Czy koronawirus jest dużym zagrożeniem dla dzieci? Naukowcy sprawdzili to przed powrotem uczniów do szkół

AND-ONE/getty images

Covid-19 nie spowodował śmierci żadnego pacjenta w wieku szkolnym, a potrzeba leczenia szpitalnego, zwłaszcza na oddziale intensywnej terapii, była sporadyczna – informują naukowcy z Wielkiej Brytanii. Czy wyniki ich badań uspokoją zatroskanych rodziców przed rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym?

1 września rozpoczyna się rok szkolny, a uczniowie wracają do stacjonarnej nauki po niemal półrocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Dzieci będą funkcjonować w nowej rzeczywistości, a bezpieczeństwo ma im zapewnić stosowanie się do procedur sanitarnych wyznaczonych przez Główny Inspektorat Sanitarny. Pomimo tego wielu rodziców wciąż zastanawia się, czy powrót dziecka do placówki przedszkolnej czy też szkolnej w dobie pandemii koronawirusa jest na pewno dobrym rozwiązaniem. Jak wiemy, dzieci również chorują na Covid-19. Najnowsze doniesienia naukowców,  opublikowane w czasopiśmie medycznym "British Medical Journal" mogą jednak rodziców nieco uspokoić.

Koronawirus u dzieci

Badanie opublikowane w BJM objęło 651 dzieci, które zostały zainfekowane koronawirusem od stycznia do lipca 2020 roku i były hospitaliozwane w Anglii, Walii i Szkocji.

Doniesienia naukowców mogą uspokoić rodziców. Ich analizy wykazały bowiem, że koronawirusa Sars-Cov-2  w niewielkim stopniu zagraża dzieciom. Współczynnik umieralności jest wśród nich niezwykle niski - szczególnie w porównaniu z dorosłymi, ale także w porównaniu ze śmiertelnością wynikającą z takich infekcji jak:

  • grypa,
  • ospa wietrzna,
  • zapalenie opon mózgowych,
  • posocznica.

Covid-19 nie spowodował śmierci żadnego dziecka, które nie miało innych poważnych obciążeń zdrowotnych.

Hospitalizowanie zakażonych dzieci w większości przypadków nie było konieczne, a potrzeba leczenia na oddziale intensywnej terapii była sporadyczna.

Koronawirus u dzieci. Wyniki obserwacji

Badanie brytyjskich naukowców wykazało, że zaledwie 1 proc. z 651 dzieci (łącznie sześć osób) zmarło w szpitalu z powodu Covid-19. Pacjenci ci mieli inne, często złożone schorzenia, takie jak np. choroby układu nerwowego, nowotwory czy astmę. Wszystkie dzieci z dodatkowymi obciążeniami zdrowotnymi powinny zachować większe środki ostrożności – ostrzegają naukowcy.

18 proc. hospitalizowanych dzieci w Wielkiej Brytanii wymagało opieki na oddziale intensywnej terapii. Dla pozostałych zainfekowanych pacjentów ryzyko było wyjątkowo niskie.

Nie było żadnych zgonów wśród zdrowych dzieci w wieku szkolnym - powiedział autor badania, prof. Calum Semple z Uniwersytetu w Liverpoolu. Zdaniem eksperta nie powinniśmy mieć większych obaw w związku powrotem dzieci do szkoły.

Współautorka badań dr Olivia Swann z Royal Hospital for Sick Children w Edynburgu, powiedziała, że wyniki ich obserwacji mogą uspokoić wszystkich rodziców w całej Wielkiej Brytanii.

Koronawirus - co trzeba o nim wiedzieć

Koronawirus SARS - Cov-2 wywołuje zapalenie płuc podobne do SARS, czyli ostrej niewydolności oddechowej. U osób zakażonych patogen wywołuje gorączkę, duszności, osłabienie, kaszel oraz bóle mięśni i głowy. Najczęstszymi objawami u dzieci przyjętych do szpitala oprócz gorączki, kaszlu i duszności były nudności, wymioty, ból brzucha, głowy oraz gardła.

Osoby, które zaobserwowały u siebie podobne objawy powinny natychmiast zgłosić się do szpitala zakaźnego lub skontaktować telefonicznie z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną.

W grupie największego ryzyka znajdują się przede wszystkim seniorzy oraz osoby, które zmagają się jakąś chorobą przewlekłą. Uważać muszą przede wszystkim chorzy na serce, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę, cukrzycę czy choroby autoimmunologiczne.

Jak dotąd nie opracowano skutecznej szczepionki chroniącej przed infekcją koronawirusa. By ustrzec się przed zakażeniem konieczna jest odpowiednia higiena rąk, noszenie masek ochronnych oraz zachowanie dystansu społecznego.

Zobacz film: Bezpieczeństwo dzieci w czasie pandemii

źródło:x-news

źródło: www.bbc.com

Data aktualizacji: 31.08.2020,
Opublikowano: 31.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej