Wodorosty kombu - właściwości i zastosowanie. Do czego można ich użyć?

Getty Images

Wodorosty kombu to źródło witamin i minerałów. Jakie jeszcze właściwości posiadają i jakie jest ich zastosowanie? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Tematu wodorostów kombu nie możemy zacząć inaczej, aniżeli od wytłumaczenia co konkretnie kryje się pod tą nazwą. A zatem? Chodzi po prostu o surowiec kulinarny, który powstaje z kilku rodzajów alg. Gdzie go przeważnie spotkamy? Na talerzach z potrawami kuchni azjatyckiej. Jaki smak gwarantują? Słony. Kombu mają mięsistą konsystencję. Dodajmy, że na ich suszonej wersji możesz zobaczyć czasami białe plamki. Czy to oznacza zepsuty produkt? Nic z tych rzeczy. Jest to sól, która pełni rolę naturalnego preparatu konserwującego. Gdzie kupić te wodorosty? Kombu możesz nabyć w sklepach stacjonarnych, jak i onlinowych, posiadających w swojej ofercie produkty do tworzenia dań kuchni azjatyckiej, a także tych z ekologiczną żywnością.

Przeczytaj też: Wodorosty nori - właściwości i zastosowanie. Do czego można ich użyć?

Wodorosty kombu – właściwości

Jeśli mowa o zdrowotnych właściwościach kombu, należy zacząć od tego, że wodorosty są bogatym źródłem witamin: A, C, z grupy B oraz D. Dodatkowo zawierają w sobie spore dawki wapnia, magnezu, fosforu, potasu białka czy błonnika. W związku z czym pomagają zmniejszać skutki negatywnego wpływu czynników środowiskowych, takich jak na przykład zanieczyszczone powietrze, a także poprawiają kondycję włosów i skóry. Ponadto mówi się, że wodorosty te zapobiegają twardnieniu tętnic i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca. Są też dobrym produktem dla diabetyków. Specjaliści nie mają również wątpliwości, że algi kombu korzystnie działają na tarczycę oraz mózg. Eksperci przypuszczają także, że kombu minimalizują wchłanianie cholesterolu w jelitach.

Przeczytaj też: Cholesterol LDL - dieta, aktywność fizyczna - sposoby na obniżenie złego cholesterolu

Wodorosty kombu – zastosowanie

Jak już wspomnieliśmy, kombu przede wszystkim używa się w kuchni azjatyckiej. Do czego dodaje się ten produkt? Głównie do zup, warzyw, dań z ryżem, potraw jednogarnkowych czy omletów. Niektórzy używają też mieszanki alg kombu (mielonych) z miodem i w ten sposób leczą astmę oraz kaszel.

Jak gotować kombu?

Warto wiedzieć, że ten rodzaj wodorostów możesz jeść na surowo lub też w wersji pieczonej czy podsmażanej. Wybierasz opcję z piekarnika? Włóż algi do pieca (rozgrzanego do 200 stopni) na kilka minut i nie namaczaj wcześniej w wodzie. Smażysz kombu? Trzymaj się tych samych zasad. A co jeśli chcesz je ugotować w garnku? Wówczas namocz je wcześniej, a później trzymaj w garnku przez godzinę.

Przeczytaj też: Glony wakame – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Przykładowe przepisy na dania z glonami wakame

Zobacz też film: Naturalnie! - algi

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 26.06.2020,
Opublikowano: 26.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej