Ugryzienie pchły ludzkiej, psiej czy kociej. Objawy i leczenie

Getty Images/ S.Rohrlach

Miejsce ugryzienia pchły może wyglądać różnie. Mogą pojawić się obrzęk, zaczerwienienie, świąd czy ból. Leczenie polega na zdezynfekowaniu miejsca ugryzienia, a także podaniu środków łagodzących objawy.

Pchły występują na całym świecie. Są to krwiopijne pasożyty ssaków bądź ptaków. Atakują przede wszystkim zwierzęta przebywające w bliskim sąsiedztwie człowieka. Wyróżnia się wiele rodzajów pcheł, które mogą atakować również ludzi. Dlatego ugryzienia człowieka przez pchły nie należą do rzadkości. Są to pasożyty niemające skrzydeł. Ich narząd gębowy jest przystosowany do gryzienia i ssania krwi. Wyróżnia się przede wszystkim pchły ludzkie, psie, kocie, królicze czy szczurze. Ugryzienie pchły może wiązać się z ryzykiem przeniesienia różnych chorób.

Przeczytaj też: Choroby pasożytnicze skóry. Częste pasożyty skóry - świerzbowiec, wesz, pchła i nużeniec

Ugryzienie przez pchłę ludzką

Większość przypadków ugryzień przez pchłę ludzką pozostaje bez echa i nie ma żadnego znaczenia klinicznego. Zdarza się jednak, że u wrażliwych osób dochodzi do miejscowej reakcji na ugryzienie pchły. Pojawiają się w danym miejscu zaczerwienienie, opuchlizna czy krosta. Teoretycznie można pomylić miejsce ukłucia z ugryzieniem pluskwy. Jednak w przypadku pluskwy miejsca zmienione charakteryzują się nieregularnym obrysem. Ugryzienie pchły tworzy miejscową, swędzącą opuchliznę. Po 3 dniach dochodzi do ustąpienia zmian skórnych. Pchła ludzka może przenosić takie choroby, jak:

  • Yersinia pestis (dżuma),
  • tularemia,
  • gorączka tyfusowa endemiczna,
  • dwoinka zapalenia płuc.
  • Ponadto pchła ludzka może być żywicielem pośrednim tasiemca psiego, karłowatego i szczurzego.

Ugryzienie pchłą psią

Pchła psia atakuje przede wszystkim psy, wilki, lisy, koty, kuny, jeże, szczury wędrowne i myszy. Przez zwierzęta domowe (głównie koty i psy) może zostać zawleczona do domu i spowodować ugryzienie człowieka. Miejscami podwyższonego ryzyka ugryzienia człowieka przez pchłę psią są również kina, teatry, dyskoteki. Pchły psie przenoszą patogeny, do których zalicza się Yersinia pestis, Rickerrsia typhi.

Ugryzienie przez pchłę kocią

Pchła kocia jest bardzo podobna do pchły psiej. Pasożytuje przede wszystkim na psach i kotach, rzadko na innych zwierzętach. Ugryzienia przez pchły kocie są bardzo bolesne, choć jest to oczywiście subiektywne odczucie, zależące od wrażliwości człowieka. Najbardziej narażone na powikłania ugryzienia są osoby w złej kondycji. W miejscu ugryzienia pchły kociej pojawia się zaczerwienienie otoczone obrzękiem, które może utrzymywać się kilka dni. Poza tym pchła kocia może wywołać wiele nietypowych zmian skórnych trudnych do leczenia.

Jeśli u kota dochodzi do inwazji pcheł kocich, może dojść u niego do niedokrwistości i chudnięcia. Pchła kocia odgrywa bardzo istotną rolę w przenoszeniu wielu chorobotwórczych patogenów.

Ugryzienie przez pchły – leczenie

Ugryzienie pchły trudno przegapić, ponieważ wywołuje nieprzyjemne objawy miejscowe w postaci bólu połączonego ze świądem. Objawy miejscowe są bardzo zmienne. W przypadku nasilonego obrzęku często konieczna bywa interwencja z użyciem hydrokortyzonu. Powinno się również umyć miejsce po ugryzieniu oraz je zdezynfekować. Konieczne jest wzmożenie higieny osobistej, jak również odpchlenie zwierząt domowych.

Zobacz też, prawdy i mity o pasożytach.

Źródło: x-news



Data aktualizacji: 28.08.2020,
Opublikowano: 30.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej