Toksokaroza – przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie

Fot: fotolia.com

Toksokaroza jest jedną z najgroźniejszych chorób pasożytniczych, które pochodzą od zwierząt. Larwy powodujące schorzenie mogą się umiejscowić w przewodzie pokarmowym, ale także w oku, a nawet w mózgu. Uszkadzają zajęte narządy.

Toksokaroza jest bardzo często diagnozowaną odzwierzęcą chorobą pasożytniczą. Wywołują ją larwy nicieni jelitowych (rodzaj toxocara). Gdy pasożyty przedostaną się do organizmu, najpierw rozwijają się w przewodzie pokarmowym, a następnie zaczynają wędrować po całym ciele. To sprawia, że wnikają do różnych organów wewnętrznych i tkanek, czego skutkiem są liczne uszkodzenia.

Toksokaroza: przyczyny

Najczęstszą przyczyną zachorowań na toksokarozę jest glista psia (Toxocara canis), albo glista kocia (Toxocara cati). Samice tych pasożytów składają nawet 200 000 jaj w przewodnie pokarmowym psa lub kota. Stamtąd wydostają się razem z kałem. W ten sposób rozpoczyna się ich proces dojrzewania w formie jaja inwazyjnego (jajo zawiera w sobie larwę). Najlepiej rozwijają się w wilgotnej glebie i temperaturze od 10ºC do 35ºC. Jajo może zakażać po 6–15 dniach.

Pasożyty przedostają się do organizmu układem pokarmowym. Człowiek zakaża się nimi wskutek spożycia zainfekowanej wody lub żywności (m.in. zanieczyszczonych owoców i warzyw). Dzieci bawiące się w piaskownicy czy na placu zabaw najczęściej przenoszą pasożyty na swoich rękach. Pasożytami można też zakazić się w czasie bezpośredniego kontaktu z psem lub kotem – jaja są lepkie i mogą się przyczepiać do futra zwierzęcia.

Jakie są objawy toksokarozy?

Gdy już jaja dostaną się do przewodu pokarmowego, wylegają się z nich larwy. Najpierw przyczepiają się one do ścianek jelita cienkiego, a później razem z krwią przedostają się do wątroby. Znaczna większość z nich już pozostaje w tym organie, jednak część wędruje dalej do płuc. Stamtąd przedostaje się z krwią do ośrodkowego układu nerwowego (mózgu, móżdżka, rdzenia kręgowego), mięśnia sercowego, na dno oka albo do mięśni szkieletowych. Objawy toksokarozy są więc związane z miejscem, w którym pasożyt się znajduje, a także z intensywnością ataku glisty oraz reakcją układu immunologicznego osoby zakażonej.

W ten sposób wyróżnia się kilka rodzajów symptomów:

  • Toksokaroza uogólniona, nazywana zespołem larwy trzewnej wędrującej – pojawia się gorączka, kaszel, osłabienie, złe samopoczucie, powiększenie węzłów chłonnych oraz wątroby i śledziony, Objawy wędrówki larw pasożyta: ból brzucha, spadek masy ciała, wysypka przypominająca pokrzywkę, bóle mięśni i stawów, duszność podobna do napadów astmy oskrzelowej. W bardzo rzadkich przypadkach występuje zapalenie mięśnia sercowego czy mózgu. Ta postać choroby jest bardzo intensywna i zachodzi wskutek zakażenia dużą ilością jaj inwazyjnych.
  • Toksokaroza oczna, inaczej larwa wędrująca oczna – objawy dotyczą zainfekowanej gałki ocznej i są wywołane przez larwę osiadającą na dnie oka, czego efektem jest pojawienie się leukokorii (białej źrenicy), która tworzy się w obrębie ziarniniaka, czyli guzowatej zmiany. W związku z tym może występować zez, zaburzenia widzenia spowodowane odwarstwianiem siatkówki oraz zmiany zapalne oraz wysiękowe w okolicach siatkówki i nerwu wzrokowego. Bardzo rzadko pojawiają się ogólne objawy, m.in. osłabienie, kaszel, złe samopoczucie, gorączka czy bóle brzucha. Ta postać toksokarozy występuje u starszych dzieci i dorosłych.
  • Neurotoksokaroza, czyli toksokaroza ośrodkowego układu nerwowego – głównymi symptomami są oznaki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Czasami można zaobserwować napady drgawek, osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia świadomości czy problemy z chodzeniem oraz czuciem. Ta odmiana występuje bardzo rzadko.
  • Toksokaroza utajona – występują przy niej mało charakterystyczne objawy, takie jak: bóle mięśni i stawów, uogólnione powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie oskrzeli, płuc, astma, wysypka alergiczna.
  • Toksokaroza  bezobjawowa – rozpoznawana najczęściej na podstawie dodatnich wyników badań serologicznych u członków rodziny chorego. Larwy Toxocara spp. o zmniejszonej aktywności pozostające w tkankach zachowują przez całe życie zdolność do aktywacji i rozpoczęcia ponownej wędrówki.

Leczenie i zapobieganie toksokarozie

Diagnoza jest przeprowadzana na podstawie badania krwi. Osoba chora na toksokarozę ma podwyższone stężenie immunoglobulin oraz eozynofilii (rodzaj białych krwinek). Testem, który potwierdza schorzenie, jest badanie serologiczne z odczynem immunoenzymatycznym ELISA. Dodatkowo wykonuje się badania obrazowe takie jak USG jamy brzusznej, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny głowy, RTG klatki piersiowej i badanie dna oka. Czasami może okazać potrzebna biopsja zajętego narządu. Toksokaroza zazwyczaj nie jest od razu rozpoznawana i często jest mylona z alergią albo astmą oskrzelową. Jednak jej nieleczenie bądź za późno wprowadzona terapia mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia narządów i tkanek, w których nastąpiły zmiany.

Podczas leczenia chory otrzymuje leki przeciwpasożytnicze, przede wszystkim jest toalbendazol, a także są skuteczne tiabendazol, dietylkarbamazyna, mebendazol czy lewamizol. Kuracja może potrwać 7–18 dni. Wspomagająco przede wszystkim w ocznej postaci choroby stosuje się glikokortykosteroidy oraz możliwe jest leczenie zabiegowe. Choroba jest trudna do wyleczenia i w niektórych sytuacjach może wymagać powtórzenia. Wynika to z trudności związanych z przedostaniem się środków leczniczych do larw.

Warto zapobiegać zakażeniu pasożytami, dlatego należy odrobaczać psy i koty (minimum 4 razy w roku), chronić przed nimi piaskownice i place zabaw, nie pozwalać dzieciom na kontakt z obcymi zwierzętami, wystrzegać się karmienia dzieci w piaskownicach. Należy im regularnie obcinać paznokcie. Po każdej zabawie dziecko powinno dokładnie umyć ręce. Zawsze trzeba sprzątać odchody zwierząt, co jakiś czas należy także wymienić piasek w piaskownicy. Niezbędne jest dokładne myć owoce i warzywa przed spożyciem. Podczas prac, np. w ogrodzie, powinno się zakładać rękawice.

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 13.06.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej