uroFuraginum 50mg – ulotka. Jak działa lek? Kiedy i jak go przyjmować?

Fot.: anetlanda / stock.adobe.com

uroFuraginum 50mg to lek stosowany w leczeniu infekcji dróg moczowych. Preparat ma postać tabletek i powinien być przyjmowany przede wszystkim przez osoby dorosłe. Co znajduje się w składzie leku? Jak go stosować i jak robić to bezpiecznie?

uroFuraginum 50mg to lek, który ma postać tabletek. Stosowany jest u osób, które zmagają się z zakażeniem dróg moczowych. Substancją czynna w leku jest furazydyna, zwaną także furaginą. Furazydyna to pochodną nitrofuranu. Substancja ta hamuje namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za rozwój infekcji dróg moczowych. Jedna tabletka zawiera 50mg substancji czynnej. Dodatkowo w skład leku wchodzą skrobia kukurydziana, sacharoza, krzemionka koloidalna bezwodna, kwas stearynowy.

uroFuraginum 50mg – przeciwwskazania

Mimo że lek jest bardzo skuteczny w leczeniu zakażeń dróg moczowych, to są sytuacje, kiedy lek nie może zostać podany. Przeciwwskazaniem do podania leku uroFuraginum 50mg jest uczulenie na substancję czynną lub inny składnik leku. Leku nie powinny także stosować kobiety w pierwszym trymestrze ciąży oraz w okresie donoszonej ciąży (od 38 tygodnia) i porodu, ze względu na ryzyko niedokrwistości hemolitycznej (niedokrwistości związanej z rozpadem krwinek czerwonych) u noworodka. Przeciwwskazaniem do podania leku także jest niewydolność nerek (dotyczy to głównie tych pacjentów, u których w badaniach stwierdzono klirens kreatyniny poniżej 60 ml/min lub podwyższony poziom kreatyniny w surowicy), polineuropatia (zaburzenie układu nerwowego), np. w przebiegu cukrzycy, niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (enzymu biorącego udział w przemianach zachodzących w krwinkach czerwonych).

Dużą ostrożność w stosowaniu leku muszą zachować osoby, które mają zaburzenia czynności nerek, wątroby, zaburzenia układu nerwowego, niedokrwistość, zaburzenia elektrolitowe, niedobór witamin z grupy B i kwasu foliowego lub choroby płuc. Lek może być niebezpieczny dla pacjentów z cukrzycą, może się zdarzyć, że furazydyna może przyczynić się do uszkodzenie nerwów. U pacjentów, którzy przyjmują pochodne nitrofuranu może dojść do uszkodzenia nerwów obwodowych. Osoby, u których pojawiły się dolegliwości ze strony układu nerwowego (mrowienie, drętwienie, uczucie przebiegających prądów) powinny jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

W przypadku chorych, u których w trakcie leczenia wystąpiły gorączka, dreszcze, kaszel, bóle w klatce piersiowej, duszność należy od razu przerwać terapię i skonsultować się z lekarzem. Dolegliwości te mogą być objawem ostrych reakcji płucnych (w tym zwłóknienie płuc i rozsiane śródmiąższowe zapalenie płuc), które obserwuje się niekiedy u pacjentów leczonych pochodnymi nitrofuranu. Zmiany w płucach mogą być nieodwracalne. Dolegliwości te pojawiają się głownie u tych osób, które przyjmują lek dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku tych pacjentów konieczne jest także częste wykonywanie badań krwi w celu skontrolowania liczby białych krwinek oraz czynności nerek i wątroby.

Leku nie podaje się dzieciom.

uroFuraginum 50mg – dawkowanie

Chorym zaleca się przyjmowanie 100 mg (2 tabletki) 4 razy na dobę - pierwszego dnia. W kolejnych dniach 100 mg (2 tabletki) 3 razy na dobę. Lek należy przyjmować doustnie wraz z posiłkiem, który zawiera białko. Preparat można stosować maksymalnie 7-8 dni. Jeśli po tym czasie nie pojawia się poprawa konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Leku nie podaje się dzieciom ani młodzieży.

uroFuraginum 50mg – interakcje z innymi lekami

uroFuraginum 50mg może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Farmaceutyku nie można łączyć z kwasem nalidyksowym (antybiotyk), ponieważ furazydyna hamuje jego działanie bakteriostatyczne. Równoczesne przyjmowanie aminoglikozydy i tetracykliny (antybiotyki) nasilają działanie przeciwbakteryjne furazydyny. Chloramfenikol i rystomycyna (antybiotyki) podnoszą toksyczność furazydyny na krwinki.

Probenecyd (w dużych dawkach) i sulfinpirazon (preparat wzmaga wydzielanie kwasu moczowego z moczem) zmniejszają wydalanie furazydyny, a to może przyczynić się do jej odkładania w organizmie. uroFuraginum 50 może reagować lekami zobojętniającymi kwas, zawierające trójkrzemian magnezu, gdyż zmniejszają wchłanianie furazydyny. Dodatkowo w połączeniu z atropiną opóźnia wchłanianie furazydyny, ale ogólna ilość wchłoniętej substancji nie zmienia się. Należy pamiętać, że witaminy z grupy B zwiększają wchłanianie furazydyny.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

uroFuraginum 50mg – działanie niepożądane

uroFuraginum 50mg może wywoływać szereg działań niepożądanych. Do tych najczęściej występujących należą:

  • nudności, nadmierne oddawanie gazów;
  • sinica,
  • niedokrwistość megaloblastyczna (niedokrwistość z niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego) lub niedokrwistość hemolityczna;
  • zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia, uszkodzenie nerwów obwodowych (także o ostrym lub nieodwracalnym przebiegu, zwłaszcza u pacjentów z niewydolnością nerek, niedokrwistością, cukrzycą, zaburzeniami elektrolitowymi, niedoborem witaminy B);
  • nadwrażliwości układu oddechowego (gorączka, dreszcze, kaszel, ból w klatce piersiowej, duszność, wysięk do przestrzeni w klatce piersiowej, zmiany w obrazie radiologicznym płuc i zwiększenie liczby szczególnego rodzaju krwinek białych) - zazwyczaj ustępują po przerwaniu leczenia, czasem jednak reakcja organizmu ma charakter przewlekły, a to może doprowadzić do zwłóknienia płuc i rozsianego śródmiąższowego zapalenia płuc; nasilenie objawów i ich odwracalność po zaprzestaniu podawania leku zależy od czasu jaki upłynął od ustalenia przyczyny rozwoju choroby; zmiany w płucach mogą być nieodwracalne;
  • zaparcia, biegunka, objawy dyspeptyczne (np. uczucie pełności poposiłkowej, wzdęcia), bóle brzucha, wymioty, zapalenie ślinianek, zapalenie trzustki, rzekomobłoniaste zapalenie jelit;
  • łysienie, złuszczające zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona (pęcherzowy rumień wielopostaciowy);
  • gorączka, dreszcze, złe samopoczucie, zakażenia drobnoustrojami opornymi na furazydynę;
  • świąd, pokrzywka, reakcje anafilaktyczne (nagłe reakcje alergiczne miejscowe lub ogólnoustrojowe), obrzęk naczynioruchowy (choroba skóry i tkanki podskórnej polegająca na powstawaniu ograniczonych obrzęków), wysypka;
  • objawy polekowego zapalenia wątroby, żółtaczka cholestatyczna (wywołana przeszkodą w odpływie żółci), martwica miąższu wątroby.
Data aktualizacji: 13.08.2019,
Opublikowano: 09.08.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej