Wskazania do zastosowania oraz opis sposobu zakładania sondy Sengstakena i Blakemore’a

Fot: Hitoshi Nishimura / gettyimages.com

Zgłębnik Sengstakena-Blakemore’a jest rzadko stosowaną metodą doraźnego leczenia krwawienia z pękniętych żylaków przełyku. Żylaki przełyku są jednym z wielu powikłań marskości wątroby i stanowią konsekwencję rozwoju nadciśnienia wrotnego. Krwawiące żylaki przełyku powodują bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta.

Sonda Sengstakena-Blakemore’a zbudowana jest z dwóch balonów – przełykowego oraz żołądkowego, wypełnionych powietrzem. Zakładana jest przez nos lub jamę ustną podczas zgłębnikowania żołądka. Zapewnia mechaniczny ucisk miejsc krwawiących. Przy dłuższym pozostawieniu zgłębnika Sengstakena-Blakemore’a istnieje ryzyko powstania odleżyn.

Zobacz także:

Jelito kręte – charakterystyka chorób i sposoby ich leczenia

Jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim?

Płukanie żołądka – wskazania do przeprowadzenia i przebieg zabiegu

Co to jest sonda Sengstakena-Blakemore’a i kiedy się ją zakłada?

Sonda (zgłębnik) Sengstakena-Blakemore’a jest stosowana w celu doraźnego opanowania krwawienia z żylaków przełyku. Są one powikłaniem wieloletniej marskości wątroby, która charakteryzuje się stopniowym włóknieniem komórek wątrobowych, co prowadzi do ich niewydolności i zaburzeń czynności narządu. Marskość wątroby spowodowana jest najczęściej nadużywaniem alkoholu oraz przewlekłymi zapaleniami wątroby typu B i C. Głównymi objawami marskości wątroby są: osłabienie, wyniszczenie, żółtaczka, zmiany skórne, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, krwiotwórczego oraz rozrodczego. Do najważniejszych powikłań marskości wątroby należą: wodobrzusze, krwawienie z przewodu pokarmowego (w tym z żylaków przełyku oraz z żołądka) oraz encefalopatia wątrobowa.

Żylaki przełyku to poszerzone żyły występujące na całej długości przełyku. Pojawiają się jako następstwo nadciśnienia wrotnego spowodowanego marskością – w chorobie tej postępujące włóknienie miąższu wątroby uniemożliwia prawidłowe krążenie w niej krwi. Zwiększenie oporu w żyle wrotnej prowadzi do rozwoju krążenia obocznego – następuje przeciążenie m.in. żylnego splotu wrotno-żołądkowo-przełykowego krwią niemogącą przepłynąć przez wątrobę. Poszerzone żyły splotu objawiają się w gastroskopii jako żylaki przełyku oraz żołądka. Często ich pierwszym i najgroźniejszym powikłaniem jest krwawienie – pacjenci oddają wówczas smoliste stolce oraz wymiotują żywoczerwoną krwią. Krwotok z żylaków przełyku często przebiega w sposób gwałtowny, w krótkim czasie prowadzi do pogorszenia stanu klinicznego chorego (rozwinięcia się wstrząsu hipowolemicznego z powodu wykrwawienia).

Doraźne leczenie krwawienia z pękniętych żylaków przełyku po wykonaniu badania endoskopowego obejmuje działanie resuscytacyjne, przetaczanie krystaloidów oraz dożylne podawanie leków obniżających ciśnienie wrotne (terlipresyny, somatostatyny). Następnie przeprowadzane są endoskopowe próby zatrzymywania krwawienia – ostrzykiwanie wybranych miejsc lekami obkurczającymi naczynia, elektrokoagulacja oraz zakładanie opasek na krwawiące naczynia. Po niepowodzeniu tych działań możliwe jest założenie pacjentowi na 24 godziny sondy Sengstakena-Blakemore’a.

W przypadku rozpoznania żylaków przełyku konieczna jest ich profilaktyka, zarówno pierwotna, jak i wtórna – zalecane są doustne leki (beta-blokery) oraz operacyjne wytworzenie przezżylnego śródwątrobowego zespolenia wrotno-systemowego (TIPS).

Jak przebiega zakładanie sondy Sengstakena-Blakemore’a?

Sonda Sengstakena-Blakemore’a, jak już wspomniano, może być założona pacjentowi maksymalnie na dobę z powodu możliwości rozwoju odleżyn na delikatnej błonie śluzowej przełyku oraz żołądka. Zgłębnik składa się z giętkiej rurki oraz dwóch balonów – przełykowego oraz żołądkowego. W pierwszym etapie przeprowadzane jest zgłębnikowanie żołądka – sonda wprowadzana jest przez jamę ustną lub jamę nosową. Po umieszczeniu sondy dożołądkowej i ustawieniu balonów na odpowiednich wysokościach następuje wypełnienie obu balonów powietrzem. Docelowe ciśnienie w balonach powinno wynosić 30–50 mmHg. Końcówka zgłębnika, znajdująca się poza pacjentem, zakończona jest linką, na której zawieszony jest ciężarek o wadze do 500 g. Linka zwykle zawieszana jest nad pacjentem – mocowana do ramy łóżka tak, by zapewnić stałe napięcie linki i utrzymać cały zgłębnik nieruchomo. Zgłębnik Sengstakena-Blakemore’a umożliwia także odsysanie śliny, treści żołądkowej oraz krwi.

Do możliwych powikłań sondy Sengstakena-Blakemore’a należą: odleżyny na śluzówce, przemieszczenie się balonów lub perforacja ściany przełyku albo żołądka. Niestety u ponad połowy chorych po usunięciu zgłębnika odnotowuje się nawrót krwawienia.

Jak zbudowany jest układ pokarmowy?

36,6

Bibliografia:

1. Szczeklik A., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016.

Data aktualizacji: 06.05.2021,
Opublikowano: 06.05.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej