Włosy na piersiach – jakie mogą być ich przyczyny? Usuwanie włosów z piersi

Fot: AJ_Watt / gettyimages.com

Włosy na piersiach nie są tylko męską przypadłością. Mogą pojawić się u kobiet na skutek np. zaburzeń hormonalnych. Ich najczęstszą przyczyną jest nadmiar męskiego hormonu w organizmie. Wiele kobiet zastanawia się, czy to znak, że trzeba zgłosić się do lekarza. Co zrobić w takiej sytuacji i czy można usunąć owłosienie na stałe?

Włosy na piersiach mogą mieć podłoże genetyczne, ale też rosną na skutek zaburzeń hormonalnych i są skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Zazwyczaj pojawiają się w formie delikatnego meszku pokrywającego biust lub dłuższych i ciemnych włosków wokół sutków. Wiele kobiet niepokoi ich widok.

Włosy na piersiach – przyczyny

Włosy na piersiach nie zawsze są powodem do niepokoju i wizyty u lekarza. U wielu kobiet jest to przypadłość dziedziczna. Często na pierwszy rzut oka są zupełnie niewidoczne. Tak pożądane gęste i piękne włosy na głowie mogą sugerować też nadmierne owłosienie pozostałych części ciała, co w przypadku pań nie jest już zaletą. Jest to jednak jak najbardziej normalna sytuacja i w takim przypadku włoskami na piersiach nie należy się zbytnio przejmować, jeśli nie są bardzo widoczne. Zdecydowanie nie świadczą o kłopotach ze zdrowiem. U brunetek mogą pojawić się dodatkowo znacznie dłuższe włosy na sutkach – zwykle ciemniejsze i pojedyncze, ale również nie powinny stanowić powodu do niepokoju.

Za włosy odpowiadają męskie hormony – androgeny (jak powszechnie znany testosteron), który w niektórych momentach życia kobiety daje o sobie znać, powodując zaburzenia hormonalne. Może do nich prowadzić np. zespół policystycznych jajników lub długoletnia terapia hormonalna (np. doustne środki antykoncepcyjne stosowane przez wiele lat), a także otyłość. Hormony męskie są produkowane także u kobiet fizjologicznie w niewielkiej ilości, jednak w niektórych sytuacjach dochodzi do nadmiaru androgenów w organizmie, szczególnie kiedy zmniejszeniu ulega produkcja estradiolu. Jeśli chodzi o tego typu zmiany w organizmie, to w wielu przypadkach można je regulować za pomocą właściwych leków.

Owłosienie na piersiach – kiedy zacząć się niepokoić?

Owłosienie na piersiach w niektórych przypadkach może być objawem negatywnych zmian, które zachodzą w organizmie kobiety. Wizyta u endokrynologa jest zalecana, jeśli pojawia się więcej włosków i rosną w miejscach zdecydowanie bardziej charakterystycznych dla mężczyzn, np. na klatce piersiowej, nad górną wargą (tzw. wąsik) lub na brodzie. Może być to objawem choroby, która dotyka wiele kobiet na świecie – hirsutyzmu. Przy potwierdzonej diagnozie nie należy popadać w panikę – oznacza to nadmierną produkcję androgenów i w większości przypadków nie wiąże się z żadnymi innymi dolegliwościami. Gospodarkę hormonalną można uregulować przez zastosowanie właściwej kuracji, którą przepisze specjalista.

Największym problemem jest w takiej sytuacji zupełnie niepotrzebny wstyd kobiet i opór przed wizytą u lekarza. Dla pań nadmierne owłosienie ciała jest krępujące i często same próbują poradzić sobie z tym problemem, nie usuwając przyczyny.

Włoski na piersiach – czego unikać podczas depilacji?

Najskuteczniejsza depilacja to taka, która pozostawia trwały efekt. Jednak jeśli pojawiają się włoski na piersiach w nadmiernej ilości, przede wszystkim konieczna jest diagnoza, a dopiero potem zabieg ich usunięcia. Jeśli przypominają delikatny meszek, należy upewnić się, że naprawdę warto się ich pozbyć. Skóra jest w tym miejscu bardzo delikatna i wrażliwa na dotyk oraz mechaniczne uszkodzenia. Z pewnością należy zrezygnować z inwazyjnych zabiegów, takich jak golenie maszynką, zwłaszcza jeśli nie jest nowa i ostra. Nawet mocny krem do depilacji może spowodować podrażnienie i zaczerwienienie skóry. Niektóre osoby decydują się na rozjaśnienie zamiast golenia. Jest to jedna z możliwych metod na poprawienie własnego komfortu, ale warto pamiętać, że też może wywołać reakcję alergiczną, dlatego jeśli ktoś decyduje się na krem lub rozjaśniacz, zawsze wcześniej powinien zrobić test. W tym celu trzeba nanieść preparat na niewielki odcinek skóry i sprawdzić, czy pojawia się reakcja.

Jak skutecznie usunąć włosy na biuście?

Włosy na biuście można usunąć za pomocą wosku – tego samego, który używany jest do depilacji nóg i innych części ciała. Jest to metoda, która daje trwalszy efekt i jednocześnie osłabia odrastający włos. Jednak nie da się ukryć, że jest dość bolesna, dlatego lepiej skorzystać z usług gabinetu kosmetycznego i sprawdzonych rozwiązań. Samodzielne stosowanie plastrów może spowodować bolesne podrażnienie skóry. Jeśli planowany jest zabieg w domu, lepiej zastąpić wosk pastą cukrową.

Najlepszy efekt daje laser, który jest jednocześnie najdroższą metodą. Laserowa depilacja usuwa niechciane owłosienie na stałe, ale wymaga kilku sesji. Koszt serii zabiegów to około 500 zł.

Najprościej pozbyć się długich i ciemnych włosów przy sutkach – wystarczy do tego pęseta. Z jej pomocą można bardzo szybko i precyzyjnie pozbyć się niechcianego owłosienia, a właściwie przeprowadzony zabieg nie powoduje bólu. Wystarczy chwycić włos u nasady i energicznie pociągnąć, wyrywając go wraz z cebulką. Niestety owłosienie przy sutkach może odrastać, ale usuwanie go przy pomocy pęsety znacznie wydłuża czas między kolejnymi zabiegami.

Jak hormony wpływają na ciało kobiety? Dowiesz się tego w filmie

Zobacz film: Czy hormony rządzą kobietami? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 23.10.2018,
Opublikowano: 23.10.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

iglo 02.10.2020r.

Skoro w większości wypadków hirustyzm nie wiąże się z poważnymi zaburzeniami, to dlaczego konieczne jest udanie się do lekarza?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej