończyć się śmiercią.

Wstrząs hipowolemiczny jest stanem zagrożenia życia spowodowanym utratą ponad 20% objętości krwi lub płynów fizjologicznych. Tak duży deficyt uniemożliwia sercu pompowanie wystarczającej ilości krwi, co prowadzi do niewydolności wielonarządowej.

Wstrząs hipowolemiczny - objawy

Krew w naszym organizmie transportuje tlen i inne niezbędne substancje. Jeżeli strata tych substancji zachodzi szybciej niż ich uzupełnianie, przestają funkcjonować poszczególne narządy. Niewydolność serca oznacza brak możliwości utrzymania właściwego krążenia. Dochodzi wówczas do gwałtownego spadku ciśnienia krwi, co może zagrażać życiu.

Objawy wstrząsu hipowolemicznego zależą od wielkości strat w ilości płynów oraz krwi. Często wstrząs występuje bez poprzedzających go objawów, a jeżeli możemy jakieś zauważyć, mamy już do czynienia ze stadium zaawansowanym. Pierwszymi objawami są najczęściej:

  • osłabienie,
  • wzmożone pragnienie,
  • blada, zimna i wilgotna skóra,
  • skurczowe ciśnienie tętnicze poniżej 90 mmHg,
  • tachykardia,
  • przyspieszony i spłycony oddech,
  • zmniejszone wydzielanie moczu,
  • splątanie i lęk.

Osoba, u której doszło do wstrząsu, ma zazwyczaj problemy z porozumiewaniem się i opóźnione reakcje. Wstrząs może spowodować widoczne krwawienia zewnętrzne, ale także niewidoczne i trudne w początkowym rozpoznaniu krwawienia wewnętrzne np. w następstwie urazu, które objawia się: bólem brzucha, krwią w kale, krwiomoczem, krwawieniem z pochwy, krwią w wymiocinach, bólem w klatce piersiowej czy obrzękiem jamy brzusznej.

Zobacz film: Wstrząs mózgu. Źródło: 36,6.

Podczas utraty dużych ilości płynów i krwi, organizm reaguje tak zwaną centralizacją krążenia, czyli „przesunięciem krążenia” w obręb narządów niezbędnych do utrzymania funkcji życiowych, czyli serca, płuc i mózgu, kosztem ukrwienia skóry, przewodu pokarmowego i mięśni. Stąd też dochodzi do krytycznego obniżenia ciśnienia tętniczego mierzonego np. na kończynach.

Zobacz też: Ciśnienie osmotyczne krwi i płynów ustrojowych – co to jest i od czego zależy?

Przyczyny wstrząsu hipowolemicznego

Główną przyczyną wstrząsu hipowolemicznego jest utrata krwi, która następuje na skutek różnego rodzaju zewnętrznych i wewnętrznych urazów ciała, powodujących rozległe krwawienie. Zagrażająca życiu utrata krwi ma miejsce w przypadku:

  • niezachowania ciągłości naczyń krwionośnych,
  • nieprawidłowej objętości krwi w naczyniach krwionośnych.


Zaburzenia funkcji życiowych organizmu spowodowane są zmniejszeniem ilości krwi krążącej lub osłabieniem funkcjonowania mięśnia sercowego. Oprócz bezpośredniej utraty krwi, do wstrząsu może też doprowadzić utrata płynów fizjologicznych. Wówczas przyczyn upatruje się w nasilonych biegunkach, rozległych oparzeniach, długotrwałych i silnych wymiotach i nadmiernym poceniu się. Ryzyko wystąpienia wstrząsu mogą też zwiększyć przewlekłe choroby: cukrzyca, choroby serca, płuc czy nerek.

Zobacz też: Pozycja przeciwwstrząsowa – na czym polega i kiedy należy stosować?

Wstrząs hipowolemiczny - postępowanie, które ratuje życie

Każdy przypadek wstrząsu hipowolemicznego jest stanem zagrażający życiu i niezwłocznie należy wezwać pomoc medyczną. Osobie z podejrzeniem wstrząsu nie należy podawać doustnie żadnych leków ani płynów. Jeśli wstrząs hipowolemiczny jest spowodowany widocznym krwawieniem zewnętrznym, kluczowe jest jego zatamowanie lub ograniczenie. Przy widocznych urazach nie należy na własną rękę wyjmować osadzonych w ranie ciał obcych, nawet jeśli są przyczyną krwawienia. Jeżeli rana nie jest zanieczyszczona i nic z niej nie wystaje, należy ją opatrzyć za pomocą bandażu, gazy, a w przypadku braku apteczki: koszuli, ręcznika czy innego kawałka czystego materiału. Pozwoli to zatrzymać lub ograniczyć utratę krwi.

Jednocześnie należy zabezpieczyć poszkodowanego przed wychłodzeniem organizmu (np. za pomocą koca termicznego, a w przypadku jego braku – ubrań, które mamy ze sobą lub znajdziemy na miejscu zdarzenia). Przy utracie przytomności konieczne jest ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej (pozycja boczna ustalona). Jeśli doszło do zatrzymania krążenia, niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Ponieważ wstrząs hipowolemiczny to sytuacja wymagająca bezzwłocznej interwencji, bardzo ważne jest natychmiastowe wezwanie wykwalifikowanej pomocy medycznej lub przewiezienie do szpitala. Wstrząs, bez odpowiedniej interwencji, prawdopodobnie zakończy się śmiercią. Niedobór krwi lub płynów w organizmie może spowodować uszkodzenie bardzo ważnych narządów wewnętrznych jak nerki czy mózg. Skutki wstrząsu hipowolemicznego zawsze zależą od ilości utraconej krwi i płynów i mogą prowadzić do groźnych następstw, a szybkie udzielenie wykwalifikowanej pomocy zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanego.

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy utracie przytomności. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 06.06.2018,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej