Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej (ASD) – objawy i leczenie

Fot.: cnythz / Getty Images

Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej (ASD) jest relatywnie częstą wrodzoną wadą serca, która klinicznie zaczyna objawiać się u osób po 20–30 roku życia. Jej wczesne wykrycie, obserwacja i – w razie potrzeby – poddanie operacji pozwala na uniknięcie obciążających chorego powikłań.

Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej (w skrócie ASD – ang. atrial septal defect) to otwór w przegrodzie oddzielającej przedsionki serca. Wada powstaje jako spontaniczne zaburzenie rozwoju narządów wewnętrznych u płodu. Często skojarzona jest z innymi wadami naczyniowymi lub zastawkowymi.

Co to jest ASD?

Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej pojawia się jako zaburzenie rozwojowe w okresie życia płodowego. Jego istotą jest istnienie otworu w części ściany serca, która oddziela od siebie przedsionki – prawy i lewy.

Choroba nie jest uwarunkowana genetycznie, więc nie dziedziczy się z pokolenia na pokolenie. Nie ma też tendencji do występowania rodzinnego. Za podstawową przyczynę uważa się wpływ czynników teratogennych, które w okresie ciąży zaburzają różnicowanie się tkanek i rozwój poszczególnych narządów. Zalicza się do nich:

  • substancje toksyczne,
  • niektóre leki,
  • wpływ infekcji wirusowych (np. różyczki, odry), głównie w pierwszym trymestrze ciąży,
  • działanie alkoholu i innych używek, m.in. papierosów.

Rodzaje ubytku przegrody międzyprzedsionkowej

Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej pojawia się najczęściej w jednym z trzech wariantów, jako:

  • otwór wtórny (ostium secundum) – najczęstszy,
  • otwór pierwotny (ostium primum),
  • otwór o typie zatoki żylnej.

Bardzo rzadkim wariantem jest ubytek o typie zatoki wieńcowej.

Od ASD odróżnia się przetrwały otwór owalny – strukturę, która niezbędna jest w okresie życia płodowego (gdy krążenie płucne jest ograniczone do minimum). Najczęściej zarasta on po urodzeniu, gdy ciśnienia w poszczególnych komorach serca osiągają po porodzie typowe relacje. Otwór taki stwierdza się u ponad 20% populacji. Nie stanowi on jednak problemu klinicznego, gdyż wyposażony jest w fizjologiczną zastawkę, uniemożliwiającą niekorzystny przepływ lewo-prawy i powstanie zespołu chorobowego.

Występowanie wady ASD

Choroba o typie ASD jest relatywnie częsta – stanowi ok. 10% wszystkich stwierdzanych wad serca. Dziewczynki i kobiety stanowią ponad 65% osób, u których rozpoznaje się to zaburzenie.

Choć ASD może być wadą izolowaną (występującą pojedynczo), to w wielu wypadkach stwierdza się równoległe występowanie innych anomalii serca lub wielkich naczyń. Często spotykaną kombinacją jest ubytek przegrody międzyprzedsionkowej i wada zastawkowa serca (głównie zastawki mitralnej, czyli dwudzielnej – znajdującej się pomiędzy lewym przedsionkiem a lewą komorą).

ASD może też być skojarzone z poważniejszymi wadami wrodzonymi, np. ze zwężeniem aorty czy z przełożeniem wielkich naczyń. Ta ostatnia wada polega na nieprawidłowym odejściu pnia płucnego i aorty. Powoduje kierowanie krwi z lewej połowy serca do krążenia płucnego i do lewego przedsionka, a krwi z prawej komory przez naczynia obwodowe z powrotem do prawego przedsionka. Ten patologiczny obieg krwi jest przyczyną śmierci noworodka tuż po urodzeniu. Ubytek międzyprzedsionkowy paradoksalnie może go uratować, gdyż umożliwia wymianę krwi między „prawą” a „lewą połową” serca i przedostawanie się utlenowanej w płucach krwi na obwód – do narządów.

Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej u płodu, noworodka i starszych dzieci

Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej nie jest schorzeniem, które w sposób ostry manifestuje się w okresie płodowym lub w pierwszych dekadach życia. U dzieci często dochodzi do samoistnego zarośnięcia ubytku. Jeśli jest on duży, objawy mogą pojawiać się o wiele szybciej. Zwykle stwierdza się wtedy niespecyficzne objawy, takie jak duszność wysiłkową czy zmniejszoną tolerancję wysiłku. Chore dzieci bywają szczupłe, blade, mają małą masę mięśniową. Nad sercem daje się usłyszeć charakterystyczny szmer.

Jak zbudowany jest układ krążenia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6

Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej u dorosłych

Narastający przeciek krwi z lewego do prawego przedsionka i znaczące zwiększenie przepływu w krążeniu płucnym powodują z czasem powstawanie w układach krążenia i oddechowym trwałych zmian, takich jak:

  • duszność związana z wysiłkiem,
  • przerost prawej komory serca,
  • obwodowa sinica (szczególnie wysiłkowa),
  • zmiany w tkance płucnej,
  • niewydolność krążenia.

Leczenie ASD

Rozpoznanie ASD to proces, w którym największe znaczenie diagnostyczne ma ultrasonografia (USG) z wykorzystaniem przystawki dopplerowskiej, umożliwiającej określenie dynamiki przepływu krwi w sercu i w naczyniach.

Jeśli badanie wykazuje dużą intensywność przecieku lewo-prawego, znaczne powiększenie prawej komory albo gdy dodatkowo występują objawy niewydolności krążenia, chorych kwalifikuje się do operacji metodą klasyczną (z wykorzystaniem krążenia pozaustrojowego) albo do zabiegu przezskórnego (materiał blokujący ubytek wprowadza się po drenie wkłutym do naczynia obwodowego). Zamknięcie otworu przeważnie pozwala ustabilizować przebieg choroby.

Bibliografia:

1. Kucińska B., Janiec I., Werner B. Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej typu otworu wtórnego rozpoznany u nastolatka uprawiającego sport, Nowa Pediatr 2016; 20(1): 14-19.

Data aktualizacji: 02.04.2019,
Opublikowano: 02.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej