Upławy – jak wyglądają i co mogą zwiastować?

Fot: Anetlanda / gettyimages.com

Serowate upławy to najczęstsza nieprawidłowa wydzielina z dróg rodnych, która towarzyszy grzybicy pochwy. Żółte i zielone mogą oznaczać zakażenia pierwotniakiem, a cuchnące, o charakterystycznym rybim zapachu – chorobę bakteryjną. Upławów z pochwy nie można bagatelizować, zwłaszcza w czasie ciąży.

Upławy, które pojawiają się u większości kobiet, nie są chorobą, ale jej objawem. Dlatego aby się ich pozbyć, trzeba poddać się szczegółowej diagnostyce, a następnie leczeniu przyczyny dokuczliwej dolegliwości.

Co to są upławy?

Mianem upławów określa się nieprawidłową wydzielinę z dróg rodnych, czyli taką, która ma nietypowy kolor (żółty, brązowy, zielony), nieprzyjemny zapach, serowatą konsystencję i jest bardzo obfita. Przezroczysta (lub biaława), bezwonna i śluzowata wydzielina fizjologiczna, błędnie nazywana wodnistymi upławami, nie powinna niepokoić – to oznaka prawidłowo przebiegającego cyklu. Natomiast prawdziwe upławy mogą wskazywać na którąś z infekcji intymnych albo schorzenie narządów rodnych. Kiedy się pojawiają, wizyta u ginekologa i podjęcia leczenia stają się konieczne. W przeciwnym razie może dojść do rozwoju poważnej choroby.

Jakie są przyczyny upławów z pochwy?

Bezpośrednią przyczyną upławów z pochwy jest najczęściej infekcja – bakteryjna, grzybicza lub spowodowana przez pierwotniaki. Jej powstaniu sprzyjają przekrwienie błony śluzowej i zubożenie dobrej flory bakteryjnej, do których może dojść w wyniku podrażnień:

  • alergicznych (uczulenia na lateks w prezerwatywach, kosmetyki, środki używane do prania bielizny bądź substancje zawarte we wkładkach zapachowych),
  • mechanicznych (częstych stosunków lub masturbacji, regularnego stosowania tamponów, źle dobranej wkładki wewnątrzmacicznej),
  • chemicznych (działania chloru stosowanego m.in. do oczyszczania wody w basenach, używania drażniących środków plemnikobójczych).

Ryzyko zakażeń zwiększają też: ogólne osłabienie organizmu wynikające np. z długotrwałej antybiotykoterapii, częste zmienianie partnerów seksualnych oraz nieutrzymywanie higieny osobistej lub niewłaściwe dbanie o nią (używanie wspólnego ręcznika, stosowanie do podmywania się kosmetyków nieprzeznaczonych do higieny intymnej, noszenie bielizny nieprzepuszczającej powietrza).

Białe upławy – leczenie nie zawsze konieczne

Białe gęste upławy najłatwiej jest pomylić z prawidłową wydzieliną z pochwy, ponieważ ta może mieć taki sam kolor (zwłaszcza w trzeciej, najdłuższej fazie owulacji, kiedy śluz gęstnieje). Odróżniają się od niej przede wszystkim konsystencją przypominającą ser. Jest to rodzaj upławów, który występuje najczęściej (w ok. 80% przypadków) i zwiastuje grzybicę pochwy (zakażenie drożdżakami). Pojawieniu się takiej wydzieliny towarzyszą świąd lub pieczenie sromu, zaczerwienienie i obrzęk. Jeśli zapach upławów jest ostry (rybi), a kolor biało-szary, najprawdopodobniej doszło do waginozy bakteryjnej.

Żółte upławy z pochwy

U niektórych kobiet śluz szyjkowy po owulacji może mieć również jasnożółty kolor. Należy go jednak bacznie obserwować, bo takie samo zabarwienie przyjmują niekiedy upławy z pochwy. Nieprawidłową wydzielinę rozpoznaje się po intensywnym, nieprzyjemnym zapachu i dolegliwościach podobnych do tych, które występują przy grzybicy pochwy. Żółte upławy zwykle występują przy nadżerce macicy, która dotyka młodych kobiet (zwłaszcza tych, które wcześnie rozpoczęły współżycie) lub rozwija się z niedoleczonego stanu zapalnego towarzyszącego zakażeniu. Z nadżerki może powstać ognisko nowotworowe.

Inną przyczyną żółtych upławów bywa przenoszona drogą płciową rzęsistkowica, czyli zakażenie pierwotniakiem – rzęsistkiem pochwowym. W jej wyniku powstają dolegliwości bólowe dyzuryczne (związane z oddawaniem moczu) i towarzyszące kontaktom płciowym. Obfite upławy spowodowane tą chorobą charakteryzują się pienistością. Wodniste upławy o żółtym zabarwieniu mogą natomiast zwiastować zanikowe zapalenie pochwy (atropię), która zdarza się u kobiet po menopauzie.

Jak działa kobiecy układ rozrodczy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Zielone upławy z pochwy

Zielone upławy, tak jak żółte, najczęściej oznaczają rzęsistkowicę, zwłaszcza jeśli są pieniste i mają nieprzyjemny zapach. Ropne i śluzowate świadczą zwykle o chlamydiozie – chorobie bakteryjnej, która jest trudna do rozpoznania, bo nie daje wielu objawów, ale może powodować groźne powikłania, np. zapalenie cewki moczowej.

Brązowe upławy z pochwy

Brązowy kolor wydzieliny z pochwy nie zawsze należy interpretować jako upławy z krwią. Takie plamienia pojawiają się niejednokrotnie w okolicach miesiączki (tuż przed nią lub po krwawieniu), a w wyniku wahań hormonalnych – nawet w środku cyklu. Miewają je też młode dziewczyny, które spodziewają się pierwszego okresu. Brązową wydzielinę mogą zauważyć na bieliźnie również kobiety, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne (plamienia pojawiają się zamiast miesiączki). Jeśli jednak brunatne upławy nie mają związku z menstruacją, powinny skłonić do wykonania badań, ponieważ mogą towarzyszyć nadżerce macicy, polipom, zapaleniu lub rakowi szyjki macicy oraz chorobom wenerycznym, takim jak kiła i rzeżączka.

Upławy w ciąży

Na początku ciąży można zauważyć różowe upławy – śluz z domieszką krwi pojawia się w wyniku implantacji zarodka. Ciężarne na ogół mają obfite wydzieliny, które chronią płód przed bakteriami. Jednocześnie jednak z powodu mocnego przekrwienia śluzówki są szczególnie narażone na infekcje, które stwarzają zagrożenie dla dziecka. Wystąpienie niepokojącej wydzieliny trzeba więc zawsze zgłaszać lekarzowi. Zielona wydzielina w ciąży w okresie, kiedy spodziewany jest poród, mogą świadczyć o sączeniu się wód płodowych.

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej