Pokrzyk wilcza jagoda należy do roślin psiankowatych. Najczęściej określany jest po prostu mianem wilczej jagody. Wszystkie części rośliny są trujące i niewielka jej ilość powoduje ciężkie zatrucie. Mimo iż krzew wygląda inaczej, to jednak sam owoc może zostać pomylony z popularną czarną jagodą. Zdarza się to rzadko, jednak należy zachować szczególną ostrożność, jeśli nie zna się dobrze leśnych owoców.
Jak odróżnić wilcze jagody od czarnych?
Pokrzyk wilcza jagoda to niewielki krzew, zdecydowanie wyższy niż krzewinka jadalnych czarnych jagód. Krzew osiąga wysokość od 50 do 150 cm. Łodyga jest wzniesiona, rozgałęziona, omszona, ma zieloną barwę. Liście mają eliptyczny kształt, są zaokrąglone, zwężone u nasady. Owoce mają wygląd ciemnofioletowych, prawie czarnych kulek, jednak od jadalnych jagód różnią się wielkością. Wilcze jagody są większe, osiągają wymiary wiśni. Owoce mają słodki smak.
Wilcza jagoda – skąd nazwa?
Wilcza jagoda to po łacinie Atropa Belladonna. W bezpośrednim tłumaczeniu słowo belladonna oznacza ‘piękna pani’. Roślina wykorzystywana była bowiem przez kobiety celem rozszerzania źrenic i przyspieszania oddechu. Atropa to imię greckiej bogini przeznaczenia, która była odpowiedzialna za przecinanie linii życia. Polska nazwa wywodzi się z tego, że owoce wilczej jagody podawano dawniej wilkom celem ich otrucia.
Działanie trujące wilczej jagody
Wilcza jagoda działa trująco na organizm ze względu na zawarte w niej substancje toksyczne:
- hioscyjaminy,
- skopolaminy,
- atropiny.
Efektem działania wilczej jagody jest porażenie przywspółczulnego układu nerwowego. Wilcza jagoda ma trujące korzenie oraz owoce. W nich bowiem znajdują się trujące alkaloidy. W owocach jednak głównie spotyka się atropinę i to jej nadmiar dostarczony do organizmu może wywołać objawy poważnego zatrucia, a nawet śmierci. Śmiertelna dawka zależy od masy ciała i wielu indywidualnych predyspozycji, jednak przyjmuje się, że dla osób dorosłych jest to około 10 owoców, natomiast u dzieci nawet już 3 jagody mogą być przyczyną zgonu.
Objawy zatrucia wilczą jagodą
Początkowo objawy zatrucia wilczą jagodą obejmują znaczne pobudzenie i halucynacje. Pojawiają się zaburzenia orientacji, mowy, dochodzi do zaburzeń świadomości, oddechu, a ostatecznie nawet zgonu. Objawy można podzielić na ośrodkowe oraz obwodowe. Ośrodkowe, czyli ze strony ośrodkowego układu nerwowego, dotyczą znacznego splątania chorego, pobudzenia psychoruchowego, co czyni go często nawet bardzo agresywnym. Kiedy dojdzie do śpiączki, rzadko pojawiają się drgawki. Bardzo charakterystyczne dla działania atropiny są objawy obwodowe. Zalicza się do nich rozszerzenie źrenic, tachykardię, suchość błon śluzowych i skóry, wzrost temperatury ciała, zahamowanie perystaltyki jelit i całkowite zatrzymanie moczu.
Leczenie zatrucia wilczą jagodą
Zatrucie wilczą jagodą jest bardzo ciężkie i zagraża zgonem. Jednak podjęcie w porę działania antagonistycznego dla atropiny zawartej w wilczej jagodzie pozwala na odwrócenie efektu tego owocu. Można podać salicylan fizostygminy, jednak nie jest to lek wolny od działań niepożądanych, dlatego bywa rzadko stosowany. Konieczne jest monitorowanie oddechu i krążenia, a także zapewnienie szybkiej resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Zobacz film i dowiedz się dlaczego warto jeść owoce