To oficjalne: Arechin nie jest już uznawany za „polski lek na koronawirusa”

AerialPerspective Images GettyImages

Arechin, który wiosną został w Polsce zarejestrowany w nowym wskazaniu terapeutycznym, czyli w "leczeniu wspomagającym w zakażeniach koronawirusem” – oficjalnie stracił ten status – dowiedział się tvn24.pl.

Arechin (chlorochina) stracił oficjalne wskazanie jako lek "wspomagający leczenie" chorych na COVID-19 dopiero pod koniec października, chociaż już kilka miesięcy wcześniej było wiadomo o wątpliwej skuteczności chlorochiny w leczeniu COVID-19.

Czytaj więcej:

Arechin – co to za lek?

Substancją czynną w leku Arechin jest chlorochina - znana już od prawie 70 lat. Arechin jest więc dobrze poznanym lekiem, który od dawna z powodzeniem stosuje się w leczeniu malarii, reumatoidalnego zapalenia stawów i tocznia rumieniowatego. Arechin od lat produkowany jest przez polski koncern medyczny Adamed Pharma S.A.

Nowe wskazanie dla stosowania Arechinu polski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zarejestrował niespełna dwa tygodnie po tym, jak potwierdzono u nas pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Od tej pory Arechi mógł być stosowany w "leczeniu wspomagającym w zakażeniach koronawirusem typu beta takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS CoV-2".

Czy chlorochina leczy zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2?

Chlorochina, a także podobna do niej hydroksychlorochina, to substancje lecznicze, z którymi naukowcy i lekarze od początku rozwoju pandemii wiązali ogromne nadzieje. Przypuszczano, że leki te mogą zmniejszać u chorych zakażonych koronawirusem ryzyko rozwoju ciężkiego zapalenia płuc, powikłań oddechowych i, co za tym idzie ograniczać liczbę pacjentów, którzy wymagają leczenia w oddziałach intensywnej terapii. Chlorochinę podawano pacjentom z COVID-19, m.in. we Włoszech, w Hiszpanii, w Szwajcarii i w Holandii, a także w szpitalach w Polsce.

O chlorochinie było głośno, kiedy Donald Trump, Prezydent Stanów Zjednoczonych przyznał, że bierze ten lek profilaktycznie, aby chronić się przed koronawirusem SARS-CoV-2.

Niestety, choć pierwsze badania przeprowadzone w Chinach i we Francji dawały bardzo obiecujące wyniki co do skuteczności chlorochiny i hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19, to już kolejne testy, przeprowadzone na większą skalę, pokazały, że środki te nie są aż tak skuteczne, jak przypuszczano. Co więcej – zwrócono uwagę na to, że mogą wywoływać groźne skutki uboczne.

Światowa Organizacja Zdrowia radziła dużą ostrożność w stosowaniu chlorochiny i hydroksychlorochiny w leczeniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i zaleciła, by używać ich tylko w przypadku chorób, w których mają udowodniona skuteczność – czyli m.in. w malarii i chorobach reumatycznych.

Chlorochina i hydroksychlorochina to produkty zalecane do użytku przeciwko wielu chorobom, ale dotąd nie udowodniono, by były skuteczne w terapii przeciwko Covid-19 lub w użytku profilaktycznym"

- powiedział wówczas Mike Ryan, ekspert WHO.

Jakie skutki uboczne mogą wywołać chlorochina i hydroksychlorochina

Amerykańska Administracja Żywności i Leków (FDA) już w kwietniu wydała ostrzeżenie, w którym zaznaczyła, że u pacjentów przyjmujących hydroksychlorochinę rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia arytmii. Na potencjalną szkodliwość chlorochiny dla osób z problemami układu krążenia wskazuje też niedawne badanie z Brazylii.

Mimo zaleceń WHO zarówno chlorochina i hydroksychlorochina jeszcze przez wiele tygodni były szeroko stosowane u pacjentów z Covid-19. W Polsce dopiero 23 października Arechin stracił oficjalne wskazanie jako "wspomagający leczenie" chorych na COVID-19.

Jak przekazała dziennikarzom tvn24 rzeczniczka producenta leku Martyna Strupczewska:

Liczba zgłoszonych działań niepożądanych w analizowanym okresie jest znikoma i zgodna z charakterystyką produktu leczniczego. Nie odnotowano żadnego ciężkiego nieopisanego do tej pory działania niepożądanego

Więcej informacji na temat rejestracji dopuszczenia Arechinu do leczenia COVID-19 w Polsce na TVN24.

Data aktualizacji: 17.11.2020,
Opublikowano: 17.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej