W czasie pandemii częściej chodzimy do psychiatry, a lekarze wypisują więcej zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych

Getty Images/ g-stockstudio

W czasie pandemii wielu osobom nasiliły się zaburzenia lękowe, objawy depresyjne i inne problemy psychiczne będące reakcją na sytuację kryzysową. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" w związku z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania o niemal 3 procent wzrosła liczba zwolnień lekarskich.

Co do tego, że pandemia wpłynęła na nastroje większości ludzi, nikogo nie trzeba przekonywać. Strach o zdrowie swoje i najbliższych, niepewność związana z zatrudnieniem, ograniczenia i izolacja odbiły się również na naszej psychice. Z danych przedstawionych przez "Dziennik Gazetę Prawną" wynika, że w pierwszym półroczu tego roku wypisano o niemal 3 procent więcej zwolnień lekarskich, związanych z zaburzeniami psychicznymi.

Przeczytaj też: Dlaczego pandemia sprawia, że gorzej śpimy?

Choroby psychiczne a pandemia

Dokładnie o 2,9 pkt proc., czyli do 11 proc., zwiększyła się liczba dni absencji chorobowej w związku z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania w porównaniu do analogicznego okresu w minionych latach. W pierwszym półroczu ubiegłego roku na zwolnienia lekarskie, wypisane przez psychiatrę, udało się 8,1 procent Polaków. Natomiast w pierwszym półroczu 2018 roku - 7,6 procent.

Na wzrost zaświadczeń związanych z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania wpływ miała epidemia COVID-19 i związany z nią lockdown. Wielu osobom w tym czasie nasiliły się zaburzenia lękowe, objawy depresyjne i inne problemy psychiczne będące reakcją na tę bardzo trudną, kryzysową sytuację

– wyjaśnia w rozmowie z "DGP" Katarzyna Sarnicka, psycholog kliniczny, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów.

Zdaniem Katarzyny Sarnickiej poprawa tej sytuacji w najbliższym czasie jest mało realna. Psycholog zwraca uwagę, że do specjalistycznych gabinetów zgłaszały się osoby, które przed wybuchem epidemii nigdy nie zapukały do drzwi psychiatry czy psychologa.

Zaburzenia lękowe

O tym, że nastroje Polaków są w nie najlepszym stanie, świadczy również ostatni raport firmy doradczej Deloitte. Jej eksperci od maja analizowali pandemiczne nastroje konsumenckie na całym świecie. Z ich raportu wynika, że poziom niepokoju wśród respondentów w sierpniu był na podobnym poziomie jak w maju. Polska znalazła się w grupie państw, które najbardziej obawiają się o zdrowie swoje (58 procent) i swojej rodziny (78procent). Przed nami – wśród europejskich krajów, jest tylko Hiszpania.

Według badania Deloitte nieco spadł natomiast lęk o kwestie finansowe. Niemniej i tak 36 procent respondentów większe wydatki ma zamiar odłożyć na później. Jednocześnie 41 procent ponownie chce kupować żywność i podstawowe produkty na zapas.

Natomiast jeśli mowa o pracy, blisko połowa z nas obawia się o utrzymanie swojego stanowiska, a prawie jedna czwarta badanych czuje lęk spowodowany powrotem z home office do biura.

Przeczytaj też: Jak podczas home office zachować zdrowie psychiczne i fizyczne?

Zobacz, jak możesz poprawić swoje zdrowie psychiczne i jakie ćwiczenia polepszą twój nastrój!

Źródło: x-news

Data aktualizacji: 20.08.2020,
Opublikowano: 20.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej