Urografia - na czym polega badanie? Przygotowanie i przeciwwskazania

Urografia to uzupełniające badanie pozwalające na obserwację funkcji wydzielniczej nerek i pasażu moczu w drogach moczowych. Znajduje zastosowanie tam, gdzie inne metody diagnostyki obrazowej nie mogą wskazać przyczyny choroby w obrębie układu moczowego.

Urografia obrazuje nieprawidłowości w funkcji nerek i zaburzenia przepływu moczu przez moczowody, pęcherz i cewkę moczową. Pozwala również na wychwycenie większych zmian anatomicznych w układzie moczowym.

Na czym polega urografia?

Badanie rozpoczyna się wykonaniem zdjęcia przeglądowego jamy brzusznej (RTG jamy brzusznej), które pozwala na rozpoznanie uwapnionych kamieni w drogach moczowych, a przy dobrym przygotowaniu pacjenta również na wstępną ocenę anatomii nerek. Narządy te są normalnie słabo widoczne na zdjęciach RTG, ponieważ na ich zarysy nakładają się cienie innych organów i gazów zgromadzonych w jelitach. Lepsze uwidocznienie nerek można uzyskać w trakcie wykonywania klasycznych zdjęć warstwowych, ale metoda ta nie jest obecnie zbyt często stosowana ze względu na dostępność ultrasonografii (USG) i tomografii komputerowej (TK).

W kolejnej fazie urografii osobie badanej wstrzykuje się dożylnie środek kontrastowy, dający w obrazie RTG wyraźne cienie. Najczęściej jest to uropolina, choć tam, gdzie to możliwe, stosuje się również nowocześniejsze preparaty, powodujące mniej reakcji niepożądanych. Substancje te wychwytywane są z krwi przez nerki, gromadzą się w ich miąższu, a następnie, mieszając się z moczem, spływają drogami moczowymi do pęcherza i są wydalane z organizmu. Ten mechanizm jest wykorzystywany, by uzyskać w trakcie badania dodatkowe informacje o dużym znaczeniu diagnostycznym.

Zobacz też: Scyntygrafia nerek - na czym polega badanie

Urografia pozwala na ocenę:

  • kształtu i jednorodności miąższu nerki (w pierwszej fazie po podaniu kontrastu),
  • funkcjonowania poszczególnych segmentów nerki i wydzielania moczu z kontrastem do kielichów i miedniczek,
  • szybkości wydzielania moczu przez nerki,
  • przepływu moczu przez moczowody, kształtu, szerokości i przebiegu moczowodów,
  • zarysu i wielkości pęcherza moczowego,
  • ewentualnych przeszkód i zastoju moczu w drogach moczowych (kamienie, guzy, ucisk z zewnątrz).

Urografia polega na wykonaniu serii zdjęć radiologicznych i obserwacji przepływu przez układ moczowy substancji kontrastowej, która jest wydalana z moczem przez nerki. Po podaniu kontrastu wykonuje się serię zdjęć rentgenowskich w określonych odstępach czasu. Zwykle są to obrazy w projekcji przednio-tylnej, ale przy niektórych wskazaniach ważne jest uzupełnienie badania o zdjęcia boczne.Jeśli badanie uzupełnia się o tzw. urografię mikcyjną (czyli zdjęcia wykonywane w trakcie oddawania moczu), można stwierdzić, czy:

  • pęcherz obkurcza się prawidłowo,
  • nie ma w nim zastoju,
  • nie powstaje wsteczny odpływ do moczowodów,
  • przepływ przez cewkę jest prawidłowy (u mężczyzn ten element jest szczególnie ważny, ponieważ część cewki moczowej przebiega przez gruczoł krokowy, mający skłonność do przerostu).

Przygotowanie do urografii

Urografia pozwala na uzyskanie właściwych wyników, jeśli chory jest dobrze przygotowany do badania. Ocenę zdjęć mogą komplikować przede wszystkim gazy lub masy kałowe zalegające w jelitach, dlatego zaleca się przejście na dietę półpłynną dwa dni przed wykonaniem urografii, wyeliminowanie z pokarmu warzyw, owoców, słodyczy i pieczywa. Część ośrodków stosuje procedurę oczyszczania jelit za pomocą specjalnych płynów (np. roztworu preparatu fortrans), inne ograniczają się do wykonania przed badaniem wlewu oczyszczającego (lewatywy) albo do podania ułatwiających oddanie stolca czopków glicerynowych. Bezpośrednio przed wykonaniem pierwszego zdjęcia osoba badana powinna oddać mocz.

Kwalifikacja do urografii wymaga również oceny wydolności układu moczowego, dlatego kandydaci do zabiegu kierowani są na badania laboratoryjne.

Osoby stosujące na stałe leki, osoby z historią ostrych reakcji uczuleniowych lub nietolerancją substancji kontrastowych powinny o tym poinformować lekarza kierującego na urografię.

Przeciwwskazania do urografii i powikłania

Podstawowymi przeciwwskazaniami do wykonania urografii są niewydolność nerek i blokada odpływu moczu. Chory z wyraźnie podwyższonym poziomem mocznika lub kreatyniny nie może być zakwalifikowany do tego badania. Podobnie wygląda sytuacja osób, u których stwierdzono bezmocz lub skąpomocz znacznego stopnia (taka sytuacja może zdarzyć się w przebiegu ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek albo w przebiegu kamicy).

Ciąża jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania urografii, ponieważ promieniowanie rentgenowskie może uszkodzić rozwijający się płód.

Względnym przeciwwskazaniem do badania jest historia ostrych reakcji alergicznych lub wstrząsu anafilaktycznego, ponieważ podane dożylnie w dużej dawce środki kontrastowe (szczególnie starszej generacji) mogą wywoływać gwałtowne reakcje uczuleniowe. Dlatego urografię wykonuje się w obecności lekarza, po założeniu odpowiedniego wkłucia dożylnego (tzw. wenflonu lub motylka), a w miejscu wykonywania badania musi znajdować się zestaw leków przeciwwstrząsowych.

Niezależnie od możliwych powikłań urografia dostarcza lekarzom dużo cennych informacji, nie tylko odnośnie do anatomii, ale też na temat funkcjonowania układu moczowego. Pozwala to na prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny dolegliwości i wdrożenie właściwego leczenia.

Zobacz film: Zastosowanie laserów. Źródło: Bez recepty

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej