UOKiK przyjrzy się wzrostowi cen i sprawdzi, czy kwoty na metkach nie są sztucznie zawyżane w związku z pandemią
Getty Images
Pandemia to czas, w którym jedni się jednoczą i wspierają, a drudzy... wykorzystują strach społeczeństwa i próbują przekuć go na zysk. Jak walczyć z drugą postawą?
Wraz z rozprzestrzenianiem się koronowirusa wzrasta również poziom paniki. A najlepszym tego dowodem mogą być puste półki w hipermarketach czy wyprzedane z aptek leki, wspomagające walkę z SARS-CoV-2 (Arechin). Strach ten niestety postanowili wykorzystać niektórzy producenci, podnosząc ceny towarów do czasami nawet absurdalnych poziomów. Mowa tutaj nie tylko o płynach do dezynfekcji rąk, maseczkach ochronnych czy spirytusie, lecz także o żywności.
Czy można walczyć z tym zjawiskiem? Można i trzeba. Premier Mateusz Morawiecki w środę ogłosił, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejmie działania mające na celu sprawdzenie wzrost cen i opłat na różnych płaszczyznach gospodarki jest uzasadniony. Szef rządu obiecał, że szczególnie wnikliwie będą sprawdzane towary których cena gwałtownie poszybowała w górę w ciągu ostatnich tygodni. Kontrole będą przeprowadzane zarówno w małych sklepach, jak i dużych marketach czy internecie.
Przypomnijmy, że od minionego piątku w Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemiologicznego. W związku z tą decyzją zamknięto placówki edukacyjne, kina, teatry, obiekty sportowe, restauracje, puby, sklepy inne niż spożywcze i ograniczono działalność galerii handlowych. Ponadto tymczasowo zamknięto granice naszego kraju. Jednocześnie zamknięto także granice Unii Europejskiej. Dodajmy jeszcze, że do tej pory zdiagnozowano w Polsce 287 zakażeń. 5 osób zmarło na skutek choroby COVID-19, wywołanej koronawirusem.
Zobacz film: Kryzysowa kuchnia Darii Ładochy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 19.03.2020,
Opublikowano: 18.03.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?