Nowe wytyczne WHO: dzieci w wieku 12 lat i starsze powinny nosić maseczki

Carol Yepes GettyImages

Dzieci od 12 roku życia powinny nosić maseczki, które zasłaniają nos i usta, by ograniczać rozprzestrzenianie się koronawirusa - poinformowały Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). 

To pierwsze oficjalne zalecenie WHO dotyczące noszenia maseczek przez dzieci.

Maseczki dla dzieci - od jakiego wieku

Zdaniem ekspertów dzieci, które ukończyły 12 lat i starsze powinny zakładać maseczkę zwłaszcza wtedy, gdy niemożliwe jest zachowanie jednego metra odstępu od innych osób zwłaszcza w tych rejonach, w których występuje podwyższona transmisja COVID-19 - podkreślono w dokumencie opublikowanym na stronie internetowej WHO.

WHO podkreśla, że nie wiadomo jeszcze, jaką rolę odgrywają dzieci w przenoszeniu i rozprzestrzenianiu koronawirusa. Zdaniem organizacji, chociaż jest wiele oznak wskazujących na to, że małe dzieci są mniej podatne na zarażenie się koronawirusem niż dorośli, to z innych danych wynika, że nastolatkowie odgrywają "większą rolę" w jego roznoszeniu niż małe dzieci.

Czytaj też: Małe dzieci zarażają koronawirusem skuteczniej niż dorośli? Zaskakujące wyniki nowych badań!

Obie organizacje zaznaczyły, że to, czy dzieci od sześciu do 11 lat mają nosić maseczki, zależy od wielu czynników, w tym od stopnia transmisji wirusa w okolicy, zdolności dziecka do korzystania z maseczki, dostępu do maseczek i odpowiedniego nadzoru osoby dorosłej.

Czytaj też: Dzieci w szkołach powinny nosić maseczki? Ekspert: To praktycznie niewykonalne.

Potencjalny wpływ na edukację i rozwój psychospołeczny oraz interakcje, jakie dziecko ma z osobami z grupy wysokiego ryzyka - np. ludźmi starszymi czy cierpiącymi na choroby współistniejące, powinny również być wzięte pod uwagę.

Przypomnijmy, że w Polsce maseczek nie muszą nosić jedynie dzieci poniżej 4. roku życia. Za niedopilnowanie obowiązku noszenia maseczki przez dziecko powyżej 4. roku życia, może grozić mandat lub grzywna. Za brak maseczek u dzieci odpowiadają rodzice. Nawet jeśli dziecko samowolnie zdjęło ją z twarzy, rodzic może zostać pociągnięty do odpowiedzialności prawnej.

Bez maseczek dzieci do lat pięciu

WHO i UNICEF oceniły, że dzieci w wieku pięciu lat i młodsze nie powinny nosić maseczek ze względu na bezpieczeństwo i ogólny interes dziecka.

Badania sugerują, że starsze dzieci mogą odgrywać aktywniejszą rolę w przenoszeniu koronawirusa niż młodsze - podkreśliły organizacje, dodając, że potrzeba więcej danych, by lepiej zrozumieć rolę najmłodszych w transmisji SARS-CoV-2.

WHO po raz pierwszy zaleciła noszenie maseczek w miejscach publicznych 5 czerwca, jednak wcześniej nie wydała wskazówek dotyczących dzieci - zauważa agencja Reutera.

Źródło: PAP

Data aktualizacji: 23.08.2020,
Opublikowano: 23.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej