Węzły chłonne człowieka – gdzie się znajdują i jakie funkcje pełnią?

PIXOLOGICSTUDIO/SCIENCE PHOTO LIBRARY/getty images

Węzły chłonne człowieka budują układ limfatyczny, inaczej chłonny, który wykazuje działanie ochronne, neutralizujące i odprowadzające. Węzły chłonne rozproszone są po całym ciele, pojedynczo lub w skupiskach.

Węzły chłonne odgrywają w organizmie bardzo ważną rolę. Chronią organizm przed chorobami powodowanymi przez bakterie, wirusy czy grzyby. Mimo że na co dzień nie zauważa się ich obecności, to w przypadku choroby można wyczuć ich powiększenie, głównie w okolicy szyi, w pachwinach i pod pachami.

Zobacz także:

Gdzie znajdują się węzły chłonne i jak są zbudowane?

Węzły chłonne zlokalizowane są w całym ciele człowieka. Ich rolą jest kształtowanie układu odpornościowego i krwiotwórczego. Są rozproszone, z widocznymi skupiskami na przebiegu naczyń limfatycznych. Mogą różnić się między sobą wielkością oraz wyglądem. Te drobne struktury osiągają rozmiary od 1 do 25 mm. Węzły chłonne biorą udział w filtracji chłonki i produkcji przeciwciał wydzielanych przez komórki w odpowiedzi na czynniki chorobotwórcze. Węzły chłonne rozprowadzone są po całym ciele człowieka, przy czym większe skupiska znajdują się w szyi, pachwinach, pod pachami, w dołach nadobojczykowych, pod kolanami oraz żuchwą. Pod względem wyczuwalności węzły chłonne dzieli się na obwodowe i głębokie. Te pierwsze są łatwo wyczuwalne w prostym badaniu i znajdują się dość płytko pod skórą. Umiejscowione są na karku, nad obojczykami, pod pachami, pod żuchwą oraz w okolicy ud. Drugi rodzaj węzłów chłonnych wykrywa się jedynie za pomocą specjalistycznych badań obrazowych, w tym tomografii komputerowej (TK), ultrasonografii (USG) oraz limfogramu.

Pojedynczy węzeł zbudowany jest z siateczkowatego miąższu otoczonego torebką łącznotkankową. W jego przekroju uwidacznia się część rdzenna (włókna rdzenne) i część korowa (grudki chłonne). W części korowej produkowane są limfocyty odpowiedzialne za wydzielanie przeciwciał. Chłonka płynąca w węzłach chłonnych jest filtrowana, a zatem oczyszczana ze wszystkim czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które mogą być przyczyną rozwoju choroby. Zalicza się do nich grzyby, wirusy, bakterie oraz komórki o cechach nowotworowych.

Powiększenie węzłów chłonnych spowodowane jest toczącym się stanem zapalnym, co może być sygnałem wielu poważnych chorób, w tym nowotworowych oraz reumatycznych. Jeśli struktury te są wyczuwalne pod palcami przez kilka dni, konieczna może być wizyta u lekarza.

Powiększenie węzłów chłonnych

Powiększone węzły chłonne mogą świadczyć o wielu schorzeniach. W odpowiedzi na stan zapalny dochodzi do limfadenopatii, w której przebiegu węzły chłonne mają wielkość orzecha włoskiego lub oliwki. Wówczas osoba chora wyczuwa miękkie, dające się przesuwać, wypukłości, towarzyszy im niekiedy ból. W większości przypadków powiększenie węzłów chłonnych świadczy o infekcji wirusowej. Należy zachować zdrowy rozsądek, ponieważ taka sytuacja może towarzyszyć nawet zwykłemu podrażnieniu mieszków włosowych, powstającemu po depilacji. Poważniejsze przypadki mogą być związane z chorobami autoimmunologicznymi (np. reumatoidalnym zapaleniem stawów), toksoplazmozą, alergią lub nowotworem. Powiększenie węzłów chłonnych w okolicy żuchwy i szyi często związane jest ze stanem zapalnym zębów (głównie kanałów korzeniowym). Może być to także sygnał zakażenia górnych dróg oddechowych, w tym krtani lub gardła. Nabrzmiałe, wyczuwalne węzły chłonne pod pachami w niektórych przypadkach są zwiastunem nowotworu piersi, białaczki lub chłoniaka. Jeśli dotyczy to pachwin, istnieje ryzyko, że doszło do zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Warto pamiętać, że u dzieci powiększenie węzłów chłonnych jest znacznie wyraźniejsze niż u osób dorosłych. W konsekwencji nawet niegroźne zapalenie wirusowe może skutkować znacznym ich powiększeniem.

Leczenie powiększonych węzłów chłonnych

Dokładne leczenie powiększonych węzłów chłonnych zależy przede wszystkim od pierwotnej przyczyny zjawiska. Jeśli obrzmieniu towarzyszy ból, lekarz przepisuje farmaceutyki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. W zależności od rodzaju infekcji stosuje się leki przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze lub antybiotyki. W trudniejszych przypadkach, np. w ropniu węzła chłonnego, konieczne może okazać się jego operacyjne usunięcie lub drenaż. Lekarz może ponadto zalecić wykonanie biopsji cienkoigłowej węzła w celu oceny zmian histopatologicznych i cytologicznych. Aby ocenić rozmiar węzłów i jego strukturę, niezbędne jest także wykonanie specjalistycznych badań, np. USG.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu immunologicznego

źródło: 36,6

Bibliografia

1. Ruddle NH (March 2014). "Lymphatic vessels and tertiary lymphoid organs". The Journal of Clinical Investigation. 124 (3): 953–9.

2. Bazigou E, Wilson JT, Moore JE (November 2014). "Primary and secondary lymphatic valve development: molecular, functional and mechanical insights". Microvascular Research. 96: 38–45.

Data aktualizacji: 26.11.2020,
Opublikowano: 28.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kto może się o nie ubiegać?   

Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo? 

Czytaj więcej
Toczeń rumieniowaty – objawy, rodzaje, leczenie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.

Czytaj więcej
Babeszjoza u ludzi: co to za choroba i jakie daje objawy?

Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować witaminę D? 

Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.

Czytaj więcej
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Borelioza - krętki, które wywołują chorobę to najinteligentniejsze bakterie na świecie

Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii? 

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Telefon komórkowy może przyciągać kleszcze. Jak się chronić przed inwazją pajęczaków?

Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej,  że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.

Czytaj więcej