Twoja żona niedawno urodziła i nie ma ochoty na seks - kiedy to się zmieni?

Fot. Iurii Sokolov / stock.adobe.com

Niezależnie od tego, czy poród był naturalny czy wykonano cesarskie cięcie umownym przedziałem czasowym, po którym można wznowić aktywność seksualną jest od 6. do 8. tygodni. 

Skoncentrowanie na dziecku oraz fizyczne zmiany, jakie zaszły w organizmie młodej mamy sprawiają, że okres ten może się wydłużyć. Należy również pamiętać, że gotowość kobiety na seks jest sprawą bardzo indywidualną.

Hormony a libido

Sytuacja, w której kobieta po porodzie nie ma ochoty na seks, jest naturalna. Produkowana z nadwyżką w tym czasie w jej organizmie prolaktyna m. in. powoduje obniżenie popędu płciowego. W ten sposób biologicznie jest chroniona przed szybkim zajściem w kolejną ciążę, a jej organizm ma czas na pełną regenerację. Natomiast w czasie karmienia piersią dochodzi do spadku poziomu estrogenów, które są w dużej mierze odpowiedzialne za elastyczność i obkurczenie pochwy, dlatego uczucie tzw. „luzu” mogą obserwować też kobiety, które urodziły poprzez cesarskie cięcie. Od momentu pojawienia się miesiączki hormony naturalnie powinny ulec wyrównaniu, wówczas wszystko powróci do normy.

Jakość seksu po porodzie

Istnieje opinia, że kobieca pochwa po porodzie naturalnym jest luźniejsza. Pochwa to silnie umięśniony i niezwykle elastyczny narząd, który ma zdolność zarówno do rozciągania, jak i obkurczania się. Krocze zmniejszy swój rozmiar, ale nie powróci już do tego sprzed ciąży. Wpływ na to jak szybko dojdzie do regeneracji ma również fakt, jak duże było dziecko, czy poród przebiegał bez komplikacji i czy np. konieczne było użycie kleszczy, które powodują dodatkowe uszkodzenia pochwy. Ponadto wyściełająca pochwę tkanka łączna po każdym kolejnym porodzie oraz w wyniku starzenia się całego organizmu z czasem będzie traciła tę naturalną zdolność, dlatego coraz popularniejsze stają się zabiegi plastyki pochwy. Warto również ćwiczyć – zarówno przed, jak i po ciąży – mięśnie Kegla. Tego rodzaju gimnastyka wpływa nie tylko na poprawę doznań w czasie seksu, wzmocnienie mięśni pochwy, a przez to jej elastyczności, ale również np. na kwestie dotyczące trzymania moczu.

Ciało kobiety w czasie ciąży ulega diametralnym zmianom, dlatego mogą z tym wiązać się sytuacje zniechęcające ją do aktywności seksualnej. W tym przypadku dużo zależy również od partnera, od jego zrozumienia, czułości i akceptacji. Wiele świeżo upieczonych rodziców narzeka również na brak czasu, który jest często głównym argumentem przemawiającym za bardzo sporadycznym lub zerowym współżyciem. Sytuacja taka jest możliwa do rozwiązania, konieczne jednak jest równe zaangażowanie obojga partnerów.

Jeżeli od porodu minęło kilka miesięcy, a kobieta w dalszym ciągu nie ma ochoty na seks, warto o tym porozmawiać i spróbować znaleźć rozwiązanie, które będzie satysfakcjonowało obie strony. W przypadku, gdy kobieta odczuwa jakikolwiek dyskomfort (psychiczny i/lub fizyczny) związany ze współżyciem, zalecane jest zgłoszenie się do specjalistów: ginekologa oraz seksuologa. 

Zobacz film: Jedzenie, które zwiększa i zmniejsza libido. Źródło: Stylowy Magazyn

Data aktualizacji: 15.12.2017,
Opublikowano: 13.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej