Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest uleczalne. Jak wykryć chorobę na wczesnym etapie?

Fot: Sergey Nivens / fotolia.com

Zapalenie wątroby typu C jest podstępną chorobą, ponieważ przez wiele lat może niszczyć wątrobę, nie dając żadnych objawów. Dobra wiadomość jest taka, że dzisiaj choroba jest już uleczalna. Stosowane kombinacje leków zatrzymują replikację wirusa HCV i usuwają go z organizmu. Oprócz farmakoterapii leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C polega na stosowaniu diety nieobciążającej wątroby.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to choroba zakaźna. Jej przyczyną jest wirus HCV (hepatitis C virus). Ma on sześć genotypów, a każdy z nich dzieli się na podtypy. W Polsce najczęściej sprawcą WZW typu C jest wirus genotypu 1 podtyp b. Jest on najtrudniejszy w leczeniu spośród wszystkich genotypów i podtypów wirusa HCV. Po dostaniu się do organizmu wirus replikuje się (powiela) i wywołuje chorobę. Od zarażenia do wystąpienia zapalenia wątroby typu C mija od 20 do 150 dni.

Czytaj też: Nobel dla trójki badaczy, którzy wykryli wirusa HCV, odpowiedzialnego za rozwój wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Żółtaczka typu C – rozpoznanie i leczenie

Aby sprawdzić, czy dana osoba choruje na WZW typu C, konieczne jest wykonanie badań, w których sprawdza się występowanie przeciwciał anty-HCV. Wynik dodatni pierwszego badania nie daje 100% pewności, że osoba została zarażona wirusem. Wykonanie kolejnych 2 prób, w których co najmniej 1 będzie dodatnia, potwierdza obecność WZW typu C. Stwierdzenie przeciwciał anty-HCV jednak nie zawsze świadczy o aktywnym zakażeniu, gdyż często wirus występuje jeszcze przez jakiś czas u osób wyleczonych. Specjalista, który chce się upewnić, czy w danym organizmie trwa zakażenie, wykonuje badanie na obecność w tkankach materiału genetycznego wirusa – HCV-RNA. Niestety, w związku z bezobjawowym przebiegiem żółtaczki typu C szacuje się, że wykrywalność choroby w Polsce wynosi zaledwie 15%. W pozostałych krajach europejskich mieści się ona w granicach 30–50% .

Wirusowe zapalenie wątroby typu C. Jak przebiega choroba?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Wirusowe zapalenie wątroby typu C: objawy wczesne, fazy ostrej i przewlekłej

Zapalenie wątroby typu C przeważnie nie powoduje żadnych dolegliwości. Może objawiać się podobnie do WZW typu A lub B o łagodnym przebiegu. Na początku wirusowe zapalenie wątroby typu C objawy daje podobne do choroby posurowiczej:

  • bóle mięśni i stawów, obrzęk stawów,
  • osłabienie,
  • gorączkę,
  • biegunkę,
  • ból brzucha,
  • powiększenie węzłów chłonnych.

WZW typu C może przejść w fazę ostrą. Wówczas mogą wystąpić takie objawy, jak:
  • zmniejszenie apetytu,
  • niepokój,
  • problemy z koncentracją,
  • nudności,
  • utrata masy ciała,
  • spadek nastroju, a nawet depresja.

Oprócz tego w ostrej fazie u niektórych chorych rozwija się żółtaczka, która może powodować zażółcenie skóry i białek oczu oraz uporczywy świąd skóry. Ostre wirusowe zapalenie wątroby typu C występuje od miesiąca do 3 miesięcy po zarażeniu i może trwać około pół roku. W około 15 do 20 procent przypadków dochodzi do samowyleczenia. Pozostałych 80 procent zakażeń przechodzi w fazę przewlekłą.

Zobacz także: Żółtaczka typu C – objawy, zakażenie, szczepionka. Jak leczyć? 

Przewlekłe zapalenie wątroby typu C nieleczone prowadzi do marskości wątroby (w ciągu 20 do 25 lat) i zwiększa ryzyko raka tego narządu. Dotyczy to od 5 do 20 procent chorych.

Objawy marskości wątroby w przebiegu zapalenia wątroby typu C to:

  • wodobrzusze,
  • żółtaczka,
  • chroniczne zmęczenie,
  • osłabienie,
  • utrata apetytu i zmniejszenie wagi ciała,
  • swędzenie skóry,
  • tendencja do podskórnych wylewów krwi, pękania naczynek krwionośnych, krwotoków z nosa i krwawienia dziąseł,
  • nadciśnienie wrotne,
  • żylaki przełyku,
  • uszkodzenie wątroby.

Czasem występują w zapaleniu wątroby typu C także zmniejszenie liczby płytek krwi (trombocytów) oraz cukrzyca i chłoniaki nieziarnicze.

Zapalenie wątroby typu C – jak można się zarazić? Drogi zakażenia, szczepionka

Szczepionka na wirusa HCV nie istnieje, w przeciwieństwie do szczepionek na wirusy wywołujące wirusowe zapalenie wątroby typu B i A. Wirus HCV przenosi się przez krew.

Drogi zakażenia WZW typu C i czynniki ryzyka to:

  • transplantacja narządu od osoby chorej lub nosiciela wirusa,
  • przetoczenie zarażonej krwi – zdarza się bardzo rzadko, ponieważ krew przez transfuzją jest badana pod kątem chorób zakaźnych, na WZW typu C mogą chorować osoby, które miały transfuzję krwi przed 1992 rokiem,
  • brak sterylności narzędzi dentystycznych lub ich nieprawidłowe odkażanie,
  • nieprzestrzeganie zasad higieny i niesterylność narzędzi w gabinetach kosmetycznych i salonach tatuażu,
  • używanie przyborów osobistych, jak np. żyletka czy szczoteczka do zębów (jeśli u chorego występuje krwawienie dziąseł), osoby zarażonej,
  • korzystanie z tej samej igły co osoba zarażona – dotyczy przeważnie narkomanów zażywających narkotyki w formie iniekcji.

Nie dowiedziono, że wirus wywołujący zapalenie wątroby typu C przenosi się płciowo, ale wskazuje się na zwiększone ryzyko zarażenia podczas czynności seksualnych, podczas których może pojawić się krew, np. stosunek analny czy BDSM (seks sadomasochistyczny). Wirus HCV może wniknąć do organizmu podczas współżycia również wtedy, gdy uszkodzone są narządy płciowe (np. otarcia czy mikrourazy).

Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C: WZW typu C jest uleczalne

Inaczej niż pozostałe typy WZW typ C można wyleczyć. Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C opiera się na farmakologii. Celem jest zahamowanie replikacji wirusa i jego usunięcie z organizmu. Aby leczenie było skuteczne, należy przeprowadzić badania w kierunku genotypu i podtypu wirusa HCV oraz jego ładunku.

Stosowane w terapii leki to:

  • sofosbuwir,
  • ledipaswir,
  • symeprewir,
  • rybawiryna,
  • elbaswir,
  • grazoprewir,
  • daklataswir,
  • parytaprewir,
  • ombitaswir,
  • rytonawir.

Leki na WZW typu C stosuje się przeważnie w kombinacjach. Kuracja ustalana jest również na podstawie chorób towarzyszących wirusowemu zapaleniu wątroby typu C, a także występowania marskości wątroby.

Od 2015 roku w Polsce wirusowe zapalenie wątroby typu C leczy się bez użycia interferonu. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje leczenie WZW typu C, a czas oczekiwania na leczenie refundowane to od kilkunastu do kilkudziesięciu miesięcy.

Dieta w wirusowym zapaleniu wątroby typu C

Chorym na wirusowe zapalenie wątroby typu C zaleca się dietę nieobciążającą wątroby. Najlepiej, by posiłki były spożywane często i w mniejszych ilościach, by były lekkostrawne i nie zawierały dużej ilości tłuszczów i węglowodanów, soli ani konserwantów czy barwników. W trakcie leczenia obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu, odradza się też palenie papierosów.

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 12.10.2020,
Opublikowano: 12.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Karczochy – te smakowite warzywa obniżają cholesterol, dbają o wątrobę i... pomagają schudnąć

Karczochy to warzywa cenione na całym świecie nie tylko ze względu na swój smak. Mają też wyjątkowe właściwości lecznicze, a ich regularne spożywanie obniża cholesterol, wspomaga leczenie chorej wątroby, a także ułatwia odchudzanie. Najsilniejsze działanie ma wyciąg z karczocha.

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Badanie HCV – ochrona przed zapaleniem wątroby typu C

Badanie HCV pozwala ustrzec się przed poważnym wirusem, który wywołuje zapalenie wątroby typu C, a w efekcie prowadzi do marskości wątroby lub przyczynia się do rozwoju nowotworu wątrobowokomórkowego.

Czytaj więcej
Termoablacja mięśniaków, wątroby i guzów przerzutowych. Na czym polega zabieg?

Termoablacja jest małoinwazyjną i coraz popularniejszą metodą leczenia, wykorzystującą prąd zmienny o dużej częstotliwości do wytworzenia wysokiej temperatury, która niszczy zmienione chorobowo tkanki. Termoablację stosuje się do walki z nowotworami, ale również do leczenia mięśniaków czy żylaków.

Czytaj więcej
Kolka wątrobowa – bolesne problemy z pęcherzykiem żółciowym. Jak sobie z nimi radzić?

Kolka wątrobowa to wyjątkowo bolesna dolegliwość, która wskazuje na problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Bagatelizowanie jej objawów może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Z kolką częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni. 

Czytaj więcej
Święta w wersji light. Jak odchudzić tradycyjne świąteczne potrawy? 

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób czas obżarstwa i błogiego lenistwa. Niestety to, co przyjemne dla ducha, dla ciała już takie nie jest. Poza niestrawnością możemy także nabawić się przy świątecznym stole kilku nadprogramowych kilogramów. Co można przygotować w wersji light? Podpowiedzi znajdziecie poniżej!

Czytaj więcej
Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny i leczenie

Polekowe uszkodzenie wątroby to poważne schorzenie, które pojawia się w wyniku terapii farmakologicznej. Aby go uniknąć, podczas przyjmowania leków należy stosować odpowiednią dietę, unikać alkoholu oraz przyjmować leki wyłącznie w dawkach wyznaczonych przez lekarza.

Czytaj więcej