Wczesne i późne objawy raka krtani – diagnoza i leczenie choroby

Fot: Voyagerix / fotolia.com

Przyczyny raka krtani to głównie palenie papierosów, picie alkoholu i częste wystawienie na chemikalia, np. azbest. Objawy choroby to problemy z przełykaniem i chrypka, a z biegiem czasu dochodzi do zamknięcia światła krtani. Leczenie tego nowotworu polega na skojarzonym zastosowaniu chemioterapii, radioterapii i wykonywaniu zabiegów operacyjnych.

Krtań znajduje się pomiędzy gardłem a tchawicą i składa się z nagłośni, głośni i podgłośni. Jest początkowym odcinkiem dolnych dróg oddechowych (łączy gardło z tchawicą).

Rak krtani – przyczyny: palenie papierosów, picie alkoholu, wystawienie na chemikalia

Podstawową funkcją krtani jest zapewnienie ciągłości przepływu powietrza przez drogi oddechowe oraz bezpośredni udział w tworzeniu mowy. Nowotwór atakujący tę część organizmu zdarza się najczęściej u palaczy tytoniu oraz osób nadużywających napojów wysokoprocentowych. Dziesięciokrotnie częściej chorują mężczyźni, ale choroba ta dotyka również kobiet. Jeden wypalony papieros to ok. 10-12 porcji dymu nikotynowego wprowadzonego do organizmu. Osoba, która pali 20 papierosów dziennie wdycha ok. 240 porcji. Dym papierosowy przenosi do organizmu rakotwórcze substancje chemiczne, które utrudniają dostarczanie tlenu, obniżają układ odpornościowy oraz poziom antyoksydantów, które są niezbędne do obrony organizmu przed zmianami komórkowymi, np. rakotwórczymi. Ostatecznie dym tytoniowy może uszkadzać DNA, co sprzyja rozwojowi nowotworu. Sam rak krtani nie jest dziedziczny, oznacza to, że potomek osoby chorej niekoniecznie sam zachoruje. Dziedziczne może być tzw. podłoże sprzyjające rozwojowi nowotworów, ale zdrowy styl życia może skutecznie zapobiec zachorowaniom. Przyczyną pojawienia się choroby może być również palenie bierne oraz częsty kontakt z chemikaliami, np. wdychanie azbestu lub oparów rozpuszczalników lotnych.

Zobacz film: Przeszczep krtani - jak wygląda zabieg? Źródło: 36,6

Rak krtani – objawy: problemy z przełykaniem, zamknięcie krtani, ból

W Polsce diagnozuje się najwięcej nowotworów nagłośni, która jest szczególnie unaczyniona. Ten typ raka jest bardzo niebezpieczny, ponieważ z tej części bardzo łatwo pojawiają się przerzuty na inne narządy (płuca, nerki). Bliskość węzłów chłonnych sprzyja przerzutom, ponieważ komórki rakowe przemieszczają się wraz z limfą i krwią.

Jednym z pierwszych objawów nowotworu krtani jest utrudnione przełykanie (dysfagia), a następnie bolesne przełykanie (odynofagia). Zaburzeniom połykania nierzadko towarzyszy odczucie obecności ciała obcego lub ścisku w gardle, które ustępuje po napiciu się lub zjedzeniu pokarmu. Objawem zmian nowotworowych jest również chrypka, która nie przechodzi pomimo leczenia przeciwzapalnego. Symptomem, który nie ulega zmianie pomimo leczenia objawowego, jest również kaszel.

Rozwój nowotworu krtani jest niekiedy poprzedzany stanem przedrakowym, w którym występują brodawczaki, białe plamy lub smugi i rogowacenie błony śluzowej. Podczas przyrostu raka jego niszczące komórki naciekają na okoliczne tkanki, prowadząc do zamknięcia światła krtani, co może zagrażać życiu. Trudności w oddychaniu pojawiają się dość późno od zachorowania. Rozróżnia się duszność pojawiającą się w trakcie wysiłku, spoczynku lub duszenie się w przypadku zamknięcia światła krtani. Stany bólowe często pojawiają się już w zaawansowanym stadium raka. Ból powodują nacieki komórek nowotworowych pni nerwów czuciowych lub zakażenie rozpadającego się guza. W późniejszych fazach choroby pojawia się również cuchnący zapach z ust oraz plucie krwią.

Jakie są metody diagnozowania raka krtani?

Lekarzem specjalizującym się w rozpoznawaniu oraz leczeniu nowotworów jest onkolog. Wykrycie raka krtani odbywa się poprzez kilka metod diagnozowania:

  • laryngoskopię pośrednią lub bezpośrednią,
  • fiberoskopię nosogardła z oceną krtani,
  • badanie stroboskopowe krtani,
  • rentgen,
  • ultrasonografię,
  • tomografię komputerową,
  • rezonans magnetyczny,
  • tomografię emisyjną,
  • angiografię.

Rak krtani – leczenie: chemioterapia, radioterapia, operacja

Metody leczenia raka krtani zależne są od stopnia zaawansowania guza, pojawiających się przerzutów na inne narządy oraz wczesnego wykrycia choroby. Wśród technik rozróżnia się leczenie operacyjne lub laserem CO2, które polega na wycięciu tkanek zaatakowanych przez nowotwór. W zaawansowanym stadium raka wykonuje się laryngektomię, czyli wycięcie krtani. Kolejną metodą jest radioterapia, czyli napromieniowanie niszczące guza. Wadą tej metody jest również wyniszczanie tkanek, które nie są zainfekowane. Aktualnie trwają badania nad nową metodą radioterapii, która wykorzystuje protony precyzyjnie trafiające w guz. Następnym narzędziem leczenia jest chemioterapia i w tym zakresie również trwają prace nad stworzeniem leków, które blokują substancje wydzielane przez guz, jednocześnie regulując jego ukrwienie oraz rozwój. We wczesnym stadium nowotworu wykorzystuje się metodę zwaną fototerapią, podczas której chory przyjmuje lek uwrażliwiający komórki nowotworowe na światło, które są następnie naświetlane za pomocą lasera. Najskuteczniejszym i najczęstszym sposobem terapii jest tzw. leczenie skojarzone, czyli jednoczesne poddawanie chemioterapii, radioterapii oraz zabiegom chirurgicznym.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 09.05.2018,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej