Wodniak jądra – co to jest? Przyczyny, objawy i operacja wodniaka

Fot: fotolia.com

Wodniak jądra to nagromadzenie płynu surowiczego między wewnętrznymi osłonkami jądra. Głównym objawem schorzenia jest powiększenie moszny. Może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Przy utrzymującym lub powiększającym się wodniaku jądra konieczna jest operacja.

Gromadzący się w wodniaku płyn, jasnej lub bursztynowej barwy, może mieć objętość od kilkudziesięciu do kilkuset mililitrów. W niektórych przypadkach, np. po urazie, może on być zabarwiony krwią. Najczęściej dotyczy jednego jądra.

Objawy wodniaka jądra

Wodniak jądra nie jest groźny ani bolesny, nie powoduje też żadnych zaburzeń w oddawaniu moczu. Jest widoczny jako balonowate, sprężyste powiększenie jądra o gładkiej powierzchni. Skóra moszny jest napięta, niezaczerwieniona. Przy większym wodniaku mogą pojawić się trudności z chodzeniem i dyskomfort podczas wysiłku fizycznego. Gdy wodniak osiąga duże rozmiary, powoduje niekiedy zaburzenia produkcji plemników.

Wodniaka jądra należy odróżniać od innych schorzeń dotykających worek mosznowy i jego zawartość. Zapalenie jądra jest bolesne, skóra moszny jest przy nim zaczerwieniona i obrzęknięta. Nowotwory są twarde w dotyku. Przy przepuklinie pachwinowo-mosznowej stwierdza się wrota przepukliny, a wypchnięte do moszny struktury da się zazwyczaj odprowadzić do jamy brzusznej (we wczesnych stadiach).

Zobacz także: Ból jądra - przyczyny: stan zapalny, przepuklina, żylaki

Z uwagi na ryzyko występowania zmian takich jak rak jądra (szczególnie narażeni są młodzi mężczyźni!), każda wybadana samodzielnie zmiana powinna być poddana konsultacji u lekarza urologa. 

Wodniak jądra u dziecka

Wodniak jądra u niemowlęcia najczęściej ma charakter wrodzony. Przyczyną jest wówczas niezrośnięcie się wyrostka pochwowego. Wielkość wodniaka może się zmieniać, ponieważ otwarty wyrostek pochwowy umożliwia przemieszczanie się płynu. U starszych chłopców wodniaki jądra pojawiają się najczęściej w wyniku urazów.

Leczenie wodniaka jądra u dziecka zaczyna się najczęściej po osiągnięciu 2. roku życia. Do tego czasu wyrostek pochwowy może się zrosnąć samoistnie. Jeżeli to nie nastąpi, przystępuje się do leczenia chirurgicznego.

Wodniak jądra u dorosłych

Wodniak jądra u dorosłych jest zazwyczaj nabyty. Jego przyczyną jest zachwianie równowagi między wydzielaniem płynu a jego wchłanianiem przez tkanki. Mogą je powodować ostre, przewlekłe i nieswoiste zapalenie jądra lub najądrza oraz urazy. Występuje także jako powikłanie po operacji przepukliny pachwinowo–mosznowej lub żylaków powrózka nasiennego, a także w przebiegu nowotworu jądra. Powiększający się wodniak może powodować u dorosłych zaburzenie termoregulacji jąder, przyczyniając się do zmniejszenia liczby plemników i odsetka plemników poruszających się prawidłowo. Skutkiem tego jest osłabienie płodności.

Zobacz także: Guzek na jądrze, penisie lub mosznie - objawy, charakterystyka, wygląd i przyczyny

Wodniak jądra – diagnostyka

W diagnostyce wodniaka jądra stosuje się badanie nazywane diafanoskopią. Polega ono na podświetleniu moszny, dzięki czemu można zobaczyć, czy światło przechodzi przez powiększone jądro. Jeżeli tak – oznacza to, że powiększenie spowodowane jest nagromadzonym płynem, czyli wodniakiem. Można dzięki temu wykluczyć inne przyczyny zmian. Innym badaniem używanym w rozpoznaniu tego schorzenia jest badanie ultrasonograficzne (USG).

Leczenie wodniaka jądra, operacja

U chłopców, u których wodniak nie wchłonął się do 2. roku życia, i u dorosłych z wodniakiem nabytym wykonuje się operację. W tym celu stosuje się 2 metody: Winkelmanna i Bergmanna. Obie przeprowadzane są od strony pachwiny lub od strony moszny. Obie polegają też na odprowadzeniu płynu z jamy wodniaka. Jedyna różnica dotyczy tego, że w metodzie Bergmanna usuwany jest także nadmiar osłonek, w których zbierał się płyn. Tę drugą metodę wykorzystuje się przy dużych wodniakach.

Innym rozwiązaniem jest punkcja, czyli nakłucie wodniaka i odprowadzenie płynu. Stwarza to jednak duże ryzyko infekcji, często nie eliminując schorzenia całkowicie – po jakimś czasie wodniak znów się pojawia. Z tego względu punkcję stosuje się bardzo rzadko.

Leczenie farmakologiczne wodniaka jądra jest nieskuteczne.

Wodniak jądra – po operacji

Osoby po operacji usunięcia wodniaka powinny ograniczyć na kilka tygodni aktywność fizyczną. By chronić ranę przed zabrudzeniami, należy ją przemywać przy każdej zmianie opatrunku. Na obrzęk i bóle w miejscu zabiegu pomogą środki przeciwbólowe, które można kupić bez recepty.

Wizyta kontrolna ma miejsce ok. 7–10 dni po zabiegu. Lekarz ocenia proces gojenia rany i decyduje o usunięciu szwów. Okres całkowitej rekonwalescencji wynosi około kilku tygodni.

Jak każdy zabieg, operacja usunięcia wodniaka jądra może się wiązać z powikłaniami, takimi jak:

  • krwawienie z rany pooperacyjnej – może wymagać ponownego zabiegu,
  • zakażenie rany,
  • krwiak moszny,
  • czasami nawrót wodniaka.

By uniknąć powikłań, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z nich, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Zobacz film: Leczenie męskich nowotworów. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej