W MSWiA testują nowy sposób wykrywania COVID-19

Fot: Maksim Tkachenko / gettyimages.com

Lekarze ze szpitala MSWiA w Warszawie testują nowy sposób wykrywania zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nowa metoda badania skupia się na zaburzeniach węchu i smaku, które stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych objawów COVID-19.

Do najbardziej charakterystycznych objawów COVID-19 należą wysoka gorączka, suchy kaszel, duszności, bóle mięśni i stawów, ogólne osłabienie. Od niedawna to tej listy dołączyły zaburzenia węchu i smaku. Lekarze ze szpitala MSWIA w Warszawie sprawdzają czy na ich podstawie można wykryć COVID-19.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Test, który wykrywa zaburzenie smaku i węchu

Szacuje się, że zaburzenia węchu i smaku występują u blisko połowy chorych. Do tej pory nikt jednak nie badał, którego smaku nie wyczuwają pacjencji z infekcją wywołaną przez koronawirusa SARAS-CoV-2. Lekarze z MSWiA ustalili, że upośledzony zostaje przede wszystkim smak słodki.  W oparciu o tę wiedzę powstał test, który pomaga wykryć pacjentów z COVID-19. Zdaniem lekarzy zaburzenie smaku może być jednym z pierwszych objawów choroby, tym samym opracowany przez lekarzy z MSWiA test można wykorzystać do badania przesiewowego wykrywającego tę chorobę. W razie pozytywnego wyniku trzeba jeszcze przeprowadzić potwierdzający test molekularny na obecność koronawirusa (wykonywany w technologii RT-PCR). Zdaniem lekarzy test może pomóc ustalić ile osób z zakażeniem ma wynik ujemny i fałszywie ujemny, a także jak często u osób bez zakażenia zdarza się wynik ujemny i fałszywie dodatni.

Na czym polega test smaku?

Pierwszy test smaku przeprowadzono u 88 podchorążych z warszawskiej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (52 były z rozpoznanym zakażeniem, 36 - bez zakażenia), wśród których wykryto ognisko koronawirusa.

Podczas badania pacjent otrzymuje substancję smakową o określonym stężeniu. Następnie badana osoba mówi czy wyczuła smak słodki czy też nie. Na koniec każdy pacjent wypełnia specjalną ankietę. W ocenie lekarzy czułość i swoistość testu smaku słodkiego wynosi odpowiednio  71 i 61 proc., ale w połączeniu z ankietą wiarygodność testu wzrasta do 94 proc.

Koronawirus SARS-CoV-2 - co trzeba o nim wiedzieć?

Infekcja nowym koronawirusem SARS-CoV-2 może wywołać chorobę nazwaną przez lekarzy COVID-19. Schorzenie atakuje głównie układ oddechowy i prowadzi do ostrego zapalenia płuc. W skrajnych przypadkach może ono przejść w niewydolność oddechową.

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może być niebezpieczne dla każdego. Zdaniem lekarzy w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby starsze oraz przewlekle chore. To właśnie one szczególnie powinny zadbać o swoje bezpieczeństwo i przestrzegać obowiązujących zakazów. 

Jak objawy daje COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Suchy kaszel, gorączka, bóle mięśni - takie objawy koronawirusa znaliśmy do tej pory. Jakie sygnały się pojawiły? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 08.06.2020,
Opublikowano: 08.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej