Wskazania do zabiegowego odbarczenia mózgu. Przebieg procedury

Fot: Andriy Onufriyenko / Andriy Onufriyenko

Zabiegowe odbarczenie mózgu jest w niektórych przypadkach jedyną możliwością na uratowanie życia pacjenta z obrażeniami w ośrodkowym układzie nerwowym lub po udarze. Wykonuje się je w przypadku, gdy inne metody zmniejszenia obrzęku mózgu zawiodą.

Odbarczenie mózgu (kraniektomia dekompresyjna) polega na otworzeniu pokrywy czaszki i usunięciu płata kostnego. Najlepsze efekty zabiegu obserwuje się u pacjentów po złośliwych udarach.

Kiedy wykonuje się zabieg odbarczenia mózgu?

Powstałe wskutek ciężkiego urazu lub udaru uszkodzenie mózgu często powoduje wystąpienie nadciśnienia wewnątrzczaszkowego, będącego zagrożeniem dla życia i zdrowia. W niektórych przypadkach nie reaguje ono na leczenie nieinwazyjne lub małoinwazyjne, wymaga natomiast podjęcia zabiegowego odbarczania mózgu – kraniektomii odbarczającej. Zachowawcze leczenie obrzęku mózgu polega na sedacji, zwiotczeniu mięśni, podawaniu dożylnie płynów hipertonicznych, mannitolu oraz drenażu płynu mózgowo-rdzeniowego. Gdy okaże się ono nieskuteczne, należy przejść do bardziej radykalnych kroków.

Złośliwy udar, w którym obserwuje się gwałtownie narastający obrzęk mózgu wraz z pogarszaniem się stanu pacjenta i dynamicznym narastaniem objawów uszkodzenia układu nerwowego, w większości przypadków jest trudny do leczenia. Zmiany niedokrwienne na obszarze zaopatrywanym przez tętnicę środkową mózgu (MCA) są wskazaniem do wykonania zabiegowego odbarczenia mózgu.

Obrzęk mózgu po wypadku również może wymagać przeprowadzenia procedury inwazyjnej. Kraniektomię wykonuje się z odpowiednim wyprzedzeniem lub ze wskazań pilnych. Do niezamierzonej kraniektomii dochodzi często po usunięciu krwiaka w mózgu, kiedy przywrócenie prawidłowej struktury czaszki nie jest możliwe ze względu na znaczne powiększenie tkanki. Zabiegowe odbarczanie rozważane jest również w przypadku stłuczeń mózgu, wraz z ich usunięciem lub bez.

Przy ustalaniu konieczności wykonania kraniektomii odbarczającej należy uwzględnić wiek pacjenta. Wydaje się, że korzyści z przeprowadzenia procedury mogą być mniejsze u osób powyżej 70. roku życia. Zabiegowe odbarczanie mózgu powinno zostać przeprowadzone w ciągu 96 godzin od incydentu.

Jak wygląda zabieg odbarczenia mózgu?

Zabieg odbarczenia mózgu zalicza się do procedur inwazyjnych, ratujących życie, zapobiegających poważnym w skutkach powikłaniom. Przeprowadzany jest u pacjentów będących w ciężkim stanie, nieprzytomnych, w znieczuleniu ogólnym.

Zrozumienie mechanizmu, w jakim dochodzi do powstania korzyści po wykonaniu operacji, wymaga znajomości anatomii i fizjologii ludzkiego organizmu. Mózg otoczony jest ściśle przez trzy opony oraz kości, które tworzą nierozciągliwą puszkę. Zwiększenie ciśnienia śródczaszkowego, powiększanie się objętości tkanki nerwowej wskutek obrzęku, krwawienia wewnątrzczaszkowe sprawiają, że przestaje się on mieścić w swojej przestrzeni, co może doprowadzić do poważnych w skutkach konsekwencji pod postacią wgłobienia oraz zgonu. Wykonanie kraniektomii umożliwia powstanie dodatkowej przestrzeni na rozprężenie mózgu.

Zabieg odbarczenia mózgu polega na chirurgicznym zdjęciu fragmentu pokrywy czaszki. Poprzedzony jest odsunięciem skóry oraz tkanek przylegających do kości. Średnica otworu powinna wynosić co najmniej 12 cm i lokalizować się tak, by dawać dostęp do środkowego dołu czaszki. Operator przecina również oponę twardą mózgu. Zdjęta kość przechowywana jest w odpowiednich warunkach do czasu, kiedy dojdzie do normalizacji stanu pacjenta, by następnie zostać powtórnie przymocowana do czaszki.

Skutki zabiegu odbarczenia mózgu

Dzięki inwazyjnemu leczeniu złośliwego obrzęku mózgu po wypadku lub udarze udaje się uzyskać zmniejszenie współczynnika śmiertelności oraz wzrost odsetka osób z lekkim bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w wyniku incydentu. Kraniektomia odbarczająca przyczynia się do zwiększenia perfuzyjnego ciśnienia w mózgu, spadku nadciśnienia wewnątrzczaszkowego. Chorzy poddani temu zabiegowi wymagają krótszej wentylacji mechanicznej oraz krócej przebywają w szpitalu. Należy pamiętać, że mimo skutecznego przebiegu okresu pooperacyjnego pacjent może potrzebować długotrwałej rehabilitacji.

Niestety nie wszyscy pacjenci poddani kraniektomii odbarczającej powracają do pełni zdrowia. Stan ogólny pacjenta może nie reagować na prawidłowo wykonane procedury i mimo zastosowania wszystkich dostępnych możliwości w wyniku poważnych obrażeń dochodzi do śmierci mózgu. Zabieg odbarczenia wiąże się z ryzykiem powikłań, często nie są one jednak związane z samą procedurą, ale ciężkim stanem klinicznym chorego. Możliwe komplikacje obejmują: trwałe uszkodzenie mózgu, zapalenie opon mózgowych, powstanie krwiaka podpajęczynówkowego, śpiączkę, zapalenie mózgu.

Zobacz wideo: Jak działa układ nerwowy?

36,6

Bibliografia:

1. Cooper D.J. Decompressive craniectomy in diffuse traumatic brain injury. The New England Journal of Medicine, 2011.

2. Kojder K. Złośliwy obrzęk mózgu leczony kompleksowo i skutecznie – opis dwóch przypadków. Pomeranian J Life Sci 2018;64(1):46-53.

3. Kowalska M. Hemikraniektomia u pacjenta ze złośliwym obrzękiem mózgu w przebiegu rozległego udaru niedokrwiennego w obszarze unaczynienia tętnicy środkowej mózgu. Oficjalne Portale Internetowe Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. 2016.

4. Radek A. Urazy czaszkowo-mózgowe. Neurologia po Dyplomie. 1/2016.

Data aktualizacji: 18.11.2021,
Opublikowano: 20.11.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej