Wkładki ortopedyczne do butów – jak dobrać? Jakie mają właściwości?

Fot: melenay / gettyimages.com

Wkładki ortopedyczne powinny być odpowiednio dobrane, aby zapewnić stabilność i wygodę, nawet podczas ich długotrwałego użytkowania. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wkładek ortopedycznych do butów, np. supinujące piętę, supinujące łuk podłużny i korytkowe.

Wkładki ortopedyczne powinny być dopasowane do wieku użytkownika i rodzaju wady stopy. W sprzedaży można znaleźć modele wkładek przeznaczone zarówno typowo dla dorosłych, jak i dziecięce. Jest to produkt medyczny, który łagodzi dolegliwości wywołane m.in. przez płaskostopie podłużne i poprzeczne, haluksy, ostrogę piętową i zespół stopy cukrzycowej.

Zobacz film: Wkładki do butów - kiedy warto po nie sięgnąć? Źródło: 36,6.

Wkładki ortopedyczne – do czego służą?

Wkładka ortopedyczna to produkt medyczny, który zapewnia wsparcie chorym stopom, co warunkuje prawidłową pracę kolan, bioder i kręgosłupa. Stąd też powinna być dopasowana przez specjalistę odpowiednio do rodzaju wady stopy, z jaką zmaga się chory. Wkładki mogą być wykorzystywane do rozwiązania problemów takich jak: płaskostopie podłużne, płaskostopie poprzeczne, haluksy, ostroga piętowa, zespół stopy cukrzycowej, nerwiak Mortona i reumatoidalne zapalenia stawów.

Noszenie wkładki ortopedycznej do butów niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim zmniejsza obciążenie i zmęczenie nóg, koryguje wady postawy i łagodzi ból kręgosłupa. Zmniejsza ryzyko powstawania modzeli i nagniotków na podeszwowej stronie stopy, redukuje ryzyko upadku, poprawia równowagę i zwiększa wygodę noszonego obuwia.

Czym charakteryzują się dobre wkładki ortopedyczne?

Dobre wkładki ortopedyczne wykonane są z materiału wysokiej jakości, który zapewnia właściwy przepływ powietrza. Najlepsze są te z miękkiej i delikatnej skóry. Na korzyść wkładki przemawia także jej miękkie wyłożenie, wykonane zazwyczaj z mikrofibry.

Ortopedyczne wkładki do butów powinny odznaczać się wysoką elastycznością, co zapewnia dobrą współpracę stopy z wkładką podczas chodzenia. Przeważnie są samoprzylepne, co znacznie ogranicza problem zmiany ich położenia. Dodatkowo część z nich rozwiązuje problem nadpotliwości i nieprzyjemnego zapachu stóp. Większość wkładek jest przeznaczona do konkretnego typu obuwia, więc nie wolno ich przekładać do butów innego typu, w szczególności z obuwia płaskiego do butów na obcasie lub odwrotnie.

Jak dbać o wkładki ortopedyczne?

Ortopedyczne wkładki do butów powinno się czyścić przy pomocy szmatki zmoczonej w zimnej lub letniej wodzie nasączonej mydłem, a następnie osuszyć ręcznikiem lub zostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Wkładek nie powinno się moczyć, prać w pralce i suszyć mechanicznie lub na kaloryferze, ponieważ działania te znacznie je zniekształcają.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Dobór wkładki ortopedycznej

W celu doboru wkładki powinno się wykonać badanie podoskopowe w gabinecie podologicznym lub sklepie z zaopatrzeniem medycznym. Staje się wtedy na podświetlonej płycie, która analizuje miejsca styku stopy z podłożem i jej kształt w obciążeniu. Koszt podoskopowego badania stóp wynosi około 100 złotych. W razie problemów z dopasowaniem wkładek do obuwia można je nieco przyciąć. Z indywidualnych wkładek ortopedycznych należy też skorzystać w przypadku dużej wady. Innym sposobem ich przygotowania jest opieranie się na wcześniej zrobionym wycisku stopy w piance poliuretanowej.

Przez pierwsze 3–4 dni noszenia wkładek można odczuwać dyskomfort. Wskazane jest, aby w tym czasie robić przerwy w ich noszeniu – od 30 minut do 2 godzin. Pełna adaptacja stóp do wkładek następuje po minimum 3 tygodniach ich systematycznego używania. Niewłaściwie dobrane wkładki mogą być szkodliwe, dlatego dłużej utrzymujące się problemy należy skonsultować ze specjalistą.

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wkładek ortopedycznych do butów. Jednymi z częściej kupowanych są wkładki ortopedyczne na płaskostopie. Ich koszt wynosi od 20 zł do 60 zł. Wkładki na płaskostopie poprzeczne nazywa się metatarsalnymi. Mają one specjalne wzniesienie, tzw. pelotę metatarsalną, która znajduje się w okolicy śródstopia i podpiera podstawę łuku poprzecznego. Pelota odciąża kości śródstopia i wymusza ich prawidłowe ustawienie. Z kolei wkładki na płaskostopie podłużne posiadają podniesienie od wewnętrznej strony, tzw. supinację, i tłumią uderzenia powstałe w czasie spacerowania po twardym podłożu.

Zobacz film: Badanie stóp - jak wygląda i co mówi o zdrowiu? Źródło: 36,6.

Inne rodzaje wkładek ortopedycznych

Wkładki ortopedyczne na ostrogi piętowe mają postać podpiętki z wyjmowaną środkową częścią. Są to tzw. wkładki niepełne na dwie trzecie długości stopy. Dzięki nim okolice kości pięty są miejscowo uwalniane od bólu spowodowanego naciskiem. Z kolei wkładki supinujące odpowiednio osadzają i profilują tylnostopie i śródstopie, co zapobiega rozwojowi płaskostopia podłużnego i jest pomocne także przy koślawości kolan. Wkładki korytkowe zapewniają głębokie zakotwiczenie i stabilizację stóp. Chroniące przed stopą cukrzycową są miękkie i wyścielone warstwą antybakteryjną. Odciążają wrażliwe miejsca na stopie i poprawiają ukrwienie stóp.

Wkładki ortopedyczne dla dzieci

Ważne jest, aby rodzice uważnie obserwowali rozwój stóp dziecka, dzięki czemu szybko zauważą wszelkie niepokojące nieprawidłowości, co umożliwi ich skorygowanie już w okresie młodości, kiedy szkielet dopiero się formuje. Wówczas często zalecanym przez lekarzy rozwiązaniem jest noszenie wkładek ortopedycznych dla dzieci, które stabilizują staw i wspierają rozwijające się mięśnie stóp. Nie tylko powstrzymują dalszy rozwój schorzeń, ale także zapewniają odpowiednią amortyzację i odciążenie dla zmęczonych stóp.

Bibliografia:

1. Łagan S., Marcinkowska M., Projektowanie wkładek ortopedycznych z wykorzystaniem systemów inżynierskich, „Aktualne Problemy Biomechaniki”, 2012, 6, s. 89-92.

2. Wytrykowska J., Dobór indywidualnych wkładek ze szczególnym wskazaniem na stopy biegaczy, „Kosmetologia Estetyczna”, 2014, 3(1), s. 65-69.


Zobacz film: Jak wybierać buty, aby sobie nie zaszkodzić? Źródło: 36,6.



Data aktualizacji: 19.06.2018,
Opublikowano: 19.06.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

ROBSON 26.11.2018r.

Ja osobiście używam dynamicznych wkładek ortopedycznych i sobie chwalę.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej