Trypanofobia – jak sobie radzić z lękiem przed zastrzykami?

Fot: Guido Mieth / gettyimages.com

Trypanofobia to zaburzenie nerwicowe, którego zasadniczym objawem jest paniczny, nieadekwatny do sytuacji lęk przed procedurami medycznymi wykonywanymi z użyciem igieł, takimi jak pobieranie krwi czy zastrzyki. Osoby z takim problemem często rezygnują z opieki medycznej.

Trypanofobia na co dzień nie jest uciążliwą dolegliwością i nie utrudnia normalnego funkcjonowania. Może mieć jednak bardzo poważne konsekwencje. Ludzie z tą fobią unikają badań okresowych czy wizyt u dentysty. Gdy w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia należy pilnie zrobić im zastrzyk, mogą zareagować atakiem paniki, co pogorszy ich ciężki stan.

Przyczyny trypanofobii

Zastrzyki czy pobieranie krwi nie są przyjemnymi zabiegami. Dla większości ludzi to koszmar z czasów dzieciństwa. Małe dzieci mają nieco niższy próg wrażliwości na ból niż dorośli, a przede wszystkim nie są w stanie zracjonalizować sobie przykrego doświadczenia, jakim jest nakłucie skóry. Raz doświadczony ból może sprawić, że każda wizyta u lekarza będzie wzbudzać u dziecka lęk przed kolejnym takim przeżyciem. Z wiekiem wzrasta tolerancja na dyskomfort związany z zabiegami medycznymi. Szacuje się jednak, że u 10% populacji utrwala się on w postaci mniej lub bardziej nasilonej fobii.

Przyczyny zaburzeń nerwicowych jak dotąd nie zostały w pełni zbadane. W przypadku fobii największą rolę przypisuje się zwykle czynnikom psychospołecznym, głównie doświadczeniom nabytym w procesie wychowania i socjalizacji. Trypanofobię spowodować mogą takie przeżycia z dzieciństwa, jak:

  • wyjątkowo bolesne zabiegi z użyciem igieł,
  • przykry, stresujący kontakt z pracownikiem służby zdrowia podczas zabiegu,
  • obserwacja zachowań dorosłych, którzy reagowali niepokojem na zastrzyki,
  • przerażające opowieści dorosłych lub rówieśników na temat zabiegów z użyciem igieł.

Tego typu zdarzenia często wypierane są z pamięci, więc trypanofobik może nawet nie zdawać sobie sprawy, co jest źródłem jego panicznego lęku.

Lęk przed zastrzykami często ma też inne uwarunkowania. Jego nasilone objawy występują zwykle u osób dotkniętych także innego typu zaburzeniami nerwicowymi czy nadwrażliwych na ból. Trypanofobię pogłębia mechanizm lęku antycypacyjnego. Dotknięta fobią osoba, przewidując swoją paniczną reakcję, unika zabiegów medycznych z obawy przed przykrymi reakcjami wegetatywnymi, często też przed ośmieszeniem, na jakie narazić się może w gabinecie lekarskim.

Objawy trypanofobii

Ludzie cierpiący na trypanofobię mają świadomość, że ich lęk jest wyolbrzymiony, ale nie potrafią zapanować nad jego objawami, które (w zależności od stopnia nasilenia zaburzenia) mogą być różne. Wiele osób stara się kierować rozsądkiem i korzysta z usług medycznych, ale przed każdym zastrzykiem zmaga się z takimi objawami paniki, jak kołatanie serca, duszność, zawroty głowy, drżenie kończyn, nudności. Niektórzy pacjenci już na widok strzykawki mdleją. W przededniu wizyty lekarskiej cierpią na bezsenność, ból głowy czy biegunkę.

W cięższych przypadkach trypanofobii dotknięty nią człowiek może skrzętnie unikać wszelkich zabiegów z użyciem igieł, a zmuszony do nich, całkowicie traci nad sobą kontrolę – może uciekać, krzyczeć, wyrywać się, nawet atakować personel medyczny. Istnieją trypanofobicy, którzy doznają wegetatywnych objawów lęku na widok innych osób poddanych iniekcji, obiektów (np. żył), które kojarzą się z przedmiotem fobii lub na samą myśl o zastrzykach.

Skąd się biorą lęki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co to jest zespół lęku uogólnionego? Źródło: Dzień Dobry TVN

Leczenie trypanofobii

Ponieważ trypanofobia jest dość powszechnym zjawiskiem, nieustannie poszukuje się rozwiązań, które zmniejszyłyby lęk pacjentów przed zastrzykami. Wiele gabinetów lekarskich oferuje miejscowe znieczulenia, a świadomy problemu personel medyczny dba o miłą, relaksującą atmosferę podczas zabiegów. Tego rodzaju udogodnienia nie pomagają jednak osobom, których lęk jest tak silny, że w ogóle nie chodzą do lekarza. Ze względu na poważne konsekwencje takiej sytuacji, zaleca się leczenie trypanofobii.

Strach przed zastrzykami zredukować można z pomocą metod z nurtu terapii poznawczo-behawioralnej. Pozwalają one na wygaszenie reakcji lękowych poprzez oswajanie pacjenta ze stresogennym bodźcem (terapia implozywna, desensytyzacja) w bezpiecznych warunkach, a także służą zmianie sposobu myślenia o budzącej przerażenie sytuacji. Leczenie uzupełnia się zwykle o naukę technik relaksacyjnych, które pozwalają na zredukowanie wegetatywnych objawów lęku.

Psychoterapię poznawczo-behawioralną uznaje się obecnie za najskuteczniejszy sposób na leczenie fobii. Niektórzy pacjenci reaguję też dobrze na mniej konwencjonalne metody, np. hipnozę. W innych przypadkach niezbędna jest konfrontacja chorego ze źródłem fobii i przepracowanie traumatycznego przeżycia, które ją wywołało. Wówczas pomocna bywa terapia psychodynamiczna i humanistyczna.

Przy bardzo silnych objawach lęku trypanofobikom proponuje się doraźne (przed planowanym zabiegiem) stosowanie beta-blokerów lub preparatów przeciwlękowych, np. z grupy benzodiazepin.

Bibliografia:

1. A. Beck, G. Emery, Anxiety Disorders and Phobias: A Cognitive Perspective, Nowy Jork 2005.

2. P.S. Hart, W. Yanny, Needle phobia and malignant vasovagal syndrome [w:] Anaesthesia, nr 53(10), Londyn 1998.

Data aktualizacji: 13.05.2019,
Opublikowano: 13.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej