Uszkodzenia nerwu obwodowego – rodzaje i najczęstsze przyczyny

Fot. koto_feja / Getty Images

Neuropraksja jest jedną z form uszkodzenia nerwu obwodowego. Te patologie dzieli się na mononeuropatie czy polineuropatie. Mogą mieć charakter ostry, przewlekły, nawracający, a ich przyczyny nie zawsze są jasne.

Najczęstszą formą neuropatii obwodowej jest mononeuropatia, czyli uszkodzenie jednego, pojedynczego nerwu obwodowego w mechanizmie urazu czy ucisku. Najłagodniejsza forma uszkodzenia nerwu obwodowego to neuropraksja, kiedy to dochodzi do uszkodzenia jedynie osłonek mielinowych nerwu, natomiast struktura samego nerwu jest nienaruszona.

Uszkodzenie nerwu obwodowego

Wyróżnia się kilka rodzajów uszkodzenia nerwu obwodowego:

  • neuropraksja – uszkodzenie wyłącznie osłonki mielinowej nerwu bez uszkodzenia włókna nerwu;
  • aksonotmeza – włókno nerwowe zostaje uszkodzone, natomiast osłonka Schwanna zostaje nienaruszona;
  • neurotmeza – całkowite przerwanie ciągłości nerwu z następczymi procesami degeneracyjnymi w dystalnej części nerwu.

W następstwie uszkodzenia rozpoczyna się proces regeneracji nerwu. To z kolei wiąże się z nieprzyjemnym uczuciem, do którego zalicza się tkliwość w okolicy unerwianej przez dany nerw, ból promieniujący wzdłuż nerwu. W zależności od rodzaju uszkodzenia dochodzi do zaniku czucia czy też nadwrażliwości w okolicy zaopatrywanej przez dany nerw obwodowy. Najczęściej pojawiają się osłabienie, porażenie, a nawet zanik mięśni unerwianych przez dane włókna nerwowe.

Jak zbudowany jest i jakie funkcje pełni układ nerwowy? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6 

Przyczyny uszkodzeń nerwów obwodowych

Uszkodzenia nerwów obwodowych czy po prostu dolegliwości związane z patologicznym wpływem jakiegoś czynnika na dany nerw to bardzo często następstwa ucisku na nerw obwodowy. Poprzez stały ucisk na nerw, dochodzi do zwyrodnienia, szczególnie grubych włókien nerwowych, jak i cienkich bezmielinowych włókien nerwowych. Jednym z przyczyn uszkodzenia obwodowego nerwu jest zespół cieśni nadgarstka, czyli zmniejszenia ilości miejsca w kanale nadgarstka i ucisku na nerw pośrodkowy. Objawem zespołu cieśni nadgarstka jest ból i drętwienie palca wskazującego i środkowego, a także porażenie mięśni kłębu i kciuka. Dochodzi z czasem do zaniku tych mięśni.

Zespół cieśni nadgarstka to nie jedyny zespół, w którego przebiegu dochodzi do ucisku nerwu obwodowego i objawów z tego związanych. Często dochodzi też do zespołów ucisku nerwu łokciowego czy piszczelowego. Bardzo często do takich zaburzeń dochodzi w przebiegu cukrzycy.

Polecamy: Polineuropatia – objawy, leczenie, rokowania

Wśród innych przyczyn uszkodzenia obwodowych nerwów wymienia się także:

  • choroby metaboliczne,
  • choroby zakaźne jak borelioza, kiła czy cytomegalia,
  • choroby uwarunkowane genetycznie,
  • choroby naczyń,
  • nieprawidłowości endokrynologiczne,
  • niedobory witaminowe,
  • zatrucia,
  • podłoże immunologiczne.

Objawy chorób nerwów obwodowych

Objawy choroby nerwu obwodowego są zróżnicowane w zależności od rodzaju nerwu. Najczęściej początkowo pojawiają się objawy czuciowe, a dopiero później ruchowe. Pierwsze objawy uszkodzenia nerwów to najczęściej nieprzyjemne uczucie w postaci piekącego bólu, mrowienia czy kłucia. Później dochodzą zaburzenia ruchowe w postaci zaników mięśni, niedowładów. Ponadto może dojść do pojawienia się zmian troficznych w obszarze odnerwionym. Efektem mogą być trudno gojące się owrzodzenia, a nawet konieczność amputacji.

Opublikowano: 30.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej