Włosi chcą stworzyć respirator z drukarki 3 D. Pomagają im Polacy

Taechit Taechamanodom/getty images

Polski producent udostępnił Włochom projekt swojego najnowocześniejszego wynalazku – respirator wydrukowany drukarką 3 D oraz materiały, które są niezbędne do druku.

Polsko-włoski projekt

Nosi nazwę "Open Breath". Projekt został stworzony przez włoskich inżynierów z Turynu i ma na celu zbudowanie w pełni funkcjonalnego, szpitalnego respiratora.

Nie próbujemy zbudować zautomatyzowanej torby resuscytacyjnej. Budujemy w pełni profesjonalne urządzenie medyczne

- zapewnia Simone Iannucci, jeden z założycieli Open Breath i dodaje, że respirator wydrukowany drukarką 3 D będzie w stanie wentylować pacjenta chorego na Covid-19 przez mniej więcej miesiąc czasu.

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie

Polski producent Zortax udostępnił włoskim inżynierom projekt swojego urządzenia M300 Dual działającą w technologii LPD Plus, a także niezbędne do druku materiały.

– Technologia druku 3D sprawdza się tam, gdzie potrzebne są szybkie rozwiązania. Kiedy dowiedzieliśmy się o projekcie „Open Breath”, chcieliśmy pomóc włoskim inżynierom, dostarczając im drukarkę odpowiadającą na ich potrzeby – komentuje Mariusz Babula, wiceprezes Zortrax.

Projekt jest na końcowym etapie produkcji. Jest już w pełni zmontowany prototyp z blachy oraz wersja respiratora stworzona na drukarce 3D. Pozostała faza testów.

Koronawirus we Włoszech

Włochy to po Hiszpanii drugie w Europie największe ognisko wirusa Sars-Cov-2.

Do tej pory odnotowano tam 219 tys. przypadków zachorowań. W wyniku pandemii zmarło ponad 30 tys. osób. W ciągu ostatniej doby odnotowano we Włoszech 802 przypadków nowych zakażeń i śmierć 165 zakażonych osób.

Liczba ozdrowieńców przekroczyła 105 tys. W szpitalach pozostaje w tej chwili 13,6 tys. zakażonych z objawami COVID-19. Najbardziej dotknięte epidemią regiony Włoch to Lombardia (81,5 tys. przypadków), Piemont (28,6 tys.) oraz Emilia Romania (26,7 tys.).

Zobacz film: Respirator z drukarki 3D. Pomysł inżynierów z Krakowa.

źródło:Ruptly

Data aktualizacji: 12.05.2020,
Opublikowano: 11.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej