Toksyny, leki, choroby i inne przyczyny nudności. Domowe sposoby na złagodzenie dolegliwości

Fot: highwaystarz / fotolia.com

Nudności to nieprzyjemne, subiektywne poczucie nieodpartej potrzeby zwymiotowania. Mogą występować po jedzeniu, z wymiotami lub bez, u dorosłych i u dzieci. Może towarzyszyć im ból brzucha, ból głowy, ślinotok oraz potliwość. Czasami bywają objawem poważnych schorzeń.

Nudności są jednym z najczęstszych objawów niestrawności i chorób układu pokarmowego. Nie są to jednak ich jedyne możliwe przyczyny. Do leczenia choroby, której objawem są mdłości, przystępuje się zazwyczaj po ich złagodzeniu. Nudności można wyeliminować za pomocą leków lub korzystając z domowych sposobów.

Przyczyny nudności

Nudności mogą być spowodowane przez:

  • leki, w tym leki hormonalne, kardiologiczne, cytostatyczne i niektóre hamujące układ odpornościowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, diuretyki, doustne leki hipoglikemizujące, antybiotyki,
  • toksyny – grzyby, alkohol,
  • chemioterapia
  • choroby przewodu pokarmowego i otrzewnej – nieżyt żołądkowo-jelitowy, zatrucie pokarmowe i nadwrażliwość pokarmowa, niedrożność jelita cienkiego lub grubego, niedrożność przewodu pokarmowego, zaburzenia opróżnienia żołądka,
  • stany zapalne w obrębie jamy brzusznej – zapalenie trzustki, wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego,
  • choroby wątroby,
  • choroby ośrodkowego układu nerwowego – guzy, zawały, krwawienie, infekcje i wady wrodzone, udary mózgu,
  • czynniki psychiatryczne – niepokój, depresja, jadłowstręt psychiczny, bulimia,
  • choroba lokomocyjna,
  • choroby endokrynologiczne i metaboliczne
  • choroby zakaźne – zakażenia wirusowe (na przykład rotawirusy), zakażenia bakteryjne (staphylococcus, salmonella, Bacillus cereus i Clostridium perfringens), zapalenie wątroby, ucha środkowego, opon mózgowo-rdzeniowych,
  • migrenowe bóle głowy,
  • urazy głowy bez złamania kości czaszki.

Inne schorzenia, mogące przyczyniać się do nudności to zawał ściany dolnej mięśnia sercowego, zastoinowa niewydolność serca oraz odrzucenie przeszczepu u biorców szpiku kostnego. Nudności mogą też być powodowane przez niedobór witamin i długotrwałe głodzenie.

Jednym z możliwych powodów nudności jest także ciąża. W pierwszym trymestrze odczuwa je ok. 85% ciężarnych. Nie są one groźne, a ich przyczyną mogą być wówczas zmiany w metabolizmie, zmiany hormonalne oraz czynniki psychologiczne.

Nudności po jedzeniu, bez wymiotów i u dziecka

Konkretną przyczynę nudności może wskazywać pora dnia, w której występują lub to, czy towarzyszą im wymioty. Infekcje wirusowe, choroba refluksowa przełyku, chemioterapia, choroby dróg żółciowych i przewodu pokarmowego, zatrucie alkoholem i stres są najczęstszymi przyczynami nudności, często przy towarzyszącym bólu brzucha. Mogą one też być efektem alergii pokarmowej. Nudności bez wymiotów są zazwyczaj spowodowane przewlekłym zapaleniem trzustki, zatruciem pokarmowym, wirusowym zapaleniem wątroby typu A, chorobą lokomocyjną i chorobą Addisona. Jeżeli przy nudnościach występuje również ciągłe odbijanie, oraz uczucie ciężkości i ospałości, przyczyną najprawdopodobniej jest przejedzenie. U dzieci nudności najczęściej są wywołane przez rotawirusy, rzadziej bakterie, alergie, zapalenie ucha lub układu moczowego.

Sposoby na nudności

Jeżeli przy nudnościach występują również wymioty, w pierwszej kolejności konieczne jest uzupełnienie płynów i elektrolitów. Następnie przeprowadza się diagnozę i przystępuje do leczenia przyczynowego. Jeżeli jest to niezbędne, wcześniej choremu podaje się leki przeciwwymiotne.

Doraźnymi sposobami na nudności są:

  • picie chłodnych lub zimnych, klarownych płynów,
  • jedzenie lekkostrawnych posiłków,
  • unikanie żywności tłustej, słodkiej i gorącej,
  • jedzenie powoli małych posiłków,
  • ograniczenie aktywności fizycznej po jedzeniu,
  • jedzenie różnorodnych posiłków, jeżeli żadne z nich nie powodują nudności,
  • jeżeli to możliwe – przerwanie stosowania leków.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Domowe sposoby na nudności

Jeżeli ciągłe nudności są uciążliwym problemem, można spróbować się ich pozbyć, korzystając z domowych sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest stosowanie imbiru. Substancje zawarte w korzeniu tej rośliny pobudzają wytwarzanie soków i enzymów trawiennych, które pomagają zneutralizować działanie kwasu żołądkowego. Znajdują się w nim także fenole, które powodują rozluźnienie mięśni brzucha, a oprócz tego wspomagają usuwanie toksyn z organizmu. Imbir można zjeść na surowo, zetrzeć i użyć jako dodatek do dań lub zrobić z niego napar. Innym sposobem na nudności jest herbata z rumianku. Napar pomoże rozluźnić mięśnie i zredukować skurcze. Na nudności pomaga też olejek z mięty pieprzowej. Ponieważ jest bardzo silny, lepiej nie zażywać go samego, ale rozcieńczyć lub posłodzić. Dobrym rozwiązaniem są także okłady bolącego brzucha, głębokie oddychanie i kładzenie zimnych okładów na kark.

Data aktualizacji: 09.12.2018,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej