Wady postawy u dzieci i dorosłych. Ćwiczenia oraz leczenie

Fot: anetlanda / fotolia.com

Wady postawy u dzieci to bardzo częsty problem, szczególnie w wieku szkolnym. Leczenie wad postawy to przede wszystkim ćwiczenia korekcyjne, dzięki którym kręgosłup może odzyskać prawidłowe wygięcia. Wady postawy u dorosłych najczęściej dotyczą osób prowadzących siedzący tryb życia. 

Wady postawy, zwłaszcza kręgosłupa, to powszechny problem zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Przyczyny wad postawy mogą być wrodzone, wynikające z czynników genetycznych lub nabyte, spowodowane złymi nawykami. Brak ruchu, siedzący tryb życia, garbienie się to odpowiedź na pytanie, dlaczego ortopedzi cieszą się aż taką popularnością. Leczenie wad postawy ciała jest możliwe poprzez zastosowanie odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych. Wymaga to jednak czasu i dyscypliny ze strony pacjenta.

Wady postawy u dzieci

Wady postawy u dzieci najczęściej wynikają z chorego kręgosłupa – schorzenia te są wadami postawy w płaszczyźnie strzałkowej, popularnie nazywanymi krzywymi, wklęsłymi lub okrągłymi plecami. Również płaskostopie, chore biodra lub chore kolana mogą sprawić, że dziecko, chcąc uniknąć bólu, zacznie układać ciało w nienaturalny sposób. Wówczas szkielet, na który wywierany jest nacisk, zaczyna się deformować. Skutkami deformacji może być garb, utykanie, a nawet problemy z oddychaniem, dlatego jakakolwiek zmiana, choćby skrzywienie łopatek, to alarm dla rodziców. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zareagować i podjąć leczenie. We wczesnym stadium, gdy wady postawy u dzieci są niewielkie, ćwiczenia korekcyjne to najlepsza metoda. Ćwiczenia na wady postawy powinny być wykonywane pod okiem fizjoterapeuty lub ortopedy.

Najczęstsze wady postawy:

  • Skolioza (krzywe plecy) – skrzywienie trójpłaszczyznowe kręgosłupa, zwane również bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Skolioza to najczęstsza wada postawa u dzieci, której charakterystycznym objawem jest wygięcie kręgosłupa w literę S. Skolioza rzadko pojawia się w dolej części pleców; wada najczęściej dotyczy klatki piersiowej lub rozwija się na środkowej części pleców.
  • Lordoza (wklęsłe plecy) – schorzenie, które bardzo często jest następstwem utrzymywania nieprawidłowej postawy ciała, braku ruchu czy otyłości. Charakteryzuje się nadmiernym wygięciem kręgosłupa w dole pleców, czyli w części lędźwiowej. Nieleczona lordoza poza bólami pleców może doprowadzić do artretyzmu.
  • Kifoza (okrągłe plecy) – nadmierne wygięcie kręgosłupa w tył na odcinku piersiowym. Schorzenie wpływa na zmniejszenie pojemności klatki piersiowej oraz wadliwe ustawienie narządów wewnętrznych. Kifoza najczęściej powstaje na skutek krzywizny lub utrzymywania nieprawidłowej postawy (garbienia się).

Wady postawy u dzieci najczęściej rozwijają się w wieku szkolnym i również wówczas najłatwiej te schorzenia zwalczyć. Wykrywając je we wczesnym stadium i reagując poprzez zastosowanie ćwiczeń korekcyjnych, dzieci mają szansę uniknąć przykrych następstw wad postawy, m.in. noszenia gorsetu ortopedycznego czy operacji.

Wady postawy u dorosłych

U dorosłych wady postawy objawiają się bólami, zwłaszcza pleców, oraz zniekształconą sylwetką. Najczęściej wynikają z nieprawidłowego utrzymywania pozycji, utrwalonego już w dzieciństwie. Siedzący tryb życia i godziny spędzone przed komputerem sprawiają, że schorzenia pogłębiają się, wskutek czego pacjenci nierzadko trafiają na stół operacyjny.

By uniknąć konieczności chirurgicznego leczenia wad postawy, należy działać profilaktycznie. Ważne jest utrzymywanie prawidłowej postawy, ale również masy ciała. Zbędne kilogramy obciążają kręgosłup i sprawiają, że osoby z nadwagą garbią się, pogłębiając wygięcie kręgosłupa w tył na odcinku piersiowym.

Brak aktywności fizycznej jest również wrogiem dla mięśni i więzadeł stabilizujących kręgosłup. Mięśnie te wiotczeją po 30. roku życia, dlatego ruch i ćwiczenia są bardzo ważne, by zahamować ów proces.

Zarówno wady postawy w płaszczyźnie strzałkowej, jak i wady postawy wynikające z nieprawidłowego ułożenia kolan (szponowatość lub koślawość kolan) w przypadku dorosłych są trudne do wyleczenia, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka.

Wady postawy – ćwiczenia

Wady postawy można skorygować, stosując odpowiednie ćwiczenia. Ćwiczyć należy z profesjonalnym terapeutą/trenerem, ponieważ nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia korekcyjne zamiast pomóc, mogą pogłębić wady postawy. Wskazane jest także pływanie, joga oraz proste ćwiczenia wspomagające korygowanie wad postaw, które można wykonać w domu.

Okrągłe plecy:

  • leżenie na plecach i unoszenie bioder,
  • opad tułowia przy siadzie klęcznym.

Wklęsłe plecy:

  • klęk podparty, wyprost prawej nogi w tył, powrót, wyprost lewej nogi w tył, powrót do pozycji wyjściowej.

Krzywe plecy:

  • siad podarty, przejście do kociego grzbietu, powrót do pozycji wyjściowej.

Leczenie wad postawy

Leczenie wad postawy opiera się głównie na ćwiczeniach korekcyjnych oraz masażach wykonywanych w gabinetach fizjoterapeutycznych. Warto wcześniej zasięgnąć opinii ortopedy, który zaleci odpowiednią metodę leczenia, w tym (w razie konieczności) użycie dobranego do wady postawy sprzętu ortopedycznego.

Zaawansowane i skomplikowane wady postawy, pogłębiające się w szybkim tempie, leczy się operacyjnie z wykorzystaniem rehabilitacji pooperacyjnej.

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 30.11.2017,
Opublikowano: 30.11.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Renata 10.04.2018r.

Moja córka ma skoliozę i było zagrożenie operacją. Na szczęście znaleźliśmy taką terapię Pressio i tam córka chodzi dwa razy w tygodniu ćwiczy i kąt skrzywienia się zmniejszył, a ćwiczymy tylko kilka miesięcy. Bardzo polecam tę metodę, bo warto, dziecko chodzi z chęcią na te zajęcia i są efekty, bo to najważniejsze. My chodzimy akurat do gabinetu na os. Hutnicze, ale oni mają więcej gabinetów w Krakowie, tu są adresy rehabilitacje.org. Warto się nie poddawać.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej