Torbiel wątroby – przyczyny, objawy, skuteczne leczenie

Fot: fotolia.com

Torbiel wątroby najczęściej jest przypadkowo diagnozowana w trakcie badań obrazowych jamy brzusznej. W początkowej fazie występuje bezobjawowo. Przyczyny, objawy, a nawet od częstotliwość występowania zależą od rodzaju guza.

Torbiel wątroby jest wykrywana w trakcie ultrasonografii jamy brzusznej. Pierwsze objawy dotyczą układu pokarmowego, a w wyjątkowych przypadkach powodują poważne konsekwencje. W większości sytuacji guzy nie mają charakteru nowotworowego. Torbiel wątroby jest łagodną dolegliwością pojawiającą się wskutek zmian strukturalnych wątroby.

W początkowej fazie schorzenia nie występują objawy. Pojawiają się one w miarę wzrastania guza. Dodatkowo rośnie ryzyko wystąpienia powikłań choroby. Jednak poważne konsekwencje, które mogą doprowadzić do śmierci, są bardzo rzadkie.

Zobaczcie, jak zbudowana jest wątroba:

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6

Dlaczego powstają torbiele wątroby?

Przyczyny występowania torbieli wątroby są uzależnione od ich rodzajów. Torbiel prosta wątroby jest wywoływana przez zmiany wrodzone. Są one spowodowane zaburzeniami przewodzików żółciowych występujących u płodu. Torbielakogruczolak pojawia się rzadko i tylko u dorosłych, w większości u kobiet.

Gruczolakorak torbielowaty może powstać z torbielakogruczolaka, który przekształca się w złośliwy nowotwór, który powoduje przerzuty. Wielotorbielowate zwyrodnienie wątroby występuje w przebiegu dziedziczonego autosomalnie dominująco wielotorbielowatego schorzenia nerek. Torbiel bąblowcowa jest spowodowana rozwojem zakażenia larwalną postacią tasiemca bąblowcowego (do infekcji dochodzi psem drogą pokarmową).

Czym się objawiają torbiele wątroby?

Podobnie jak powody powstania, tak i symptomy guzów, są uzależnione od rodzaju torbieli wątroby. Torbiel prosta wątroby najczęściej nie daje objawów, a jeśli już jakieś występują, to są to nudności, dyskomfort bądź silny ból w prawej części nadbrzusza. Torbielakogruczolak wątroby przez kilka lat może się nie ujawniać. Objawy następują z rozrostem guza i są to utrata łaknienia oraz uciskający ból w nadbrzuszu.

Symptomy gruczolakoraka torbielowatego pojawiają się dopiero w późniejszym stadium rozwoju. Chory może odczuwać zmęczenie, dyskomfort po prawej stronie pod żebrem, mieć mniejszy apetyt czy tracić na wadze. Wielotorbielowate zwyrodnienie wątroby daje się we znaki przy zwiększaniu się guzów. Wówczas widoczna jest powiększona wątroba czy może być odczuwany ból brzucha. Przy torbieli bąblowcowej najczęściej występuje uczucie przepełnienia, ból w okolicach prawego podżebrza, świąd, a czasami nawet żółtaczka.

Co wiesz o wątrobie? Sprawdź się w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Torbiel wątroby – skuteczne leczenie

Torbiele wątroby najczęściej są wykrywane w trakcie ultrasonografii (USG) jamy brzusznej. Gdy guz zostanie wykryty w następnej kolejności zostaje wykonana tomografia komputerowa albo rezonans magnetyczny. To pozwala na jednoznaczne potwierdzenie wystąpienia guza wątroby. W niektórych przypadkach może być konieczne badanie histologiczne. Jest ono wykonywane tylko w sytuacji, gdy pojawiły się nietypowe zmiany chorobowe.

Guzy mogą mieć różny charakter oraz inne objawy, dlatego dobrą metodą leczenia jest indywidualna walka ze schorzeniem. Najskuteczniejszą terapią przy torbielach wątroby jest operacja. Wyjątkiem jest tu odmiana prosta, w przypadku której nie podejmuje się żadnego działania. Wynika to z jej wielkości (średnica jest niewiększa niż 40 mm). Torbiele proste wątroby muszą osiągać bardzo duże rozmiary, żeby poddać je zabiegowi chirurgicznemu. W przypadku torbieli bąblowcowej leczenie przeciwpasożytnicze jest przeprowadzane tylko wtedy, gdy zmiana zostanie zakwalifikowana do leczenie operacyjnego.

Guzy mogą powodować różne nieprzyjemne powikłania. Wśród nich najgroźniejszym jest pęknięcie torbieli, czego efektem jest wyciek jej treści do dróg żółciowych albo do jamy otrzewnej. Innymi konsekwencjami są zakażenia oraz krwotoki. U niektórych pacjentów mogą się pojawić powikłania związane dokładnie z danym rodzajem guza, np. torbiel bąblowcowa może spowodować wstrząs anafilaktyczny, zwyrodnienie wielotorbielowate przyczynia się do powstania nadciśnienia wrotnego a torbielakogruczolak może być podłożem do złośliwej transformacji nowotworowej.

Data aktualizacji: 09.12.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Karczochy – te smakowite warzywa obniżają cholesterol, dbają o wątrobę i... pomagają schudnąć

Karczochy to warzywa cenione na całym świecie nie tylko ze względu na swój smak. Mają też wyjątkowe właściwości lecznicze, a ich regularne spożywanie obniża cholesterol, wspomaga leczenie chorej wątroby, a także ułatwia odchudzanie. Najsilniejsze działanie ma wyciąg z karczocha.

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Badanie HCV – ochrona przed zapaleniem wątroby typu C

Badanie HCV pozwala ustrzec się przed poważnym wirusem, który wywołuje zapalenie wątroby typu C, a w efekcie prowadzi do marskości wątroby lub przyczynia się do rozwoju nowotworu wątrobowokomórkowego.

Czytaj więcej
Termoablacja mięśniaków, wątroby i guzów przerzutowych. Na czym polega zabieg?

Termoablacja jest małoinwazyjną i coraz popularniejszą metodą leczenia, wykorzystującą prąd zmienny o dużej częstotliwości do wytworzenia wysokiej temperatury, która niszczy zmienione chorobowo tkanki. Termoablację stosuje się do walki z nowotworami, ale również do leczenia mięśniaków czy żylaków.

Czytaj więcej
Kolka wątrobowa – bolesne problemy z pęcherzykiem żółciowym. Jak sobie z nimi radzić?

Kolka wątrobowa to wyjątkowo bolesna dolegliwość, która wskazuje na problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Bagatelizowanie jej objawów może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Z kolką częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni. 

Czytaj więcej
Święta w wersji light. Jak odchudzić tradycyjne świąteczne potrawy? 

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób czas obżarstwa i błogiego lenistwa. Niestety to, co przyjemne dla ducha, dla ciała już takie nie jest. Poza niestrawnością możemy także nabawić się przy świątecznym stole kilku nadprogramowych kilogramów. Co można przygotować w wersji light? Podpowiedzi znajdziecie poniżej!

Czytaj więcej
Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny i leczenie

Polekowe uszkodzenie wątroby to poważne schorzenie, które pojawia się w wyniku terapii farmakologicznej. Aby go uniknąć, podczas przyjmowania leków należy stosować odpowiednią dietę, unikać alkoholu oraz przyjmować leki wyłącznie w dawkach wyznaczonych przez lekarza.

Czytaj więcej