Węgiel drzewny w tabletkach – zastosowanie lecznicze. Inne wykorzystanie węgla aktywnego

Fot: Bebenjy / gettyimages.com

Węgiel drzewny to produkt o szerokim zastosowaniu leczniczym. Oprócz powszechnie znanego działania przeciwbiegunkowego wpływa pozytywnie na kondycję skóry i włosów. Najczęściej zażywany jest w tabletkach, które połyka się lub spożywa rozpuszczone w wodzie. Za opakowanie 30 tabletek płaci się około 10 zł.

Węgiel drzewny jako środek leczniczy zalecany był już przez Hipokratesa do leczenia zakażonych ran i przyspieszenia procesu ich gojenia. Można go stosować doustnie w postaci kapsułek i tabletek lub zewnętrznie bezpośrednio na skórę jako zasypka, okład czy maseczka. Oczyszcza pory, usuwa nadmiar sebum, niweluje nieprzyjemny zapach z ust i przebarwienia na zębach. Wspomaga proces oczyszczania organizmu z toksyn i reguluje pracę jelit.

Węgiel drzewny – co to jest?

Węgiel drzewny, znany też jako węgiel roślinny czy czerń węglowa, to substancja pozyskiwana z drewna podczas procesu suchej destylacji, tzw. pirolizy. To proces degradacji, czyli rozpadu, przy udziale silnego bodźca termicznego i dostępu powietrza. Zachodzi w retortach, czyli dużych, stalowych piecach ogrzewanych z zewnątrz do temperatury 500°C. Do produkcji węgla drzewnego nadaje się wiele rodzajów drewna, w tym wierzba, sosna, dąb, eukaliptus. Jednakże w lecznictwie najczęściej uzyskuje się go z lipy szerokolistnej i drobnolistnej.

Węgiel drzewny aktywny – zastosowanie w lecznictwie

Zastosowanie węgla drzewnego aktywnego (z łac. Carbo medicinalis) w lecznictwie znane jest już od bardzo dawna. Najczęściej węgiel drzewny zażywany jest w tabletkach. Preparaty można połykać w całości, lecz szybsze działania przyniesie rozgryzanie tabletek lub ich rozpuszczenie. Należy 1 tabletkę węgla rozpuścić w 250 ml wody. W ciągu dnia spożyć można kilka porcji węglowych zawiesin. Środek ten dostępny jest w każdej aptece. Za opakowanie 30 tabletek zapłaci się około 10 zł.

Węgiel drzewny leczniczy najbardziej znany jest z działania przeciwbiegunkowego. Używany jest w leczeniu zatruć pokarmowych, nadmiernej fermentacji jelitowej, wzdęć, niestrawności. Podany doustnie, wiąże substancje z przewodu pokarmowego, przez co zmniejsza czynność ruchową jelit i spowalnia perystaltykę. Dodatkowo węgiel tworzy warstwę ochronną na błonie śluzowej przewodu pokarmowego.

Węgiel drzewny wspomaga proces oczyszczania organizmu. Badacze donoszą, że zdolny jest do wychwytywania i wiązania cząstki szkodliwych dla zdrowia substancji, które następnie razem z nim wydalane są z organizmu. Węgiel drzewny uniemożliwia dodatkowo wchłanianie w przewodzie pokarmowym niektórych środków medycznych (np. kwas acetylosalicylowy, paracetamol, morfina), pestycydów, metali ciężkich (np. ołów, rtęć).

Aktywowany węgiel drzewny wykorzystywany jest do czyszczenia zębów. Doskonale radzi sobie z przebarwieniami po papierosach, herbacie, kawie, winie. Należy na zwilżoną wodą szczoteczkę do zębów o miękkim włosiu nanieść węglowy proszek i umyć zęby co najmniej 2 razy dziennie. Węgiel drzewny likwiduje również nieprzyjemny zapach z ust. W tym celu zaleca się ssanie tabletki przez 20 minut.

Stosowany zewnętrznie węgiel drzewny pomocny jest w łagodzeniu zmian po użądleniach pszczół, meszek i komarów, ukąszeniach pająków i węży. Łagodzi dolegliwość bólowe i uczucie swędzenia. W tym celu należy tabletkę węgla rozgnieść i wymieszać z odrobiną wody do uzyskania papki, którą następnie smaruje się chore miejsce i przykłada do niego gazę.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn.

Węgiel drzewny w kosmetologii

Węgiel drzewny aktywny wpływa pozytywnie na kondycję skóry, zalecany jest zwłaszcza posiadaczom cery problematycznej i trądzikowej. W sprzedaży znajduje się bogata oferta już gotowych maseczek na bazie węgla drzewnego. Można je także przygotować samodzielnie w domu. W tym celu należy rozgniecioną 1 tabletkę węgla połączyć z 1 łyżeczką żelu aloesowego, 1 łyżeczką wody różanej, szczyptą soli morskiej, 5 kroplami olejku z drzewa herbacianego. Po dokładnym połączeniu składników maseczkę nakłada się na uprzednio oczyszczona skórę twarzy i pozostawia do wyschnięcia na około 20 minut. Po tym czasie maseczkę spłukuje się letnią wodą. Maseczkę z węgla aktywnego można stosować 2 razy w tygodniu. Nie jest wskazana dla osób o cerze suchej i wrażliwej. Węgiel aktywny likwiduje nadmiar sebum, oczyszcza pory. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, detoksykująco, likwiduje przebarwienia skórne i zapewnia wyrównanie kolorytu. Usuwa nadmiar złuszczonego naskórka oraz sprawia, że skóra staje się gładka i delikatna. Co ważne, węgiel nie powoduje podrażnień i nie narusza bariery ochronnej skóry. Z węgla aktywnego przyrządzać można też domowy peeling. Miesza się proszek uzyskany z roztarcia 10 tabletek węgla z 5 łyżkami oliwy z oliwek, 1 łyżeczką miodu. Peeling powinno się wykonywać raz w tygodniu.

Węgiel aktywny można stosować na włosy. Działa przeciwłupieżowo i zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Należy dokładnie rozdrobnioną tabletkę węgla dodać do szamponu i myć włosy 2 razy w tygodniu.

Węgiel drzewny – zastosowanie pozamedyczne

Węgiel drzewny wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym jako barwnik w dżemach, skoncentrowanych sokach owocowych, sosach warzywnych, żelkach, lukrecji. Węgiel drzewny jest powszechnie stosowany podczas grillowania. Niegdyś był składnikiem prochu czarnego, czyli materiału wybuchowego. Z węgla drzewnego korzysta się w plastyce do szkicowania. Węgiel drzewny ze względu na właściwości adsorbentujące (zdolność do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów, płynów, gazów) stosowany jest w filtrach wodnych i gazowych. W przemyśle chemicznym służy jako katalizator i nośnik stały dla innych katalizatorów. Dodatkowo stosowany jest w oczyszczaniu sadzy, pracach odlewniczych, absorpcji pestycydów i herbicydów, dekoracjach ogrodniczych, nawozach i środkach owadobójczych.

Bibliografia:

1. Iwańska J., Martin M., Romkowska E., Siemeniuk B., Leksykon naukowo-techniczny, Warszawa, WNT, 2001.

2. Thrash A., Thrash C., Leczenie węglem drzewnym, Mszczonów, Fundacja Źródła Życia, 1993.

Opublikowano: 21.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej