Trening mózgu – jak najdłużej zachować sprawność umysłu?

Fot: shannon fagan / gettyimages.com

Z wiekiem zaczynają psuć się wzrok i słuch, słabnie sprawność fizyczna i umysłowa. Tak samo jak ćwiczenia fizyczne pomagają utrzymywać ciało w dobrej kondycji, regularny trening mózgu może utrzymać go we właściwej formie. Jak wygląda gimnastyka mózgu i jakie daje efekty?

Trening mózgu pozwala na tworzenie się nowych komórek i połączeń nerwowych. Gdy człowiek jest dzieckiem a później nastolatkiem i dorosłym, uczy się ogromnej ilości nowych rzeczy. Zaczynając od mowy, poprzez chodzenie, czytanie, pisanie, języki obce, aż po samodzielną jazdę samochodem. Te wszystkie aktywności sprawiają, że w mózgu powstają nowe połączenia nerwowe. Gimnastyka mózgu jest więc niczym innym jak uczeniem się nowych rzeczy. Dobierając odpowiednie ćwiczenia dla mózgu, należy unikać znanych już aktywności i schematów, ponieważ nie będzie to zbyt skuteczne.

Jak działa nasza pamięć? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak działa nasza pamięć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Trening mózgu – gry

Ćwiczenia dla mózgu najlepiej jest wykonywać każdego dnia o określonej porze. Jak zostało wspomniane powyżej, nie mogą one polegać na czymś, co dobrze się zna lub jest się w tym dobrym. Rozwiązywanie równań matematycznych nie będzie więc dobrym ćwiczeniem umysłu dla nauczyciela matematyki.

Trening mózgu nie jest trudny, ponieważ bardzo wiele czynności można uznać za stymulujące umysł. Co więcej, można połączyć przyjemne z pożytecznym i bawiąc się z wnukiem, dzieckiem lub nawet znajomymi, pobudzać swój umysł. Świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju gry. Takie gry dla mózgu to np. szachy, które są dość skomplikowane i wymagają wiele myślenia, oraz prostsze warcaby. Obmyślanie strategii, jak pokonać rywala, świetnie stymuluje mózg. Dreszczyk emocji, świetną zabawę i przy okazji trening umysłu może zapewnić nauka brydża, pokera lub innych gier karcianych. Gry na trening mózgu to również te, które ćwiczą pamięć.

Niezwykle integrująca i stymulująca jest gra memory, która może być świetną rozrywką dla całej rodziny. Nadaje się dla dzieci od 4 lat. Wspólne rodzinne gry to niezwykle skuteczne ćwiczenia mózgu dla dzieci. Ciekawą grą stymulującą mózg, niesamowicie integrującą i rozwijającą wyobraźnię, jest Dixit. Wystarczy spojrzeć na bardzo wieloznaczne i intrygujące ilustracje kart do tej gry. Osoby, które w życiu codziennym mają niewiele wspólnego z handlem i bankowością, mogą grać w „Monopoly”. W tej grze mózg jest stymulowany poprzez konieczność liczenia pieniędzy i obmyślania strategii skupu nieruchomości.

Fitness mózgu – ćwiczenie połączeń między półkulami

Bardzo ważne, szczególnie dla osób starszych, jest ćwiczenie połączeń między półkulami mózgu. Dzięki nim łatwiej jest zachowywać równowagę fizyczną, a wiele osób w podeszłym wieku skarży się na zawroty głowy i zaburzenia równowagi. W ten sposób poprawia się również pamięć i zdolności motoryczne. Ćwiczenia mózgu dla osób starszych nie są wymagające. Wystarczy każdego dnia spróbować wykonywać czynności inną ręką niż zwykle. Osoby praworęczne mogą próbować napisać kilka zdań lewą ręką. Jeszcze łatwiejszym treningiem dla mózgu będzie używanie lewej ręki przy prostych czynnościach, takich jak czesanie włosów lub mycie się. Ta metoda nie jest jednak rekomendowana w czasie krojenia, parzenia herbaty czy prasowania – można się niechcący zranić lub poparzyć. Połączenia pomiędzy obiema półkulami będą wzmacniać również ćwiczenia fizyczne – wystarczy 30 min spaceru z kijkami do nordic-walkingu, zapisanie się na jogę lub pilates.

Czy mózg można trenować? Można! Jak to robić? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Czy mózg można trenować? Źródło: 36,6

Codzienne ćwiczenia dla mózgu

Należy pamiętać, aby trening mózgu wykonywać codziennie i żeby nie był zbyt prosty. Jeśli dana aktywność lub czynność jest dobrze opanowana, warto znaleźć coś nowego. Prostym, tanim i przyjemnym pomysłem na ćwiczenia mózgu jest rozwiązywanie krzyżówek. Są one o tyle dobre, że można wykonywać je codziennie – w każdej kolejnej krzyżówce znajdują się inne pytania, które zmuszają do sięgnięcia pamięcią w głąb umysłu lub uruchomienia skojarzeń. Świetne ćwiczenie dla umysłu to także układanie puzzli – oczywiście nie mogą być zbyt proste. Metodą na fitness dla mózgu jest słuchanie muzyki i próba zapamiętania słyszanej piosenki – kawałka lub nawet całego tekstu. Sprawdzą się także nauczenie się wiersza na pamięć, nauka gry na instrumencie lub języka obcego. Pomocne będzie zapisanie się na zajęcia fitness, np. zumbę. Odtwarzanie układu choreograficznego, nie dość że stymuluje mózg, to jeszcze pomaga schudnąć i poprawić kondycję fizyczną.

Warto wiedzieć: Budowa mózgu człowieka, charakterystyka pracy poszczególnych płatów

Opublikowano: 07.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej