Tyłozgięcie macicy może powodować bolesne miesiączki

Fot: zinkevych / stock.adobe.com

Tyłozgięcie macicy może być przyczyną bolesnych miesiączek, bólu pleców w okolicy lędźwiowej kręgosłupa przed okresem i w jego trakcie oraz dolegliwości bólowych podczas stosunku płciowego. 

Prawidłowo zbudowana macica ma kształt odwróconej, lekko spłaszczonej gruszki. Ma około 7 centymetrów długości i około 5 centymetrów szerokości. Macica łączy się jednocześnie z pochwą oraz przydatkami. Składa się z szyjki, cieśni i trzonu. Szyjka macicy łączy się z pochwą i jest położona najniżej. Cieśń macicy łączy szyjkę macicy z trzonem. Trzon łączy się z jajowodami.

Co to jest tyłozgięcie macicy? Prawidłowe i nieprawidłowe położenie macicy, przyczyny

Macica znajduje się w miednicy mniejszej pomiędzy pęcherzem moczowym a odbytem. U większości kobiet jest zgięta do przodu i również do przodu pochylona (przodozgięcie i przodopochylenie) i taką pozycję uznaje się za prawidłową. Zgięcie macicy dotyczy wzajemnego położenia szyjki i trzonu, a pochylenie określa pozycję całej macicy względem pochwy.

Tyłozgięcie macicy oznacza, że trzon jest zgięty ku tyłowi (w stronę pleców). Tyłozgięcie współwystępuje z tyłopochyleniem, w którym cała macica jest pochylona do tyłu względem pochwy. Macica w ten sposób jest położona u około 20 do 25 procent kobiet.

U dużej części kobiet z tyłozgięciem takie położenie macicy występuje od urodzenia, w pozostałych przypadkach jest nabyte. Tyłozgięcie macicy może być skutkiem stanów zapalnych w miednicy mniejszej, mięśniaków, raka, endometriozy, czasem występuje jako powikłanie po zabiegu chirurgicznym w obrębie narządów rodnych i po porodzie, szczególnie jeśli powikłaniem po chorobach i interwencjach chirurgicznych są zrosty.

Tyłozgięcie macicy: objawy

Tyłozgięcie macicy objawy może dawać wtedy, gdy odgięcie macicy ku tyłowi jest znaczne. Zazwyczaj nie daje żadnych objawów, a wykryte jest przypadkowo podczas badania ultrasonografem (przezpochwowego, czyli transwaginalnego).

Trzon macicy w tyłozgięciu i tyłopochyleniu jest położony w taki sposób, że może powodować ból w okolicach kręgosłupa podczas miesiączki i tuż przed okresem. Przez kobiety z tyłozgięciem mogą być również odczuwane silniejsze bóle podczas menstruacji. Może też wystąpić biegunka. W wydzielinie menstruacyjnej mogą pojawić się skrzepy. powstają one dlatego, że wygięta i pochylona do tyłu macica oczyszcza się nieco wolniej niż macica w prawidłowym położeniu. Na skutek tego mogą tworzyć się skrzepy krwi w zalegającej w drogach rodnych wydzielinie.

Występuje też zależność tyłozgięcie macicy a współżycie. Tyłozgięcie macicy może powodować ból przy stosunku, a szczególnie podczas głębokiej penetracji. Rozwiązaniem jest stosowanie pozycji, które nie pozwalają na głęboką penetrację lub umożliwiają kontrolowanie jej głębokości kobiecie.

Tyłozgięcie macicy a zapłodnienie, ciąża i poród

Macica w tyłozgięciu nie jest powodem niepłodności ani nawet trudności z zajściem w ciążę.

Znaczne tyłozgięcie macicy może powodować problemy z zajściem w ciążę, ale nie jest zaburzeniem płodności. Na poszczególnych etapach nieprawidłowe ułożenie macicy może mieć następujące znaczenie:

  • tyłozgięcie macicy a ciąża – tyłozgięcie macicy w ciąży może powodować ból brzucha w pierwszym trymestrze, gdy płód rośnie i sprawia, że macica uciska na nerwy i tkanki, może to skutkować również nasilonym bólem w okolicy lędźwiowej kręgosłupa; macica rosnąca wraz z rozwojem płodu zmienia swoje położenie, po 12. tygodniu ciąży macica naturalnie staję się przodozgięta i wyprostowana; zdarza się tak, że po rozwiązaniu ciąży nie wraca już do pierwotnej pozycji, a zostaje w prawidłowym ułożeniu przodopochylonym i przodozgiętym, nie jest to jednak reguła,
  • tyłozgięcie macicy a poród naturalny – tyłozgięcie nie jest przeszkodą dla porodu naturalnego, nie jest też wskazaniem do cesarskiego cięcia; podczas ciąży macica powiększa się i jej pierwotne ułożenie nie ma znaczenia dla dziecka ani dla matki.

Tyłozgięcia macicy się nie leczy.


Zobacz film: Czy polskie prawo pozwala na przeszczep macicy?. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej