Werbena – właściwości i działanie lecznicze. Jak uprawiać werbenę?

Fot. AYImages / Getty Images

Werbena to rodzaj roślin należących do rodziny werbenowatych. Najbardziej znanym w Polsce gatunkiem jest werbena pospolita, zwana też lekarską. Roślina wykazuje właściwości rozgrzewające, przeciwzapalne, żółciopędne, uspokajające, ściągające. Werbeny nie należy spożywać w trakcie ciąży, gdyż może pobudzać skurcze macicy.

Werbena to roślina wykazująca liczne pozytywne działanie na ludzki organizm. Surowiec leczniczy stanowi przeważnie ziele werbeny pospolitej. Werbena ogrodowa pełni rolę rośliny ozdobnej, która ma piękny zapach i atrakcyjny wygląd, co zawdzięcza swoim kwiatom. Z kolei werbena cytrynowa to powszechnie wykorzystywana w kuchni przyprawa. Dodaje się ją do sałatek, zup, dań rybnych oraz do przyprawiania wód smakowych. Olejek werbenowy używany jest w przemyśle perfumeryjnym w aromatyzowaniu szminek, mydeł, toników.

Co to jest werbena?

Werbena (z łac. Verbena L.), zwana też witułką, to rodzaj roślin należących do rodziny werbenowatych. Gatunkiem werbeny dziko rosnącej w Polsce jest werbena pospolita (z łac. Verbena officinalis L.), zwana też werbeną lekarską. Z kolei wśród gatunków uprawianych wymienia się m.in.: werbenę patagońską (z łac. Verbena bonariensis L.), werbenę krzaczastą (z łac. Verbena hastata L.), werbenę ogrodową (z łac. Verbena hybrida Voss), werbenę żyłkowaną (z łac. Verbena rigida Spreng.), werbenę cytrynową (z łac. Verbena triphylla L'Hér.).

Jakie zioła lecznicze są wykorzystywane w medycynie staropolskiej? Zobaczcie:

Zobacz film: Medycyna staropolska - zioła lecznicze. Źródło: W dobrym stylu

Werbena pospolita – właściwości i działanie lecznicze

Roślinę leczniczą stanowi przeważnie werbena pospolita. Surowcem leczniczym werbeny jest ziele zawierające m.in.: flawonoidy, fitosterole, fenolokwasy, glikozydy irydoidowe, trójterpeny, werbalinę, hastatozyd, olejek eteryczny. Werbena znana jest z właściwości rozgrzewających, napotnych, przeciwzapalnych, tonizujących, wiatropędnych, żółciopędnych, ściągających, przeciwgorączkowych, wykrztuśnych, przeciwzakrzepowych. Dodatkowo wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Werbena ma działanie antywirusowe, przeciwgrzybicze, antybakteryjne. Ogranicza namnażanie wirusów grypy, bakterii Escherichia coli, drożdżaków z gatunku Candida albicans oraz pomaga w walce z pasożytami. Werbena lekarska jest także lekiem przeciwmalarycznym.

Werbena wzmacnia układ nerwowy, pobudza laktację, stymuluje aktywność macicy, harmonizuje funkcje serca. Łagodzi bóle migrenowe i zwalcza problem bezsenności. Werbena działa pozytywnie na układ pokarmowy, usprawniając proces trawienia i układ moczowy, zwalczając problemy z pęcherzem moczowym. Polecana jest chorym na kamicę żółciową oraz moczową. Herbata z werbeną działa uspokajająco i relaksująco oraz daje poczucie odprężenia. To składnik naturalnych, ziołowych leków uspokajających, wyciszających. Można ją również stosować zewnętrznie do przygotowania okładów na trudno gojące się rany, wysypki skórne, obrzęki. Napar z werbeny lekarskiej to także idealny płyn do kąpieli. Dodatkowo wykorzystywany jest jako płukanka podczas leczenia stanów zapalnych jamy ustnej, przyjemnie odświeża oddech. Stosuje się go też do przemywania oczy przy zapaleniu spojówek.

Werbena ogrodowa jako roślina ozdobna

Werbena ogrodowa pełni rolę roślin ozdobnej, która ma piękny zapach i atrakcyjny wygląd, co zawdzięcza kwiatom zebranym w niezwykle dekoracyjne, kuliste kwiatostany. Roślina kwitnie od maja do sierpnia. Jej kwiaty mogą mieć rozmaite ubarwienie, a wśród najczęściej spotykanych wymienia się biały, fioletowy, czerwony i nieco rzadziej niebieski, żółty, różowy. Z werben o różnych kolorach kwiatów można tworzyć ciekawe kompozycje roślinne. Werbena dobrze komponuje się z wysokimi kwiatami. Uprawiać można zarówno odmiany o wzniesionych, jak i zwisających pędach. Werbena zwisająca charakteryzuje się dużą odpornością na działanie deszczu i wiatru. Ma długie, zwisające łodygi.

Uprawa werbeny ogrodowej nie sprawia trudności. Roślina wymaga przepuszczalnej, próchnicznej, stale wilgotnej gleby (podlewam się ją przynajmniej 2 razy w tygodniu). Zastosować należy podłoże o odczynie pH od lekko kwaśnego do zasadowego. Najlepiej rośnie na nasłonecznionym stanowisku. Można ją też uprawiać w miejscach nieco zacienionych. Źle znosi niskie temperatury. Należy systematycznie usuwać z niej uschnięte fragmenty. Werbena ogrodowa wymaga regularnego zasilania podczas kwitnienia. Werbena odporna jest na szkodniki i choroby.

Jak przygotować herbatę i nalewkę z werbeny?

Przygotowanie herbaty z werbeny jest bardzo proste. Należy 1 stołową łyżkę ziela werbeny zalać 1 szklanką wrzącej wody i odstawić do zaparzenia na kwadrans. Wedle uznania do naparu dodać można plasterek cytryny, miód czy sok malinowy. Zalecane dzienne spożycie wynosi 2 razy po szklance. Za opakowanie 50 g suszonego ziela werbeny zapłaci się około 5 zł.

Nalewkę z werbeny przyrządza się w proporcjach 1 część ziela na 5 części alkoholu. Ziele zalewa się 40% alkoholem i maceruje. Miksturę powinno się odstawić przynajmniej na 7 dni, a najlepiej na kilka tygodni. Po tym czasie przecedza się ją i zlewa do butelek. W celach leczniczych nalewkę z werbeny powinno się zażywać 2–3 razy dziennie po 5–10 ml.

Data aktualizacji: 28.06.2019,
Opublikowano: 01.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej