Wielotorbielowatość nerek u dorosłych i u dzieci – przyczyny i objawy

Fot: 7activestudio / gettyimages.com

Wielotorbielowatość nerek to choroba dziedziczna, która występuje w dwóch postaciach. Pierwsza z nich prowadzi w dużej części przypadków do niewydolności nerek, druga zwykle powoduje śmierć we wczesnej fazie życia wskutek ciężkiego niedorozwoju płuc i nadciśnienia wrotnego.

Wielotorbielowatość nerek to inaczej zwyrodnienie torbielowate nerek. Ze względu na genetyczne uwarunkowanie choroby nie jest możliwe leczenie przyczynowe. Chorych poddaje się terapii objawowej, a w przypadku wystąpienia niewydolności nerek kwalifikuje do dializoterapii lub przeszczepu.

Wielotorbielowatość nerek – przyczyny

Przyczyną wielotorbielowatości nerek są wady genetyczne. Mutacje dotyczą wielu genów, które lokalizują się w chromosomie 16 lub 4. Dziedziczenie jest więc autosomalne, to znaczy nie jest związane z płcią. Choroba może przenosić się z pokolenia na pokolenie w sposób dominujący – gdy do zachorowania wystarczy otrzymanie nieprawidłowego genu od jednego z rodziców – albo recesywny. W tym drugim przypadku dziecko choruje, gdy wadliwy materiał genetyczny przekazują mu i ojciec, i matka. W zależności od typu dziedziczenia choroba ma inny obraz kliniczny.

Wadliwe geny odpowiedzialne są za kodowanie białek tworzących zrąb narządów. Zalicza się do nich m.in. fibrocystynę. Choć najwięcej objawów dotyczy nerek, niedobór tych związków powoduje niekiedy zaburzenia rozwoju pęcherzyków płucnych, wątroby, trzustki, naczyń krwionośnych i zastawek serca.

Zobacz film i dowiedz się jak dbać o nerki

Zobacz film: Jak dbać o nerki?Źródło: Dzień Dobry TVN.

Wielotorbielowatość nerek – objawy

Objawy wielotorbielowatości nerek zależą od sposobu dziedziczenia. Częstszą i łagodniejszą postacią choroby jest typ dziedziczony w sposób dominujący. Objawy ujawniają się zwykle w okresie dorosłego życia człowieka, początkowo pod postacią kolek nerkowych, okresowego krwiomoczu, nieswoistych, nawrotowych bólów brzucha w okolicy lędźwiowej lub w nadbrzuszu i śródbrzuszu. U chorego może pojawić się nadciśnienie tętnicze, którego przyczyną jest niedostateczne ukrwienie miąższu nerki wskutek ucisku przez rozwijające się w nich torbiele – przestrzenie wypełnione płynem. Takie niedotlenienie powoduje aktywację układu hormonalnego renina – angiotensyna – aldosteron, który wymusza wzrost ciśnienia tętniczego.

Często pierwszymi specyficznymi symptomami są objawy rozwijającej się niewydolności nerek. W około połowie przypadków proces ten osiąga w piątej lub szóstej dekadzie życia stadium schyłkowej niewydolności nerek, która wymaga dializowania lub przeszczepu narządu od zdrowego dawcy.

Chorobie mogą towarzyszyć zmiany torbielowate w obrębie innych narządów jamy brzusznej (wątroba, śledziona, trzustka) albo w płucach. U chorych tych częściej niż normalnie spotyka się tętniaki aorty albo tętnic mózgowych.

Recesywna postać choroby ma o wiele cięższy przebieg. Typowym objawem jest niedorozwój płuc i szybko rozwijająca się torbielowatość nerek i wątroby. Te objawy można często rozpoznać na obrazie ultrasonograficznym już u płodu. Niestety niedorozwój tkanki płucnej oraz rozwijające się nadciśnienie wrotne prowadzą do licznych powikłań choroby już w okresie niemowlęcym i do szybkiej śmierci dziecka.

Rozpoznawanie i leczenie wielotorbielowatości nerek

Rozpoznania choroby dokonuje się najczęściej na podstawie badań obrazowych. Torbiele są doskonale widoczne podczas wykonywania ultrasonografii (USG), badania tomograficznego (CT) albo rezonansem magnetycznym (NMR). Podstawowe badania laboratoryjne potwierdzają rozwijającą się niewydolność nerek. Badania genetyczne wykonuje się rzadko, gdyż obraz kliniczny jest jednoznaczny.

W związku z genetyczną etiologią choroby leczenie ma charakter objawowy. Schyłkowa niewydolność nerek jest podstawą do zakwalifikowania chorego do dializoterapii lub przeszczepu.

Co zrobić, aby uniknąć problemów z nerkami? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Profilaktyka chorób nerek. Źródło: 36,6.

Wielotorbielowatość nerek – badania genetyczne

Wielotorbielowatość nerek jest chorobą dość powszechną. Postać dziedziczoną dominująco średnio obserwuje się raz na 700 urodzeń, a cięższą – recesywną – raz na około 20000 urodzeń. W związku z tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że rodzice, w których rodzinach wystąpiła ta choroba, przekażą nieprawidłowe geny swoim dzieciom. Poradnie genetyczne dokonują dodatkowych badań i udzielają potencjalnym rodzicom informacji na temat ewentualnego ryzyka urodzenia chorego dziecka. Mogą również dokonywać badań prenatalnych, które pozwolą dowiedzieć się, czy i na jaką postać choroby cierpi nienarodzone jeszcze dziecko.

Dieta w wielotorbielowatości nerek

Jeśli chory nie ma objawów niewydolności nerek, żadne specjalne postępowanie dietetyczne nie jest potrzebne. W przypadku pogarszających się parametrów pracy nerek istotne jest zmniejszenie obciążenia tych organów. Właściwie dobrana dieta eliminacyjna może wpływać znacząco na stan chorego. Do niewskazanych pokarmów zalicza się w takich przypadkach przede wszystkim białka, produkty zawierające duże ilości sodu, potasu i fosforu.

Prawidłowa dieta powinna opierać się głównie na węglowodanach pochodzących z warzyw i owoców oraz na nienasyconych tłuszczach. Możliwości dostarczania białka dostosowuje się do stopnia niewydolności nerek, dlatego szczegółowy jadłospis warto w takich przypadkach konsultować i uzgadniać z dietetykiem.

Jak działa układ moczowy? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.


Data aktualizacji: 22.10.2018,
Opublikowano: 22.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej